Asistované konverzie - budúcnosť online marketingu

Asistované konverzie - budúcnosť online marketingu

Raditeľ agentúry VISIBILITY a spoluzakladateľ asociácie internetových marketingových agentúr. Prednáša na Univerzite Komenského, UCM v Trnave a odborných konferenciách. Je expertom najmä na optimalizáciu pre vyhľadávače (SEO), online reputation management, online marketing a Google Analytics.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Časy, keď ste dali peniaze do PPC reklamy alebo bannerov, zmerali ste si efekt na predaj či konverzie a uzatvorili ste online kampaň sú už dávno preč. Ľudia majú neustále viac možností pre získavanie informácií, používajú Google pre vyhľadávanie, klikajú na reklamné odkazy, participujú na sociálnych sieťach a prispievajú do internetových fór. Toto všetko vytvára komplexnú sieť možných online kanálov, cez ktoré sa na váš web môžu ľudia dostať. Často sa stáva, že predtým ako uskutočnia nákup sa Váš web vracajú aj niekoľko krát. Sledovať primárny zdroj takýchto návštevníkov pomáhajú práve asistované konverzie.

Aby sme sa nepohybovali len v imaginárnych rovinách, načrtnime si konkrétny príklad. Predstavte si, že si plánujete kúpiť nové hodinky. V televízii vás zaujme reklama na štýlové hodinky XY. Otvoríte Google, vyhľadáte si e-shopy, ktoré majú tento konkrétny model v ponuke a medzi prvými sa Vám zobrazia platené PPC reklamy na tieto e-shopy. Kliknete na ne a prezriete si ponuku v e-shopoch. Potom si na internetových fórach pozriete recenzie, prekliknete sa na Facebook stránku „Všetko o hodinkách“ a odtiaľ napokon skončíte na eshope WWW, kde majú model hodiniek XY za najlepšiu cenu a uskutočníte nákup.

Čo to ale znamená pre samotný e-shop WWW? Vy ako užívateľ ste  sa naň dostali prvýkrát z platených reklám PPC na Google. Pozreli ste si ponuku a opustili stránku. Webová analytika zaznamenala platený prístup bez konverzie. Lenže vy ako užívateľ ste sa na ten istý e-shop vrátili ešte raz, tentokrát cez Facebook. Pamätali ste si totiž, že daný model hodiniek majú práve tam za najnižšiu cenu a nakúpili ste. Ak by neexistoval pojem asistovaná konverzia, majiteľ portálu by vôbec nevedel, že pomocou PPC reklamy ste spravili nepriamu konverziu cez Facebook.

Na tomto jednoduchom príklade je vidieť, že pojem asistovanej konverzie je v dnešnej dobe viac ako aktuálny a ani zďaleka nekončí pri dvoch kanáloch návštev a bežne sa stáva, že ľudia nakúpia až na piaty či šiestykrát. Asistované konverzie posúvajú vyhodnocovanie online kampaní na úplne novú úroveň a ich existencia len odzrkadľuje vývoj trhu a správania sa ľudí na internete.

 

Dobrá správa pre všetkých užívateľov Google Analytics je, že po novom sú informácie a štatistiky o asistovaných konverziách automatickou súčasťou reportov. Viete si tak jednoducho a prehľadne pozrieť najčastejšie cesty asistovaných konverzií, ich efektivitu a počet konverzií, ktoré vášmu online biznisu priniesli.

Vo VISIBILITY  tieto informácie používame jednak pre dodatočné vyhodnocovanie reklamných a komunikačných kampaní na internete a samozrejme aj na podporu či optimalizáciu existujúcich predajných kanálov.


Všetky štatistiky pre reporty Multi-channel funnels (asistovaných konverzií )nájdete v hlavnou menu v sekcii Conversions (konverzie):

Reporty pre asistované konverzie sa nezobrazujú v rozhraní Google Analytics automaticky, ale je potrebné mať aktivovanú funkciu e-commerce prípadne minimálne nastavené sledovanie Goals (cieľov) na stránke. Ak je minimálne jedna podmienka splnená, reporty asistovaných konverzií sa začnú generovať automaticky.

 

Asi najužitočnejším reportom v rámci Mutli-channel funnels je zobrazenie top konverzných ciest:

Z tohto reportu je možné vydedukovať, ktoré zdroje návštevnosti  stránok vzájomne fungujú najlepšie z hľadiska konverzií (splnenia definovaných cieľov alebo nákupu v prípade eshopu) a vieme ich tak výraznejšie podporiť či optimalizovať.

V hornej časti prostredia Google Analytics si vieme vybrať konkrétny typ návštevnosti podľa niekoľkých kritérií:
 

Ak nám teda bežia PPC reklamy v systéme Google Adwords a pravideľne ich vyhodnocujeme, pomocou asistovaných konverzií vieme aj o sekundárnom efekte, ktorý tieto reklamy mali na priamy predaj alebo plnenie cieľov.

Článok pokračuje pod reklamou

Modelový príklad na využitie asistovaných konverzií

Pre rokom by ste dali 1 000EUR do PPC reklám a zistili by ste, že Vám priniesli 100 konverzií v podobe predaja výrobkov vo Vašom e-shope v celkovej hodnote 10 000 EUR. Priama návratnosť investície bola teda 900 % a  zisk pri marži 20 % je 1 000EUR (2 000EUR - 1 000EUR ako náklad na PPC reklamy).
Ak by ste podobnú PPC kampaň robili dnes a vyhodnocovali by ste aj asistované konverzie, tak by ste možno zistili, že PPC reklamy nepriamo generovali ďalších 20 konverzií  v hodnote 2 000EUR, z čoho je zisk 4 00EUR. Spolu so ziskom z priamych konverzií sme na čísle 1 400EUR (o 40% viac ako pri klasickom modeli merania návratnosti investícií).

Otvorte teda oči a vyhodnocujte kampane s nadhľadom, nezameriavajte sa len na priame konverzie, pretože dôležitosť povedomia o značke a produktoch sa neustále zväčšuje a stále viac ovplyvňujú aj predajnosť a konverzie.

Zdroj obrázkov: Google analytics

Ak Vás zaujíma on-line marketing a ste iba začiatočníkom, odporúčame Vzdelávacie on-line kurzy o podnikaní, kde nájdete aj kurz Základy on-line makrtetingu (cca 40 minút) alebo Google marketing – odstráňte neviditeľnosť vašej firmy na internete! (video).

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Juraj Sasko

Raditeľ agentúry VISIBILITY a spoluzakladateľ asociácie internetových marketingových agentúr. Prednáša na Univerzite Komenského, UCM v Trnave a odborných konferenciách. Je expertom najmä na optimalizáciu pre vyhľadávače (SEO), online reputation management, online marketing a Google Analytics.


Ako urobiť persóny tak, aby natívna reklama fungovala

Obsah dnes môže urobiť hocikto. To je fakt. Dokonca aj video. Ale ako nájsť témy a ako obsah spracovať tak, aby naozaj fungoval a pomáhal predaju?

Natívna reklama: Kedy bude váš obsah inšpirovať

Šírenie pozitívnych informácií je zmysluplná aktivita. Preto aj komunikačná stratégia postavená na šírení pozitívneho, inšpiratívneho obsahu má zvyčajne väčší zásah. Často však môže zlyhať. Zostane na povrchu a čitateľom je skôr na smiech. Pozrime sa, prečo je to tak a ako inšpiratívny obsah urobiť správne.

Ako redizajnovať web bez straty pozícií kľúčových slov vo vyhľadávačoch

Takmer každá firma, ktorá sa snaží držať krok s dobou, zažije raz za niekoľko rokov redizajn webu. Je to pomerne náročný a zdĺhavý proces. Množstvo spoločností však zabúda na to, ako si udržať pozície vo vyhľadávačoch aj po zmene/úpravách webu. Aké riziká predstavuje zmena webu pre SEO a ako ich minimalizovať či eliminovať?

Natívna reklama - ako z nudnej PR správy vytvoriť pútavý obsah

Túto chybu robia mnohé firmy. Chcú pritiahnuť zákazníkov obsahom, preto dajú na web PR správu o jedinečnosti vlastných produktov. Keď to nefunguje, na obsahovú (natívnu) reklamu zanevrú. Ako teda urobiť natívnu reklamu tak, aby fungovala?