Počítačoví zločinci sa vo veľkom zameriavajú na mobilné zariadenia. Vieme, ako môžete ochrániť svoje súkromné i firemné dáta.

Počítačoví zločinci sa vo veľkom zameriavajú na mobilné zariadenia. Vieme, ako môžete ochrániť svoje súkromné i firemné dáta.
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

V mobilných zariadeniach máme uložený priam celý život. Konverzácie, SMS, e-maily, fotky rodiny, videá z dovolenky, firemné dokumenty, potvrdenia z úradov či kópie dokladov. Vedeli by ste si predstaviť stratu týchto dát? Viete, čo všetko vám hrozí a ako sa brániť?

V nedávnom článok o IT hrozbách na rok 2017 sme písali, že bezpečnosť mobilných zariadení je výrazne podceňovaná. Slabú ochranu mobilov a tabletov sme zaradili medzi najväčšie hrozby pre firmy z hľadiska bezpečnosti. Naša predikcia sa ukázala ako správna. Mobilný ransomware sa „teší obľube“ a oproti záveru roka 2016 stúpol počet útokov o 350%! Vyplýva to zo správy spoločnosti Kaspersky.

Novinkou vo svete kriminálneho zločinu je zverejňovanie získaných dát, pokiaľ užívateľ nezaplatí výkupne. Nikto však negarantuje, že sa tak nestane aj po jeho zaplatení. Preto odporúčame, aby ste v takomto prípade výkupné neplatili. Podporujete tým kriminálnikov. Okrem šifrovania súborov za účelom vydierania, sú populárne aj iné typy kybernetických útokov na mobilné zariadenia. Najrozšírenejší z nich slúži na infikovanie zariadenia a čakanie na ďalšie pokyny. Ďalej tu patria kódy na zobrazovanie reklamy, posielanie platených SMS správ, volania na drahé zahraničné čísla a samozrejme, škodlivé kódy na získavanie bankových údajov.

Najpoužívanejšia verzia Androidu je skoro dva roky stará

Trend cielenia útokov na mobilné zariadenia bude aj naďalej rastúci. Dôkazom sú štatistiky najpoužívanejšie mobilného operačného systému - Android.

Zdroj dát: Google Developers Dashboard

Prečítajte si tiež

Najnovšiu verziu Androidu má zanedbateľné percento používateľov. Viacerí výrobcovia našťastie poskytujú aktualizácie aj pre staršie verzie. Podľa našich informácií je to verzia 5.0 alebo novšia (záleží od viacerých faktorov ako dátum uvedenia na trh, hardvérová výbava, nové modely a pod.). Verzia 5.0 bola vydaná v októbri 2015. Dva roky predstavujú vo svete informačných technológii veľmi dlhé obdobie. Hlavne v prípade bezpečnosti operačného systému a neaplikovania bezpečnostných aktualizácií. Z najaktuálnejších informácií používa starú verziu (4.4 a staršia) každé štvrté zariadenie. U iOS je situácia o poznanie lepšie. Netreba však zabúdať na fakt, že bežný zamestnanec firmy nedisponuje prémiovou značkou alebo novým mobilom a pravdepodobne obsahuje neaktualizovaný a nezabezpečený operačný systém.

Odporúčania na ochranu mobilných zariadení

  1. Aktualizujte si operačný systém.
  2. Zašifrujte si dáta v zariadení.
  3. Používajte antivírus.
  4. Buďte obozretní pri e-mailoch od cudzích osôb, s rôznymi prílohami alebo čudnými požiadavkami.
  5. Aplikácie inštalujte iba z oficiálnych zdrojov.
  6. Nepripájajte sa na cudzie alebo nezaheslované wifi siete.
  7. Používajte ochranný vstupný kód.
  8. Pravidelne zálohujte svoje dáta.

Ako ochrániť svoje mobilné zariadenie pred vyhackovaním a zabrániť tak úniku vašich dát približujeme v článku Ako ochrániť mobil pred hackermi?

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Vojtyla
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.


Telefonické podvody: útočníci vás presvedčia, že volá banka

Využívajú na to metódy zvané vishing a spoofing. Na čo dať pozor a ako neprísť o všetky svoje úspory?

Riadenie prístupu k firemným dátam ako pilier kyberbezpečnosti

Ako môže riadenie prístupu zabrániť kybernetickým útokom či úniku hesiel? V článku približujeme význam, princípy aj osvedčený postup.

Podvody s použitím umelej inteligencie: pozor na deepfake

Podvodníci vedia pomocou AI vytvoriť uveriteľnú kópiu nadriadeného a zneužiť dôverčivosť zamestnancov. Na čo dať pozor a ako postupovať, ak sa stanete obeťou?

Hackeri najčastejšie kradnú dôverné dáta: ako sa vyhnúť riziku?

Hrozba kybernetických rizík na Slovensku silnie. IT experti vo firmách očakávajú nárast útokov, no manažment situáciu často podceňuje. Na čo dať pozor a ako tomu predísť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky