Kryptoburzy

Kontaktným bodom medzi národnými menami a kryptomenami sú burzy, či už centralizované alebo decentralizované. V tomto článku popíšeme ako burzy s kryptomenami fungujú, ako ich používať a na čo si dať pozor.

V súčasnosti je podľa coinmarketcap.com viac ako 200 kryptobúrz, presnejšie ich web eviduje 208. Veľká väčšina je centralizovaná, to znamená, že fungujú ako sprostredkovateľ, teda tretia strana medzi kupujúcim a predávajúcim. Burzy si za obchody a sprostredkovanie pýtajú poplatky, o ktorých si napíšeme neskôr.

Na strane druhej existujú aj tzv. decentralizované burzy, ktoré fungujú ako platforma a svoje prostriedky posielate priamo druhej strane a nie cez „tretí účet“ na burze. Zatiaľ je takýchto búrz minimum (napr. Localbitcoins), napriek tomu mám za to, že množstvo decentralizovaných búrz bude rásť. Dôvodom je väčšinou negatívny postoj vlád ku kryptomenám a čoraz väčšia snaha regulovať kryptomeny ich.

Centralizované kryptoburzy

Napriek tomu, že je búrz na kryptomeny viac ako 208 a ich sídlo je v rôznych štátoch vo svete, nie všetky sú rovnako dôveryhodné.

Väčšina existujúcich kryptobúrz sa vyznačuje zlým zákazníckym servisom či pochybnou vlastníckou štruktúrou a preto sa väčšinou neodporúča posielať prostriedky na tieto burzy.

Ďalším problémom pri týchto burzách je likvidita, väčšinou sú to malé burzy, ktoré aj keď ponúkajú veľké množstvo obchodných párov (ktoré sú väčšinou spojené s bitcoinom) nedokážu promptne spĺňať požiadavky obchodníkov. To vytvára takzvaný spread, teda rozdiel medzi dopytovanou a ponúkanou cenou za danú kryptomenu. Spread je tak základným ukazovateľom likvidity konkrétneho menového páru.

Po odčítaní nedôveryhodných búrz a tých, ktoré majú všeobecne nedostatočnú likviditu, nám ostane okolo 30 kryptobúrz. Aj medzi týmito burzami existuje silná konkurencie a to v poplatkoch, zalistovaných menových pároch, spoľahlivosti zákazníckej podpory, podmienkach v rámci overovania účtu, ale aj v možnosti pákového obchodovania.

Poplatky na kyptoburzách

Poplatky si burza účtuje v rôznej výške a za rôzne služby. Najčastejším poplatkom, ktorý nájdete na drvivej väčšine kryptobúrz je tzv. maker/taker fee. V preklade je to poplatok za zrealizovanie transakcie, teda obchodu.

Rovnako môže burza požadovať poplatky za výber z burzy, keď si vyberáte národnú menu alebo konkrétnu kryptomenu do svojej peňaženky.

Prečítajte si tiež

Tieto dva typy poplatkov sú najbežnejšie a nájdete ich na väčšine búrz. Ďalšími druhmi poplatkov sú špeciálne poplatky za nákup bitcoinu, ktoré účtuje napríklad CEZ.io. Rovnako sú vyššie poplatky pri platbe kartou, keďže táto platba prejde rýchlejšie.

V tabuľke nižšie popisujeme jednotlivé poplatky na burzách, avšak len tie najčastejšie vyberané, teda maker/taker fee. Tieto poplatky sú na burzách potrebné, aj pre samotný zisk búrz a aj preto, aby objemy obchodov neboli umelo skreslené, ako tomu bolo v minulom období na čínskych burzách, kde tieto poplatky neboli.

Na záver treba zdôrazniť, že platíte ešte dodatočný poplatok za transakciu v danej kryptomene. Napríklad v decembri 2017 by ste za transakciu v bitcoine dali približne 20 eur, keďže transakcií bolo príliš veľa a ťažiari nestíhali potvrdzovať v rámci blockchainových obmedzení transakcie. Výhodou je, že tento poplatok ťažiarom platíte len pri posielaní alebo výbere z burzy a nie za obchodovanie na kryptoburze. Dôvod je ten, že obchody na burze sú tzv. offchain, to znamená, že burza si vedie vlastný „excel“ s obchodmi.

Menové páry na kryptoburzách

Kryptoburzy sa líšia aj v tom, aké majú zalistované menové páry a či prijímajú platby aj v národných menách. Väčšina menových párov je vyjadrených v kryptomenách ako bitcoin a ethereum, keďže sú to kryptomeny s najvyššou trhovou kapitalizáciou. Čím ďalej tým viac sa viažu kryptomeny aj na národné meny. Záleží od burzy, ako má vystavané portfólio a samozrejme aj od toho nakoľko je likvidná, keďže o najpopulárnejšie a najlikvidnejšie burzy je najväčší záujem zo strany vývojárov tej ktorej kryptomeny. Treba zdôrazniť, že za samotné zalistovanie na väčšie burzy sa platia nemalé sumy. Záleží už len od politiky burzy, či akceptuje národné meny a koľko menových párov bude mať zalistovaných.

Je potrebné spomenúť aj špeciálnu menu USDT alebo tether, ktorý je tzv. „stabilnou menou“. Zjednodušene povedané, je to virtuálna mena naviazaná na dolár v pomere 1:1, avšak nemôžeme ju označiť za kryptomenu. Dôvod je ten, že je centralizovaný a jeho množstvo je vydávané tak, aby bol zachovaný výmenný pomer k doláru.

V rámci tetheru vzniklo množstvo kontroverzie, keďže nie každá burza ho obsahuje a rovnako ho burzy nechcú zamieňať za národnú menu. Preto sa používa najmä na rýchle konverzie, keďže dostať sa do národnej meny väčšinou trvá nejaký čas a transakcie sú drahé. Tether tak poskytuje dočasný bezpečný prístav, ktorý je odolný voči volatilite ostatných kryptomien.

Podmienky overovania účtu na kryptoburzách

Podmienky účtu na konkrétnej kryptoburze sa rovnako výrazne odlišujú. Pred dvoma rokmi by ste na väčšine búrz vedeli s menšími sumami obchodovať anonymne. V súčasnosti už túto možnosť ponúkajú len niektoré. Väčšine kryptobúrz už štáty klepli po prstoch a vynucujú od nich dodržiavanie pravidiel KYC (know your customer) a AML (anti money laundering).

Z toho vyplýva, že po registrácii si musíte dať overiť totožnosť. Väčšinou je potrebné uviesť všetky svoje osobné údaje a prefotiť doklad totožnosti plus nejakú faktúru, ktorá nie je staršia ako 3 mesiace. Niekedy sa vyžaduje len selfie s občianskym preukazom. Napríklad v prípade českej burzy Coinmate je overovanie zabezpečené formou videohovoru.

Napriek rastúcej regulácii a požiadavkám zo strany štátov voči kryptomenovým burzám, stále existujú burzy, na ktorých nepotrebujete verifikovanie totožnosti. Dôležité je poznamenať, že budete môcť obchodovať len do určitého denného objemu, napríklad 2 BTC denne, ako to má v podmienkach burza Binance.

Článok pokračuje pod reklamou

Spoľahlivosť krpytomenových búrz

Spoľahlivosť kryptobúrz je len veľmi ťažké odhadnúť alebo si o nej prečítať v podmienkach používania burzy. Jedinou možnosťou je snažiť sa vystopovať spoločnosť, ktorá za kryptomenovou burzou stojí a nájsť si samotných majiteľov a niečo o nich. Samozrejme ani toto neposkytne dostatočný a vierohodný obraz o kryptoburze. Ostáva len počkať na recenzie samotných používateľov, ktorí s burzou mali nejaké problémy, alebo ju ako prvý testovali po jej vzniku.

Spoľahlivosť je široký pojem, ktorý zahŕňa či už rýchlosť zákazníckeho servisu, keď niečo potrebujete od burzy a posielate jej dotaz. Rovnako aj jej bezpečnosť a chovanie sa v prípade väčších problémov, ako sú hackerské útoky či hlbšie problémy, medzi ktoré patrí krádež kryptomien. Preto vždy zdôrazňujem, že je potrebné mať kryptomeny uložené mimo burzy, keďže burza je najnebezpečnejším miestom na uloženie vašich kryptomien.

Nákup kryptomien na burze

Predtým ako sa zaregistrujete na konkrétnej burze odporúčame naštudovať si podmienky búrz a pozrieť si rovnako či daná burza obchoduje vašu kryptomenu. Potom vám už len ostáva sa registrovať overiť si účet a začať obchodovať to čo chcete. Samozrejme dôležité je aj to, či akceptuje národné meny, keď nie, stále sa môžete registrovať inde, zameniť národnú menu na bitcoin a následne poslať bitcoin na konkrétnu burzu.

V nasledujúcej tabuľke prinášame prehľad, ktorý vytvorili používatelia z komunity pre ostatných, aby mohli mať približný prehľad v najpopulárnejších burzách a ich podmienkach či ostatných vlastnostiach.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


DPH pri transakciách zahrňujúcich kryptomeny

Podlieha výmena tovaru alebo služby za kryptomenu alebo výmena jednej kryptomeny za inú kryptomenu dani z pridanej hodnoty? Problematikou DPH pri transakciách zahrňujúcich kryptomeny sa zaoberá tento článok.

Zmeny v zdaňovaní virtuálnych mien a ďalšie od 1.1.2024

Čaká kryptomeny nižšie zdaňovanie? Novela zákona o dani z príjmov od 1. januára 2024 prináša pozitívne zmeny v tejto oblasti aj ďalšie zmeny týkajúce sa niektorých cenných papierov.

Živnosť na kryptomeny: ako získať povolenie na poskytovanie služieb zmenárne a peňaženky pre virtuálnu menu

O kryptomenách sa hovorí čoraz častejšie. Ako získať povolenie na obchodovanie s kryptomenami a aké povinnosti takáto činnosť obnáša?

Zdaňovanie kryptomien (virtuálnych mien)

Ako zdaňovať kryptomeny v prípade fyzickej či právnickej osoby? Čo sa viac oplatí? Existuje rozdiel v zdaňovaní príjmov z obchodovania s kryptomenami a z ich ťaženia?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky