Aktualizácia operačného systému je dôležitá. Čo hrozí, ak ju zanedbáte?

Mnohé firmy dodnes používajú zastarané operačné systémy, dokonca aj také, ktorých platnosť skončila v roku 2014. Čo v takom prípade hrozí a ako sa vyhnúť kyberútokom?

Prieskum spoločnosti Kaspersky ukázal, že 22 % používateľov počítačov stále používa operačný systém Windows 7, ktorého podpora bola ukončená ešte v januári 2020. To znamená, že ak operačný systém dospel ku koncu svojej životnosti, spoločnosť preň viac nevydáva a neposkytuje aktualizácie vrátane kritických bezpečnostných opráv. Aktuálna štúdia spoločnosti Kaspersky vychádza z anonymizovaných metadát operačných systémov poskytnutých so súhlasom používateľov siete KSN (Kaspersky Security Network).

Prečo je starý operačný systém problémom?

Hoci operačný systém môže na prvý pohľad fungovať tak, ako má, ak ho už jeho tvorca nepodporuje, môže byť náchylnejší na útoky. Keď sú operačné systémy na konci svojej životnosti, zraniteľné miesta zostávajú bez bezpečnostných záplat a tak poskytujú kybernetickým útočníkom potenciálne spôsoby, ako získať prístup do systému. Z týchto dôvodov je preto nevyhnutné aktualizovať operačný systém, aby ste chránili svoje systémy či firemné siete pred hrozbami, ktorým sa dá tak jednoducho predísť.

Až štvrtina mikropodnikov používa zastaraný operačný systém

Medzi používateľmi, ktorí stále používajú Windows 7, majú takmer rovnaký podiel spotrebitelia, malé a stredné podniky ako aj mikropodniky – po 22 %. Stojí za zmienku, že takmer štvrtina mikropodnikov stále používa zastaraný operačný systém, pričom práve z dôvodu, že nemajú dedikovaného IT pracovníka zodpovedného za kyberbezpečnosť, je o to dôležitejšie zabezpečiť aktuálnosť využívaného operačného systému. V súčasnosti majú ešte firmy k dispozícii rozšírenú platenú podporu pre Windows 7, čo však predstavuje ďalšie výdavky – a táto ponuka nebude dostupná večne.

Zistenia spoločnosti Kaspersky tiež ukázali, že iba malé percento (menej ako 1 %) ľudí a firiem stále používa staršie operačné systémy, ako sú Windows XP a Vista, ktorých podpora sa skončila v roku 2014 pre XP a v roku 2017 pre Vistu. Celkovo takmer štvrtina (24 %) používateľov stále používa operačný systém Windows bez bežnej podpory.

Našťastie až 72 % používateľov používa Windows 10, najnovšiu verziu operačného systému Windows, ktorá sa javí ako najbezpečnejšia voľba.

Ako chrániť firmu pred kyberútokmi?

„Pre mnohých môže byť aktualizácia operačného systému skôr nepríjemnosťou. Avšak aktualizácie operačného systému slúžia nielen na opravu chýb či na aktiváciu najnovšieho rozhrania. Tento proces umožňuje opravy tých chýb, ktoré by mohli byť vstupnou bránou pre zločincov. Aj keď si myslíte, že ste v online svete chránení a ostražití, aktualizácia vášho operačného systému je základným prvkom zabezpečenia, ktorý by ste nemali prehliadať bez ohľadu na to, či používate alebo nepoužívate bezpečnostné riešenia od iného dodávateľa. Zastaraný operačný systém už nedostáva tieto dôležité aktualizácie. Ak je váš dom starý a rozpadá sa, nemá zmysel inštalovať nové dvere. Je logickejšie nájsť si nový dom. Rovnaký prístup je preto potrebný aj v prípade, ak ide o zaistenie bezpečnosti operačného systému, ktorému zverujete vaše cenné dáta,“ komentuje Miroslav Kořen, generálny riaditeľ Kaspersky pre východnú Európu.

Poznanie rizík operačného systému, ktorý je na konci svojho životného cyklu, je dobrým začiatkom, ale na základe týchto znalostí je potrebné aj konať. Takže, aby ste chránili seba či svoju firmu, spoločnosť Kaspersky odporúča:

  • Používajte aktuálnu verziu operačného systému a uistite sa, že máte aktivovanú funkciu automatických aktualizácií.
  • Ak aktualizácia na najnovšiu verziu operačného systému nie je možná, organizácie by mali zakomponovať túto skutočnosť do svojich modelov hrozieb a uvažovať nad inteligentným oddelením zraniteľných uzlov od zvyšku siete. Riešenie Kaspersky Embedded Systems Security môže v tomto prípade poskytnúť podporu, pretože umožňuje prevádzkovať aj tak starý operačný systém ako Windows XP SP2, ktorý beží na systémoch s veľmi nízkymi hardvérovými nárokmi.
  • Používajte technologické riešenia so zakomponovanou prevenciou proti zneužitiu, ako napríklad Kaspersky Security Cloud, Kaspersky Endpoint Security for Business či Kaspersky Small Office Security, ktoré pomáhajú znižovať riziko zneužitia nezaplátaných zraniteľností, ktoré sa môžu nachádzať v zastaraných operačných systémoch (Windows 7 a starších).

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zabudnutý alebo zablokovaný BOK/KEP kód: čo robiť?

Ako si odblokovať prístupové/podpisové kódy na občianskom preukaze? Kedy ich možno odblokovať online a kedy je potrebné zájsť na políciu osobne?

Regulácia umelej inteligencie v EÚ: aké budú pravidlá?

Na regulácii používania umelej inteligencie sa inštitúcie EÚ zhodli a jej schválenie sa blíži do „finále“. Čo to bude v praxi znamenať pre podnikateľov na Slovensku?

Umelá inteligencia v marketingu: ako ju využiť?

Nové technológie menia nákupné správanie zákazníkov, prispôsobiť sa tomu musia aj firmy a marketéri. S čím vie pomôcť umelá inteligencia v reklamných nástrojoch?

Podvody s použitím umelej inteligencie: pozor na deepfake

Podvodníci vedia pomocou AI vytvoriť uveriteľnú kópiu nadriadeného a zneužiť dôverčivosť zamestnancov. Na čo dať pozor a ako postupovať, ak sa stanete obeťou?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky