Tipy pred odchodom do zahraničia: ako si nepredražiť dovolenku

Na čo myslieť pri cestovnom poistení, čo treba vedieť, ak plánujete cestu autom a ako neprísť o peniaze pri výbere hotovosti v cudzej mene? Súhrn informácií, ktoré ochránia vašu „peňaženku“.

Pred cestou do zahraničia (a to pri akomkoľvek účele, či už ide o pracovnú cestu, nákupy, jednodňový výlet či dovolenku) treba myslieť na viaceré náležitosti a predísť tak zbytočným nákladom. V tomto článku priblížime:

  • na čo myslieť pri cestovnom poistení a poistení vozidla,
  • čo treba vedieť o diaľničných známkach a mýtnych poplatkoch v zahraničí,
  • ako sa pohybujú ceny palív a ako je to pri ceste elektromobilom,
  • na čo dávať pozor pri výbere peňazí z bankomatu v zahraničí či pri platbe kartou.

Cestovné poistenie netreba podceniť – čo si všímať?

Pri plánovaní cesty do zahraničia treba mať na pamäti, že náklady na zdravotnú starostlivosť v inej krajine nie sú pokryté tak, ako je to na Slovensku. Hoci väčšina Slovákov pravdepodobne má Európsky zdravotný preukaz (EZP), tento iba zabezpečuje, že sa k poistencovi bude pristupovať ako k rezidentovi danej krajiny (teda, ak v niektorej z európskych krajín občania bežne doplácajú za vyšetrenie alebo hospitalizáciu, bude rovnako platiť aj poistenec zo Slovenska). Vďaka EZP má poistenec kryté:

  • náklady na zdravotnú starostlivosť len v niektorých verejných zdravotníckych zariadeniach - úkony spojené s akútnym ochorením a stavom ohrozujúcim život.

EZP nekryje:

  • pôrod,
  • prevoz pacienta ani jeho pozostatkov na Slovensko.

Preto je vhodné zvážiť cestovné poistenie z komerčných poisťovní. Základom je preplatenie liečebných nákladov v zahraničí a prevoz imobilného pacienta alebo telesných pozostatkov na Slovensko. Pripoistiť si možno trvalé následky úrazu, smrť úrazom, batožinu, zodpovednosť za škodu atď. Taktiež si treba všímať, či balík poistenia zahŕňa krytie nákladov v súvislosti s ochorením Covid-19. Konkrétne nielen liečebné náklady v zahraničí, ale aj náklady na ubytovanie z dôvodu nariadenej karantény či na náhradnú dopravu domov. V prípade zaplatených zájazdov je dôležité, aby bolo poistené storno zájazdu, ktoré kryje aj situáciu, keď človek ochorie tesne pred dovolenkou a nemôže vycestovať.

Pozor treba dať aj na limity poistného plnenia a výluky z neho. Limity totiž nemusia byť postačujúce všade (10 000 na liečebné náklady môže byť v poriadku v Taliansku, v USA to ale stačiť nemusí). Výlukami sa zasa označujú situácie, kedy nie je poistné plnenie poskytnuté (týka sa to často aj rizikových športov ako paragliding, plachtenie či potápanie – niektoré si možno ale pripoistiť).

Poistenie pri cestovaní vlastným autom

Ak sa plánuje cesta do zahraničia na aute, je vhodné venovať pozornosť kontrole vozidla, no tiež dokladom a dokumentom. V rámci povinného zmluvného poistenia (PZP) je dôležité skontrolovať, či je poistenie platné, územnú platnosť, aké asistenčné služby zahŕňa a či má majiteľ auta zelenú kartu a mať v aute správu o nehode v angličtine.

V prípade havarijného poistenia si taktiež treba odsledovať územnú platnosť, asistenčné služby či krytie opráv v zahraničí.

Ak sa do zahraničia vycestuje firemným autom (na lízing) je potrebné mať potvrdenie od lízingovej spoločnosti, že daná osoba môže na aute jazdiť.

Viac informácií a podrobností o cestovnom poistení nájdete v článku Cestovné poistenie pri ceste do zahraničia: na čo myslieť?

Diaľničné známky a mýtne poplatky: ceny v Rakúsku, Maďarsku či Chorvátsku

Rovnako ako na Slovensku, aj v zahraničí sú niektoré cesty spoplatnené. Preto pri vycestovaní vlastným autom treba myslieť na mýtne poplatky a zaobstaranie diaľničnej známky. Dôležité je mať premyslenú trasu a vedieť, ktoré cesty budú spoplatnené.

*Prepočítané sumy kurzom zo dňa 05.07.2022.
Zdroj: tolls.eu
Ceny diaľničných známok vo vybraných krajinách
Slovensko 10 dní = 10 eur 30 dní = 14 eur 1 rok = 50 eur
Rakúsko 10 dní = 9,60 eur 2 mesiace = 28,20 eur 1 rok = 93,80 eur
Maďarsko 10 dní = 9,62 eur* 1 mesiac = 13,12 eur* 1 rok = 118 eur*
Česká republika 10 dní = 12,53 eur* 30 dní = 17,79 eur* 1 rok = 60,63 eur*
Slovinsko 7 dní = 15 eur 1 mesiac = 30 eur 1 rok = 110 eur

V Chorvátsku, sa poplatky za spoplatnené diaľnice líšia a mýto sa jednotlivo na mýtnych bránach. Ceny sú stanovené za úseky, napríklad za cestu Záhreb – Zadar, čo je približne 253 km, sa platí 125 kn, čo je necelých 17 eur*. Alebo trasa Záhreb – Rijeka stoja 70 kn, teda 9,30 eur*.

*Sumy prepočítané kurzom zo dňa 05.07.2022.

Článok pokračuje pod reklamou

Ceny palív rastú, alternatívou môže byť elektrické auto

Výslednú sumu dovolenky, výletu či pracovnej cesty, môže ovplyvniť aj cena pohonných hmôt. Tie v poslednej dobe výrazne draželi. K 27. júnu 2022 sa priemerné ceny palív za liter na Slovensku pohybovali nasledovne: 1,91 eur za benzín 95 a 1,92 eur za diesel. O niečo lacnejšie stál benzín a diesel v susednom Maďarsku 1,22 eur a 1,46 eur). Výrazne drahšie boli ceny pohonných hmôt zasa v Rakúsku, kde presiahli 2 eurá za liter.

Prečítajte si tiež

Alternatívou, ktorá môže nejaké to euro ušetriť, je elektromobil. Väčšina modelov už zvládne dlhšie trasy s jednou či dvomi zástavkami na nabíjanie (a nejaké to občerstvenie). Nabíjačky sú v blízkosti diaľnic, ponúkajú výkon od 50 do 350 kW, čiže viaceré elektrické autá je možné nabiť už do pol hodiny. Za nabíjanie sa platí v priemere od 0,30 do 0,80 eur za kWh. Výhodou pre majiteľa elektromobilu môže byť, ak má kartu na nabíjanie od slovenských prevádzkovateľov ZSE Drive alebo GreenWay. Tí totiž ponúkajú možnosť roamingu, čiže sa prostredníctvom tejto karty možno pripojiť a nabíjať aj na niektorých nabíjačkách v zahraničí. Ak zákazníkmi spomínaných spoločností nie sú, nabijú sa po splnení pravidiel konkrétneho prevádzkovateľa nabíjacej stanice (napr. sa zaregistrujú na webovej stránke, následne im príde faktúra alebo sa strhnú peniaze za nabíjanie priamo z karty).

Viac podrobností o téme diaľničných známok, pohonných hmôt a cestovaní elektromobilom približujeme v článku Ceny diaľničných známok a pohonných hmôt: s čím rátať pri ceste do zahraničia?

Ako nepreplatiť výber hotovosti v zahraničí a na čo dať pozor pri platbe kartou?

Jedným z aspektov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť náladu na dovolenke (a aj poriadne „odľahčiť“ peňaženku), sú chyby pri zmene peňazí alebo výbere hotovosti v krajinách mimo Eurozóny, teda tam, kde neplatí mena euro.

Prečítajte si tiež

Zmeniť si hotovosť možno ešte na Slovensku, na pobočke niektorej z bánk, ale aj bezhotovostným prevodom, či priamo v banke / zmenárni už v tej – ktorej krajine. Treba si vždy ale porovnať jednotlivé kurzy (pretože pri každej z možností sa môže kurz líšiť a za tú istú sumu cestujúci zaplatí inak - niekde dostane napr. 1 000 kún za 138 eur, niekde za 133 eur). Zároveň zmenárne si môžu účtovať ešte ďalšie poplatky za poskytnutie tejto služby.

Pokiaľ ide o výbery z bankomatu v zahraničí, treba byť obozretný najmä pri voľbe z dvoch možností, ktoré štandardne bankomaty ponúkajú. Vždy je vhodnejšie odmietnuť konverziu (a teda zvoliť možnosť „decline conversion“) alebo zvoliť možnosť zmeny v lokálnej mene (teda napr. „charge in HRK“). V opačnom prípade (ak zvolí „accept conversion“ alebo „charge in EUR“) sa môže výber hotovosti predražiť aj o 15 %.

Špeciálne obozretným treba byť pri výbere hotovosti z bankomatov nebankových spoločností. Tie si účtujú ešte ďalšie extra poplatky, ktoré sa môžu pohybovať aj v hodnote 5 eur. Oproti bankomatom od bánk sa tak môže výber hotovosti predražiť aj o 20 %.

Prečo je to tak a čo ďalšie si všímať, podrobnejšie rozoberáme v článku Výmena peňazí a výber hotovosti v zahraničí: na čo dať pozor?.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Poškodenie, strata či omeškanie batožiny pri ceste na dovolenku

Aké práva má cestujúci, ak sa mu stratí alebo poškodí batožina pri ceste lietadlom, autobusom, vlakom či loďou? V akej výške musí škodu uhradiť prepravca a aké sú lehoty?

Volania a dáta v zahraničí v roku 2023: na čo dať pozor

Praktické tipy, na čo myslieť pred odchodom do zahraničia a prehľad cien mobilných služieb v krajinách mimo EÚ.

Ceny pohonných hmôt a diaľničných známok v roku 2023

Koľko stojí diaľničná známka a benzín/diesel v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Slovinsku či Chorvátsku? Praktický prehľad pred cestou na zahraničnú dovolenku autom.

Dovolenka v roku 2023 – na koľko dní má zamestnanec nárok?

Štyri, päť či osem týždňov? Na akú minimálnu dovolenku má zamestnanec v roku 2023 nárok a za akých podmienok?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky