Zastropovanie cien elektriny a plynu pre malé firmy v roku 2023

Vláda schválila zastropenie cien elektriny a plynu pre firmy s regulovanými cenami energií. Koľko budú platiť a čo robiť, ak už prišla zálohová faktúra?

Na mimoriadnom rokovaní vlády 16.1.2023 bolo schválené nariadenie, ktorým sa zastropujú ceny regulovanej dodávky elektriny a plynu pre malých podnikateľov. Ide o podnikateľské subjekty, ktoré majú spotrebu elektriny do 30 MWh ročne a plynu do 100 MWh ročne. V roku 2023 tak títo podnikatelia zaplatia maximálne 199 eur/1 megawatthodina (bez DPH) za elektrinu a 99 eur/1 megawatthodina (bez DPH) za plyn.

Zastropovanie cien pre malé firmy – štát zaplatí 100 % cenového rozdielu

Oproti plánu, ktorý avizovala vláda ešte v októbri minulého roka, nastáva zásadná zmena vo výške kompenzácie rozdielu medzi cenami dodávateľov a zastropovanými sumami. Zatiaľ čo podľa plánu mal štát preplácať 80 % rozdielu, napokon preplatí celých 100 % rozdielu, čo znamená, že podnikatelia nezaplatia viac ako sú spomínané ceny za 1 MWh. Kompenzácie budú hradené priamo dodávateľom energií, spotrebitelia (podnikatelia) teda uvidia na faktúrach už upravené (nižšie) sumy za elektrinu a plyn, ktoré následne uhradia.

Zdroj: Prehľad pomoci - elektriny, plyn a teplo, mhsr.sk
Zdroj: Prehľad pomoci - elektriny, plyn a teplo, mhsr.sk

Platiť či neplatiť už vystavené faktúry?

Mnohí podnikatelia však už medzičasom dostali zálohové faktúry. Minister hospodárstva na tlačovej konferencii po rokovaní vlády vyzval firmy, aby tieto faktúry neplatili, v nasledujúcich dňoch im prídu nové, opravené, v ktorých dodávatelia zohľadnia prijaté nariadenie. Tým, ktorí už faktúry uhradili, budú spätne dobropisované. Väčšina dodávateľov však ešte zálohové faktúry neposielala, preto podnikateľom prídu už doklady so zahrnutými zmenami.

Minister hospodárstva však upozornil na to, čo podnikatelia uhradiť musia – a to decembrové faktúry za elektrinu a plyn. Tých sa toto nariadenie totiž ešte netýka. Zároveň dodal, že o ďalšom postupe budú informovať dodávatelia komodít, preto podnikateľom odporúča komunikovať s nimi. Taktiež odporučil pozrieť sa na faktúru či zmluvu s dodávateľom, či je tá-ktorá firma regulovaným alebo neregulovaným odberateľom elektriny a plynu.

Pomoc dostanú aj firmy s neregulovanými cenami energií

Pre tie firmy, ktorých sa týkajú neregulované ceny elektriny a plynu, teda komodity nakupujú krátkodobo na trhu, bude aj naďalej pokračovať schéma pomoci, ktorá bola realizovaná aj v decembri 2022. Spustená bude v nasledujúcich dňoch a subjekty, ktoré vykonávajú hospodársku činnosť budú mať spätne kompenzované platby, ktoré za energie uhradia. Výzva teda bude podmienená vystavením daňových dokladov o platbách za energie, ktoré budú spárované s údajmi dodávateľov. 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Šetrenie energií vo firme očami odborníka: základom je prehľad o spotrebe

Ako ušetriť energie bez vysokých nákladov a ako zistiť, aké úsporné opatrenia pre firmu sú najefektívnejšie? Kedy využiť energetický audit? Pre Podnikajte.sk prezradil špecialista na energetiku Rastislav Tvarog.

Energetický certifikát: čo to je, koľko stojí a ako ho vybaviť?

Energetický certifikát sa netýka len rodinných domov, ale aj iných budov. Kedy je potrebný, ako ho získať a na čo dať pozor pri výbere firmy, ktorá ho vystaví?

Plán obnovy rodinných domov: ako získať dotáciu?

Kto môže získať dotáciu v maximálnej výške 19 000 eur, aké sú podmienky, na čo (ne)možno financie použiť a na čo pri žiadaní myslieť?

Šetrenie energií vo firme: aké opatrenia zvoliť?

Má zmysel vymeniť všetky žiarovky vo firme za LED-ky? Ako pomáhajú udržať optimálnu teplotu v miestnosti žalúzie a rolety a kedy (ne)má zmysel inštalovať rekuperáciu či fotovoltiku?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky