Ceny diaľničných známok a pohonných hmôt: s čím rátať pri ceste do zahraničia?

Koľko môže stáť cesta na dovolenku autom? Prehľad cien diaľničných známok, mýta, benzínu či nafty v okolitých krajinách a základné informácie, s čím rátať pri ceste elektromobilom.

Pri ceste do zahraničia autom treba myslieť na viaceré náležitosti – vo všeobecnosti je dôležité cestovné poistenie cestujúceho a aj vozidlo by malo byť v absolútnom poriadku - po technickej stránke aj po stránke poistenia (PZP, havarijná poistka a pod.). Ak cestujúci nechce, aby sa mu dovolenka predražila a chce sa vyhnúť pokutám, musí mať na mysli, že rovnako ako na Slovensku, aj v zahraničí sú niektoré cesty spoplatnené. Preto pri vycestovaní vlastným autom treba myslieť na mýtne poplatky a zaobstaranie diaľničnej známky. Do rozpočtu dovolenky je potrebné tiež zarátať ceny palív, ktoré sa tiež pohybujú v tej – ktorej krajine rôzne. V článku preto približujeme:

 • prehľad cien a spôsobov zakúpenia diaľničných známok a mýtnych poplatkov v okolitých krajinách či obľúbenej destinácii Slovákov – v Chorvátsku,
 • prehľad cien pohonných hmôt v spomínaných krajinách,
 • koľko môže stáť cesta elektromobilom a ako si takúto cestu plánovať.

Diaľničné známky a mýtne poplatky v Rakúsku, Maďarsku, Česku a Chorvátsku

Ešte pred samotným vycestovaním je vhodné poriadne si premyslieť trasu a zistiť, cez ktoré krajiny a po akých cestách sa pôjde. Diaľničné známky sa zvyčajne dajú zakúpiť už vopred elektronicky, ale aj klasicky na hraničných priechodoch či čerpacích staniciach. Mýtne poplatky možno zaplatiť tiež pri mýtnych bránach na diaľnici alebo pri mýtnych mostoch a tuneloch.

Cesta do zahraničia začína, prirodzene, na Slovensku a aj tu je potrebné myslieť na zakúpenie diaľničnej známky. Možno tak urobiť elektronicky cez eznamka.sk, prostredníctvom mobilnej aplikácie, v predajných automatoch na hraničných priechodoch či na čerpacích staniciach. Ceny a platnosť sú pre vozidlá do 3,5 t nasledovné:

 • 10 dní / 10 eur,
 • 30 dní / 14 eur,
 • 365 dní / 50 eur,
 • 1 rok / 50 eur.

V Rakúsku sa poplatky vyberajú za prejazd diaľnic a rýchlostných ciest osobnými automobilmi. Platí sa formou diaľničnej známky, ktorú je možné zakúpiť (online s najskorším začiatkom platnosti 18 dní od zakúpenia alebo fyzicky na predajných miestach) na 10 dní, 2 mesiace a 1 rok. Pre vozidlá do 3,5 ton sú ceny nasledovné:

 • 10 dní / 9,60 eur,
 • 2 mesiace / 28,20 eur,
 • 1 rok / 93,80 eur.

Počítať treba aj s dodatočne spoplatnenými prejazdmi niektorých tunelov, horských priechodov a vysokohorských ciest.

V susednom Česku je možné diaľničné známky zakúpiť na 10 dní, 30 dní a 1 rok, a to online, na pobočkách Českej pošty, na čerpacích staniciach či v samoobslužných termináloch v blízkosti hraničných priechodov. Ceny elektronických diaľničných známok pre vozidlá do 3,5 t sú v roku 2022 nasledovné:

 • 10 dní / 310 Kč (12,52 eur*),
 • 30 dní / 440 Kč (17,78 eur*),
 • 1 rok / 1 500 Kč (60,60 eur*).
Prečítajte si tiež

Automobily poháňané zemným plynom a biometánom majú špeciálnu ekologickú cenu, čiže diaľničná známka pre tieto vozidlá je približne o polovicu menšia. Elektromobily alebo vozidlá na vodíkový pohon sú dokonca od mýta oslobodené.

V Maďarsku majú diaľničné známky pre autá do 3,5 t platnosť 10 dní, mesiac alebo rok. Pre niektorých vodičov, ktorí pravidelne využívajú len istú časť diaľnic, je možné zakúpiť diaľničné známky aj podľa krajov. Tieto známky možno zakúpiť len v elektronickej forme a to cez internetovú stránku ematrica.nemzetiutdij.hu, prostredníctvom mobilných aplikácií alebo na čerpacích staniciach či v obchodoch pri hraničných priechodoch. Pre autá do 7 osôb platia ceny:

 • 10 dní / 3820 Ft (9,38 eur*),
 • 1 mesiac / 5210 Ft (12,79 eur*),
 • 1 rok / 46 850 Ft (115 eur*),
 • 1 rok regionálna / 5 450 Ft (13,38 eur*).
Článok pokračuje pod reklamou

Slováci často prechádzajú aj cez Slovinsko (najmä pri ceste do Talianska alebo Chorvátska). Tu je od decembra 2021 možné zakúpiť elektronické diaľničné známky. Klasické nálepkové je v roku 2022 možné zakúpiť len na týždeň alebo na mesiac. E-známky už majú platnosť týždeň, mesiac aj rok. V tejto krajine záleží nielen na váhe auta, ale aj na výške nad prednou nápravou. Odlišná suma je pri vozidlách do 3,5 t s výškou do 1,3 m nad prvou nápravou a iná pri vozidlách do 3,5 t s výškou nad 1,3 m nad prvou nápravou (napr. dodávky).

Pre vozidlá do 3,5 t s výškou do 1,3 m nad prvou nápravou (väčšina osobných áut či SUV), platia sumy:

 • 1 týždeň (7 dní) / 15 eur,
 • 1 mesiac / 30 eur,
 • ročná (platná do toho istého kalendárneho dňa nasledujúceho roku ako deň kúpy, napr. od 3. júla 2022 do 3. júla 2023) / 110 eur.

S poplatkom navyše ale treba rátať pri prechádzaní z Rakúska cez tunel Karavanke, a to 7,60 eur za vozidlo do 3,5 t.

V obľúbenej destinácii Slovákov – Chorvátsku, sa mýto vyberá za prejazd diaľničnými cestami a je možné platiť ho na mýtnych bránach. Poplatky za spoplatnené diaľnice sa tu líšia. Približné ceny pre autá sú napríklad nasledovné:

 • A1: Záhreb – Zadar (253 km) / 125 kn (16,61 eur*),
 • A1, A6: Záhreb – Rijeka (135 km) / 70 kn (9,30 eur*),
 • A2, A1: Trakošćan – Split (444 km) / 186 kn (24,72 eur*),
 • A3: Záhreb Istok – Lipovac (258 km) / 128 kn (17,01 eur*).

*Sumy sú prepočítané kurzom zo dňa 05.07.2022.

Ceny palív rastú nielen na Slovensku – ako sa vyvíjajú v okolitých štátoch?

Pri plánovaní dovolenky treba počítať aj s výdavkami na tankovanie. Ceny pohonných hmôt šli hore nielen na Slovensku. K 27. júnu 2022 sa priemerné ceny palív za liter pohybovali nasledovne:

Zdroj: tolls.eu
Krajina Benzín 95 Diesel LPG
Slovensko 1,91 eur 1,92 eur 0,89 eur
Rakúsko 2,10 eur 2,08 eur -
Česká republika 1,93 eur 1,95 eur 0,79 eur
Maďarsko 1,22 eur 1,46 eur 0,95 eur
Slovinsko 1,61 eur 1,72 eur 1,00 eur
Chorvátsko 1,85 eur 1,93 eur 1,03 eur

Všetky podrobnosti a informácie o mýtnych poplatkoch či vývoj cien palív v jednotlivých európskych krajinách je možné nájsť na rôznych webových stránkach – väčšinou majú aj jednotlivé štáty vlastné informatívne weby či aplikácie, kde možno napríklad tiež zakúpiť diaľničné známky. No sú stránky, ktoré združujú informácie zo všetkých krajín - napríklad tolls.eu, z ktorej sme čerpali aj v tomto článku.

Ako ušetriť na palive? Alternatívou môže byť elektrické auto

Vzhľadom na rastúce ceny pohonných hmôt môže byť zaujímavou voľbou ísť na dovolenku elektromobilom. Sieť nabíjačiek sa rozrastá nielen u nás, ale aj v zahraničí a vzhľadom na autá s čoraz väčším dojazdom, nie je náročné zvládnuť dlhšie trasy. Cesta sa až tak výrazne nenatiahne (pri predpoklade, že aj pri ceste „spaľovákom“ si cestujúci dajú nejednu oddychovú pauzu.) Nabíjacie stanice sa nachádzajú zväčša na odpočívadlách alebo v blízkosti výjazdov z diaľnic (kde sa môžu nachádzať nákupné centrá či reštaurácie). Ponúkajú výkon od 50 kW do 350 kW – v zásade ide o nabíjacie stanice, ktoré dokážu mnohé modely elektromobilov nabiť už v priebehu 30 minút. Ceny za nabitie sa môžu pohybovať od cca 0,30 do 0,80 eur / kWh. Ak má majiteľ elektrického auta kartu na nabíjanie od slovenských prevádzkovateľov (spoločnosti ZSE Drive či GreenWay), môže počítať s tým, že v zahraničí sa na niektorých nabíjačkách nabije formou roamingu (teda na nabíjanie použije svoju kartu od spomínaných spoločností). V opačnom prípade sa zvyčajne treba registrovať na stránke alebo v aplikácii zahraničného prevádzkovateľa nabíjačky a za nabíjanie sa platí na základe vystavenej faktúry alebo kartou online.

Kde sa možno nabiť a či sú nabíjačky voľné, je možné zistiť v aplikácii buď spomínaných slovenských poskytovateľov, alebo na rôznych webových stránkach či v aplikáciách (napr. aplikácie PlugShare, ChargeMap...). 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Reklamácia dovolenky v roku 2024

Aké povinnosti má cestovná kancelária, ak zájazd nezodpovedá podmienkam dohodnutým v zmluve, čo si všímať pred jej uzatvorením a ako nenaletieť podvodníkom?

Cestovanie s deťmi do zahraničia: čo treba vedieť?

Kedy (ne)musia deti sedieť v autosedačke a na podsedáku, ako je to s prepravou na sedadle spolujazdca a na aké doklady nezabudnúť pri ceste do zahraničia? Prehľad pravidiel v susedných krajinách a Chorvátsku.

Dopravné predpisy v Rakúsku, Maďarsku, Poľsku či Chorvátsku

Vyhnite sa pokute za rýchlosť, chýbajúcu diaľničnú známku, vypnuté svietenie auta či nedodržanie pravidiel pri preprave detí. Čo treba vedieť pri ceste do zahraničia autom?

Čo si (ne)priniesť z Turecka, Tuniska či Egypta? Pozor na suveníry z dovolenky

Niektoré suveníry sú vyrobené z ohrozených druhov rastlín a živočíchov. Za nelegálny dovoz hrozí nielen pokuta, ale aj odňatie slobody. Obchodníkom, s akým tovarom sa radšej vyhnúť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky