Štátna prémia na stavebnom sporení pre rok 2020

Aká je maximálna výška štátnej prémie v roku 2020 a čo je potrebné splniť, aby ste ju dostali v plnej výške.

Stavebné sporenie prešlo v roku 2019 najväčšími zmenami od svojho začiatku, čo výrazne ovplyvnilo atraktivitu stavebného sporenia. Medzi najvážnejšie zmeny patrí:

  • zníženie štátnej prémie z 5 % na 2,5 %,
  • naviazanie nároku na získanie štátnej prémie na príjem sporiteľa,
  • zrušenie tzv. priateľských sporiteľov.
  • obmedzenie sumy štátnej prémie podľa obdobia vkladu.

Rok 2020 je už na zmeny v stavebnom sporení „chudobnejší“. Nič vážne sa nezmenilo, ani výška štátnej prémie.

Výška štátnej prémie v roku 2020

Ministerstvo financií SR 11. septembra opatrením ustanovilo, resp. ponechalo výšku štátnej prémie na stavebnom sporení na 2,5 % zo sumy ročných vkladov. Maximálna nominálna výška štátnej prémie pre rok 2020 je rovnaká ako v roku 2019, a to 70 eur. Opatrenie je účinné od 1. januára 2020.

Aká je výška vkladu potrebného na získanie plnej štátnej prémie v roku 2020

Suma vkladov potrebná na získanie maximálnej štátnej prémie sa v roku 2020 nezmení a bude 2 800 eur. Ak by si mal sporiteľ túto sumu mesačne nasporiť, potrebuje z rozpočtu odložiť každý mesiac 233,30 eur. Nezabúdajte však na to, že ak si uzatvoríte stavebné sporenie v druhej polovici kalendárneho roka, na vklady dostanete len ½ štátnej prémie.

Obmedzenia získania štátnej prémie v roku 2020

Prečítajte si tiež

Aj pre rok 2020 platí, že štátna prémia nie je pre každého. Na to, aby sporiteľ mal nárok na získanie  štátnej prémie na stavebnom sporení, nesmie jeho príjem 1,3 násobok priemernej mzdy v hospodárstve. Pri výpočte sa vychádza z priemernej mzdy za predchádzajúci kalendárny rok, t.j. v roku 2020 sa vychádza z priemernej mzdy v roku 2019. Suma hrubých príjmov nesmie presiahnuť cca. 1 500 eur mesačne.

Čo robiť so stavebným sporením v roku 2020

Na prvý pohľad rok 2020 nepriniesol nič zásadné, čím by sa atraktivita stavebného sporenia pre ľudí zmenila. Percentuálne je výška štátnej prémie na historicky najnižšej úrovni, čo v kombinácii s ďalšími opatreniami a zvyšujúcimi sa poplatkami stavebných sporiteľní nevyzerá pre sporiteľov lákavo. Na druhej strane, ak sa zmluva o stavebnom sporení správne nastaví (kvôli poplatkom), určite má priestor v rámci portfólia produktov v každej slovenskej domácnosti. V kategórii garantovaných sporiacich produktov určite nenájdete nič zaujímavejšie. Porovnávať garantované výnosy stavebného sporenia s rizikovými investíciami ako sú akciové podielové alebo ETF fondy nie je na mieste.

Prečítajte si tiež

Je taktiež dôležité vnímať aj to, akým spôsobom vám existujúcu zmluvu mení stavebná sporiteľňa. To, že ste si ju pred šiestimi rokmi uzatvorili s ročnou úrokovou sadzbou 2 % neznamená, že vám ju stavebná sporiteľňa nemôže zmeniť.

Ak neviete, či sa vám nové stavebné sporenie oplatí, alebo neviete, čo robiť s existujúcou zmluvou stavebného sporenia, využite náš kontaktný formulár. Radi vám poradíme.


Poradenstvo v oblasti financií

Ak máte otázky k aktuálnej téme článku alebo potrebujete poradiť v oblasti poistenia, úverov alebo sporenia/investovania, neváhajte sa na nás obrátiť. Pomohli sme už desiatkam spokojných klientov.

Kliknutím na tlačidlo ODOSLAŤ súhlasíte so spracovaním Vami zadaných údajov za účelom zodpovedania otázky či podnetu adresátom správy, ktorým je spoločnosť SMORON & CO. s.r.o., IČO: 52588076. Bližšie informácie o spracovaní a ochrane osobných údajov nájdete v zásadách ochrany osobných údajov.  


Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Stavebné sporenie a štátna prémia v roku 2021

Aká je výška štátnej prémie v roku 2021 a aké podmienky musíte splniť na jej získanie? Oplatí sa stavebné sporenie v roku 2021?

Stavebné sporenie – zmeny od 1.1.2019

Stavebné sporenie čakajú od 1. januára 2019 výrazné zmeny, ktoré ovplyvnia nielen jeho atraktivitu, ale aj spôsob fungovania. Náš článok vám pomôže zorientovať sa v schválených zmenách podľa toho, či stavebné sporenie už máte, alebo nad ním len uvažujete.

4 fakty, ktoré ste o stavebnom sporení nevedeli

Stavebné sporenie funguje na slovenskom trhu od roku 1993. Za ten čas si našlo mnoho spokojných klientov, no momentálne jeho využitie v osobných/rodinných portfóliách klesá. Je to spôsobené rastom investičných príležitostí, ale zároveň znižovaním úrokov a zvyšovaním potrebnej sumy na získanie štátnej prémie. V článku sa zameriame na 4 zaujímavé fakty, ktoré ste o stavebnom sporení (možno) nevedeli a pomôžu vám dotvoriť si názor na tento finančný produkt.

Stavebné sporenie – prežitok alebo výhodný produkt?

Stavebné sporenie je produkt, ktorý v množstve o ňom kolujúcich poloprávd azda nemá konkurenta na trhu finančných produktov. Ako funguje stavebné sporenie a kedy sa v súčasnej dobe nad ním oplatí uvažovať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky