Domény .sk bude možné registovať až na 10 rokov

Doménovým špekulantom sa na Slovensku bude ťažšie dýchať. Správca národnej domény .sk, SK-NIC, a. s., chce novými pravidlami tvrdo zasiahnuť voči špekulantom s doménami. Hlavným nástrojom je výrazná zmena životného cyklu domén .sk, a to najmä odstránenie neplatených a zbytočných stavov a nevhodných cyklení bez zaplatenia a možnosť registrovať si doménu až na 10 rokov. Nové pravidlá budú platiť od roku 2017.

SK-NIC mení pravidlá registrácie domény a ich živnotný cyklus

Komisia pre správu národnej domény .sk dnes schválila nové znenie Pravidiel poskytovania domény najvyššej úrovne. Správca si od nových pravidiel sľubuje množstvo pozitívnych zmien najmä pre držiteľov internetových domén. Jednou z nich je aj účinnejšia zbraň proti doménovým podvodníkom.

„Donedávna sa internetové domény mohli teoreticky využívať aj zadarmo. Proces prihlasovania a registrácie domény prechádzal rôznymi fázami, ktoré mohli za určitých okolností trvať aj niekoľko mesiacov. Tento čas zneužívali aj špekulanti s doménami, ktorí zaujímavé domény odchytávali a následne predávali za mnohonásobne vyššie ceny,“ skonštatoval riaditeľ SK-NICu, a. s. Peter Bíro.

Správca národnej domény preto v nových pravidlách pritvrdzuje politiku boja proti takýmto špekulantom. Hlavným nástrojom je výrazná zmena životného cyklu domén .sk, a to najmä odstránenie neplatených a zbytočných stavov a nevhodných cyklení bez zaplatenia.

„Po novom už budú domény fungovať na jednoduchom princípe, a to ak doména nebude zaplatená, nebude ani zaregistrovaná. Zároveň sa však zjednotí a predĺži riadne ochranné obdobie, kde bude môcť držiteľ za doménu ešte 40 dní zaplatiť a neprísť tak o ňu len preto, že na to zabudol v riadnom období,“ doplnil Peter Bíro.

Špekulanti na celom svete kšeftujú s množstvom domén, ktoré sa im darí „odchytávať“ najmä sofistikovanými automatizovanými systémami. Zmyslom tohto biznisu je lacno nakúpiť a potom s niekoľkonásobným ziskom doménu predať, prípadne doménu zablokovať a niekoho vydierať. Neraz sa im to aj podarí. Na základe doménového mena sa totiž môže webová stránka zobrazovať na lukratívnejších pozíciách vo vyhľadávačoch, navyše, ak doména obsahuje názov spoločnosti či produktu, má pre dotyčného obchodníka obrovskú hodnotu. Vo svete boli mnohé internetové domény predané dokonca až za niekoľko miliónov dolárov.

Rebríček 15 najdrahších domén všetkých čias:

  1. SEX.COM za 13 000 000 $ - r. 2010
  2. FUND.COM za 9 999 950 $ - r. 2008
  3. PORNO.COM za 8 888 888 $ - r. 2015
  4. PORN.COM za 8 500 000 $ - r. 2007
  5. DIAMOND.COM za 7 500 000 $ - r. 2006
  6. Z.COM za 6 784 000 $ - r. 2014
  7. SLOTS.COM za 5 500 000 $ - r. 2010
  8. TOYS.COM za 5 100 000 $ - r. 2009
  9. CLOTHES.COM za 4 900 000 $ - r. 2008
  10. MEDICARE.COM za 4 800 000 $ - r. 2014
  11. IG.COM za 4 700 000 $ - r. 2013
  12. MI.COM za 3 600 000 $ - r. 2014
  13. WHISKY.COM za 3 100 000 $ - r. 2014
  14. VODKA.COM za 3 000 000 $ - r. 2006
  15. CANDY.COM za 3 000 000 $ - r. 2006

.sk domény bude možné registrovať až na 10 rokov

Ďalšou výraznou zmenou, ktorú prinesú nové pravidlá, bude aj možnosť registrovať si doménu až na 10 rokov. V súčasnosti sa dá doména zaplatiť iba na jeden rok, pričom úhrada, vďaka ktorej je možné predĺžiť jej registračné obdobie je umožnená až v poslednom mesiaci aktuálneho registračného obdobia. Po novom sa bude dať predĺženie vykonať hocikedy, a to až do celkovej dĺžky 10 rokov registrácie. Tieto zmeny zvýšia flexibilitu a znížia riziko, že držiteľ zabudne za svoju doménu zaplatiť.

Registrátori budú môcť na seba registrovať iba vlastné domény

Treťou zmenou je zrušenie možnosti registrátorov registrovať si na seba iné domény ako tie, ktoré sami využívajú (tzv. „proxy držiteľstvo“), čo je aj v súlade s postupmi zavádzanými v zahraničí, nakoľko samotní registrátori majú v oblasti špekulácií najväčšie možnosti a povedomie.

Zavedenie rozhodcovského konania

Zásadnou zmenou, ktorá vstúpi do platnosti od januára 2017 bude poskytovanie nového spôsobu riešenia sporov, tzv. ADR (z anglickej verzie názvu Alternatívne riešenie sporov). Organizáciou, ktorá bude zastrešovať a koordinovať expertov rozhodujúcich spory bude slovenský subjekt. Týmto subjektom bude EISi (European Information Society Institute), ktorý už v minulosti poskytoval rozhodcovské konanie v relevantnej oblasti, t.j. v oblasti duševného vlastníctva.

Zhrnutie zmien v pravidlách pri doménch .sk

  • Doménu bude možné registrovať na 10 rokov dopredu. Doteraz to bolo možné len na 1 rok.
  • Doménu bude možné zaplatiť počas celého registračného obdobia a nie iba v poslednom mesiaci registrácie ako doteraz.
  • Držiteľom bude môcť byť právnická aj fyzická osoba z celého sveta, avšak musí mať doručovaciu adresu v rámci EÚ/EHS priestoru, a to najmä z dôvodu právnej dostihnuteľnosti a doručovaniu.
  • Registrátorom bude môcť byť ktorákoľvek právnická osoba v rámci EÚ/EHS priestoru.
  • Zjednodušuje sa administratíva, po novom napr. zanikne povinnosť vytvárať rámcovú zmluvu s každým klientom.
  • Všetky procesy budú principiálne elektronické, hlavným komunikačným kanálom bude e-mail, avšak v prípade potreby bude za určitých okolností k dispozícii aj tradičná listinná či iná forma komunikácie alebo overovania. Pre registrátorov bude k dispozícii aj automatizované rozhranie (API).
  • Doména bude mať výrazne zjednodušený životný cyklus. Odstránia sa neplatené a zbytočné stavy, ktoré spôsobovali potenciál cyklenia bez zaplatenia.
  • Ruší sa tzv. proxy držiteľstvo registrátormi, teda možnosť zaregistrovať si na seba aj iné domény ako tie, ktoré registrátori sami využívajú.

 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podvod pri sprostredkovaní práce: falošné personálne agentúry žiadajú poplatky

Za sprostredkovanie práce sa nikdy nikomu neplatí, no podvodníci opäť zneužívajú nevedomosť a dôveru ľudí. Na čo dať pozor a ako nenaletieť?

Firemný počítač alebo mobil na súkromné účely z hľadiska bezpečnosti

Používanie firemných zariadení, ako sú notebooky či mobily, aj na súkromné účely, je dnes pomerne bežnou praxou. Odborník radí, za akých podmienok je to pre firmu bezpečné.

Nový zákon o elektronických komunikáciách od 1. 2. 2022

Od februára 2022 platí nový zákon o elektronických komunikáciách. Čo všetko upravuje a aké zmeny priniesol?

Vianočné trhy 2021 sú zrušené, no stánkari môžu predávať online, e-shop získajú zadarmo

Predajcovia, ktorí sa spoliehali na predaj na vianočných trhoch, majú možnosť ponúkať svoje výrobky online. Kto a ako môže získať e-shop do konca roka zadarmo?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky