Tokeny kryté aktívami

V tomto článku sa povenujeme nezvyčajnej téme v rámci kryptomien a touto témou budú tzv. asset backed tokeny. Sú to špeciálne tokeny fungujúce na blockchaine, ktoré sú naviazané na nejaké aktívum z reálneho sveta.

V súčasnosti väčšinou sa hovorí o fiat menách, a to hlavne o dolári. Rovnako je možnosťou naviazať na blockchain a konkrétny token drahé kovy ako zlato a striebro. Dôvodom vzniku takýchto špeciálnych tokenov bola nestabilita na trhu s bežnými kryptomenami a tiež potreba spojiť technológiu blockchain s niečím z reálneho sveta. V článku sa pozrieme ako takýto systém funguje a zároveň sa pozrieme na konkrétne projekty, ktoré sú najpopulárnejšie. A aj v prípade krytia fiatom a aj v prípade krytia cennými kovmi.

Čo je to Stable coin?

Stable coin je blockchainový token s cieľom byť tokenom, ktorý bude stabilnejší než volatilné kryptomeny. Stable coin je v súčasnosti najčastejšie naviazaný na štátne meny. Medzi najpopulárnejšie v súčasnosti patrí USD Tether, ktorý je naviazaný na americký dolár. Napriek tomu, že je najznámejším je značne kontroverzným, keďže sa vedie diskusia o tom, či skutočne drží na účtoch také množstvo dolárov ako by mal. Rovnako patrí medzí prvý z dvoch typov v súčasnosti existujúcich stable coinov. Ide o IOU stable coin (I owe you, v preklade „dlhujem vám“).

Ide o jednoduchý koncept, ktorý má udržovať hodnotu na základe podkladového aktíva. Napriek tomu, že je to projekt z prostredia kryptomien, nespĺňa hneď dva základné atribúty kryptomien. Takéto tokeny absentujú decentralizáciu a musíte dôverovať tretej strane, ktorá v rámci klasických kryptomien nie je potrebná. Tento typ stable coinov je centrálne riadený, pričom musíme dôverovať druhej strane, že deklarované množstvo meny drží na svojich účtoch. Rovnako môže neskôr vzísť problém s regulátormi v prípade, že by sa začali hlbšie venovať svetu kryptomien.

USD Tether je projekt s verejne známym tímom, ktorého podkladová technológia funguje na omni protokole (vrstva, ktorá beží na bitcoinovom blockchaine). V súčasnosti má tento projekt okolo 2,3 miliardy záväzkov v dolároch. Dôležité je poznamenať, že tether prekračuje v rámci 24h objemu obchodov svoju kapitalizáciu. Dôvodom je to, že sa používa ako hedging na niekoľkých burzách, ktoré neponúkajú premostenie do fiat mien. To znamená, že funguje v rámci búrz ako bezpečný prístav, keď niektorý používatelia v prípade silnej volatility dočasne prejdú do tetheru. Prípadný exit do doláru je zabezpečený v zmenárňach, a to na burzách Coinbase, Bitstamp a Coinmate, ktoré sme spomínali v článku o kryptoburzách. Samotný tether je trošku zahalený tajomstvom. Minulý rok v decembri bol vyzvaný k oficiálnemu auditu, aby tak potvrdil držanie dolárov na svojich účtoch. Doteraz sa tak nestalo a tether zatiaľ nebol oficiálne auditovaný účtovnou firmou. Svoje hovorí aj fakt, že bez ohľadu na prepad či rast kryptomien, záväzky tetheru neustále rastú.

Kolateralizované nástroje/inštrumenty

Druhým príkladom stable coinov sú tzv. kolateralizované nástroje/inštrumenty, ktoré slúžia ako vyšší level stable coinov a ktorých hodnota sa neodvíja len od sľubu druhej strany. Ich prednosťou je to, že záväzok/pohľadávka je zapísaná v smart kontrakte (inteligentné zmluvy, ktoré sú samovynútiteľné) alebo multisig peňaženke (peňaženka, kde na fungovanie potrebujete vopred určené množstvo potvrdzujúcich strán). Z tohto pohľadu nevyžadujú centrálnu autoritu a môžu byť spravované širokou komunitou.

V súčasnosti existuje takýchto projektov len zopár a všetky sú kryté určitým množstvom aktív, ktoré sú zamknuté v smart kontrakte. V prípade NuBits sú to akcie NuShares decentralizovanej organizácie, ktorá projekt spravuje. V prípade Dai, ktorý je projektom organizácie MakerDao je to špecializovaná kolateralizovaná dlhová pozícia. V súčasnosti sa jedná o Ether, keďže iný kolaterál zatiaľ nie je podporovaný. Ten užívateľ zašle do smart kontraktu. Kvôli možným cenovým výkyvom sa vyžaduje prirážka, teda aby hodnota Etherov bola vyššia než je dlhová pozícia. V prípade, že hodnota Etheru rastie, je všetko v poriadku. V prípade, že sa znižuje, tak je v určitom bode dlžník vyzvaný na doplnenie kolaterálu a ak tak nespraví, tak pozícia sa zlikviduje. Napriek tomu, že projekt znie zložito, jedná sa len o záložňu a nenapĺňa svoj účel. Podobne ako NuShares problémy nastanú, keď cena klesne vo väčšej miere. Práve preto sa stále čaká, kto vymyslí projekt, ktorý bude v tejto oblasti funkčnejší.

Zlato

Teraz sa pozrieme na asset backed tokeny, ktoré sú kryté zlatom. V princípe ide o prvý systém, ktorý sme vyššie opísali. To znamená, že tá ktorá spoločnosť vám umožňuje elektronicky vlastniť zlato a obchodovať s ním, takýto systém by mal v princípe zjednodušiť obchodovanie a vaše tokeny by mali odzrkadlovať hodnotu zlata.

Predtým, ako sa pozrieme na projekty v oblasti kryptomien, ktoré sa touto problematikou zaoberajú, musíme si niečo povedať aj k samotnému trhu s drahými kovmi ako je zlato a striebro. Nakupovanie zlata a striebra nie je vôbec jednoduchou záležitosťou a treba sa pozrieť a riešiť hneď niekoľko problémov. Prvým problémom sú falzifikáty. Zlato je napríklad falšovateľné volfrámom, keďže má veľmi podobnú hustotu. V súčasnosti tomu zabraňujú samotní renomovaní výrobcovia zlata(napr. Arhor Heurus alebo Produits Artistiques Métaux Précieux), ktorí pri tehličkách a minciach uvádzajú presný popis ich produktu, aké má hrany, váhu, presné rozmery. Pre výrobcov falzifikátov je mimochodom veľmi náročné vyrobiť presný falzifikát, ktorý by sa vo všetkom zhodoval. Ďalším problémom je predajca, najlepšie je vždy si kúpiť ten ktorý drahý kov osobne a vedieť referencie a históriu predajcu, Keďže k takému môžete pristupovať s vyššou dôverou. Problémom je aj politická nestabilita a regulácie, ktoré v budúcnosti môžu ovplyvniť vašu držbu cenný kovov v tom ktorom štáte. Samozrejme tu treba spomenúť, že v prípade, že nebudete držať zlaté kovy, ale zveríte ich tej ktorej spoločnosti, tak si musíte dať pozor na to, že spoločnosť je kontrolovaná a pravidelne sú jej cenné kovy auditované treťou stranou.

Toto sú základné veci pri ktorých si musíte dávať pozor. Pri projektoch, ktoré ponúkajú tieto služby cez blockchain si treba dať dvojnásobný pozor, keďže kryptomeny a väčšina projektov sú stále v plienkach a mnohé nie sú najdôveryhodnejšie. V poslednej časti si preto popíšeme tie, ktoré vyzerajú najlepšie.

Článok pokračuje pod reklamou

E-Gold

Úplne prvým predchodcom, avšak nie na blockchaine, bol systém vytvorený v roku 1996 v USA, ktorý sa volal e-gold. Tento systém vám umožňoval elektronicky obchodovať na vašom účte denominovanom v gramoch zlata v princípe okamžite. V roku 2007 štátne orgány zakázali činnosť spoločnosti, ktorá systém prevádzkovala, a to kvôli pochybným praktikám samotných obchodníkov a rovnako kvôli nestálosti systému, ktorý bol do veľkej mieri napádaný hackermi.

Súčasné projekty na blockchaine

V súčasnosti s príchodom blockchainu vznikli nové projekty, ktoré by už nemali byť to takej miery napadnuteľné. V závere spomenieme tri projekty, ktoré sú najpopulárnejšie a možno aj najrelevantnejšie. V súčasnosti je už projektov niekoľko desiatok, avšak väčšina sa len rozvíja alebo majú len pochybnú dôveryhodnosť.

Prvým projektom, je projekt spoločnosti Royal Mint, ktorá je vlastnená Spojeným kráľovstvom a je doslova kráľovskou mincovňou s viac ako 1000 ročnou históriou. Spolupracuje s americkou spoločnosťou finančného trhu, ktorá sa zaoberá derivátovými obchodmi viacerých aktív, CME Group. Mimochodom táto spoločnosť začala obchodovať bitcoinové futures kontrakty koncom roka 2017. Royal Mint, by si podľa vyjadrení mala účtovať poplatky len za transakcie a nie za uloženie zlata v jej sejfoch. Celý systém funguje na provachaine v spolupráci s BitGo. Provachain poskytuje platformu na obchodovanie aktív pre viacero spoločnosti, avšak stále je len vo fáze testovania. Napriek tomu celé fungovanie je trošku otázne a na stránke Royal mint sa dozviete o ďalších podmienkach len na požiadanie.

Prečítajte si tiež

Druhou platformou je DigixDao, ktorý bol založený v Singapure v roku 2016 a beží na blockchaine kryptomeny Ethereum. Projekt má 2 tokeny, jeden DGX, ktorý je krytý jedným gramov zlata a druhý DGD , čo je token, ktorý by mal poskytnúť držiteľom hlasovacie práva v projekte a rovnako zisk pre tých, ktorí majú nakúpené DGX, keďže by im mala plynúť odmena z ich aktivity v sieti. V súčasnosti fungujú oba, pričom druhý spomínaný je v rámci kapitalizácie na 60.mieste a celková kapitalizácia je cez 160 mil. eur. Podľa stránky by malo byť zlato v budúcnosti auditovateľné na ročnej báze, avšak problémom môže byť skladovanie, ktoré je na jednom mieste. V súčasnosti sa stále čaká na väčší rozbeh prvého tokenu DGX na viacerých trhoch s väčšími nákupmi, keďže v súčasnosti je alokovaných okolo 50 000DGX, čo je okolo 1,7 milióna eur. Samotný projekt má za cieľ dosiahnuť do konca roka valuáciu v zlate okolo 30 mil. dolárov.

Treťou platformou je Onegram, ktorý si pozornosť získal najmä tým, že sa chce presadiť v arabskom svete a byť v súlade s islamskými finančnými pravidlami. Nedávno len bol spustený celý systém a prebehla už aj prvá transakcia. Napriek tomu, diskutuje sa o ňom ako veľmi kontroverznom projekte, keďže kúpu ich tokenov si zabezpečujú cez tretie strany, avšak nie cez kryptoburzy či bitcoin. V budúcnosti by mali spustiť vlastnú platobnú bránu Yalapay, ktorá umožní nakupovanie prostredníctvom národných mien. Rovnako sa viackrát menili vývojári. Otázna je aj dôvera spojená s držbou zlata a jeho oceňovaním, keďže cena tokenu nebude odrážať len cenu zlata, ale aj poplatky a trhovú prirážku. A to môže cenu poriadne predražiť.

Na asset backed tokeny a špeciálne tie kryté zlatom, treba pozerať so značným nadhľadom. Napriek tomu, že existuje už množstvo projektov, ich dôveryhodnosť je stále otázna.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zabudnutý alebo zablokovaný BOK/KEP kód: čo robiť?

Ako si odblokovať prístupové/podpisové kódy na občianskom preukaze? Kedy ich možno odblokovať online a kedy je potrebné zájsť na políciu osobne?

Regulácia umelej inteligencie v EÚ: aké budú pravidlá?

Na regulácii používania umelej inteligencie sa inštitúcie EÚ zhodli a jej schválenie sa blíži do „finále“. Čo to bude v praxi znamenať pre podnikateľov na Slovensku?

Umelá inteligencia v marketingu: ako ju využiť?

Nové technológie menia nákupné správanie zákazníkov, prispôsobiť sa tomu musia aj firmy a marketéri. S čím vie pomôcť umelá inteligencia v reklamných nástrojoch?

Podvody s použitím umelej inteligencie: pozor na deepfake

Podvodníci vedia pomocou AI vytvoriť uveriteľnú kópiu nadriadeného a zneužiť dôverčivosť zamestnancov. Na čo dať pozor a ako postupovať, ak sa stanete obeťou?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky