Účet pre podnikateľov – ako si vybrať?

Aký podnikateľský účet si vybrať? Otázka, na ktorú musí odpovedať každý podnikateľ, vôbec nie je jednoduchá. Veríme však, že naša séria článkov zameraných na podnikateľské účty bude pre vás cenným vodítkom ku správnemu rozhodnutiu.

Čo treba vedieť skôr ako si zriadite podnikateľský účet

Ešte pred výberom samotného účtu zodpovieme dve základné otázky:

  1. Je na podnikanie vôbec nutný bankový účet?
  2. Treba mať zriadený účet, ktorý banka zaraďuje do kategórie „podnikateľský“?

Odpoveď na prvú otázku závisí od uhla pohľadu. Z hľadiska legislatívy žiaden zákon neprikazuje podnikateľom mať účet. Z praktického hľadiska sa ale v dnešnom svete bez využívania bankového účtu okrem výnimočných prípadov nezaobídete.

Odpoveď na druhú otázku závisí od právnej formy podnikania. Podnikateľské účty všetky banky spoplatňujú vyššími sumami v porovnaní s osobnými účtami. Nad dôvodmi je zbytočné špekulovať.

Používanie účtu so špeciálnym označením podnikateľský žiadna legislatíva nevyžaduje. Najmä drobní živnostníci často namiesto podnikateľského účtu siahajú po využívaní osobného účtu aj na podnikateľské účely. Ideálne osobitného, oddeleného od osobných financií pre zachovanie prehľadnosti účtovníctva.

Treba povedať, že týmto krokom porušujú všeobecné obchodné podmienky mnohých bánk, no nikto túto skutočnosť nerieši. Ďalšou nevýhodou je, že si nebudú môcť poplatky za účet zahrňovať do daňových výdavkov a na účet nebude vedený na obchodné meno a IČO. Obchodné meno živnostníka však môže byť zhodné s jeho menom a priezviskom.

Pri právnických osobách je situácia iná. Teoreticky síce ani tie okrem momentu zakladania spoločnosti a s tým spojeného preukazovania výšky základného imania v zmysle platnej slovenskej legislatívy nemusia mať podnikateľský účet. Ak však chcú mať účet vedený na obchodné meno firmy, nie je možné sa vyhnúť návšteve banky a zriadeniu podnikateľského účtu.

V prípade podnikateľských subjektov na rozdiel od fyzických osôb nie je účet primárnym produktom, pri ktorom sa odohráva konkurenčný boj (dôležitejšie sú podmienky a možnosti financovania), aj preto nie je zlepšovanie ponuky úplnou prioritou v jednotlivých bankách. Ponuka je tak častokrát zložitá a neprehľadná, čo sťažuje konkurenčné porovnanie.

Prečítajte si tiež

Podnikateľské účty prichádzajú pri produktových inováciách na rad častokrát až ako posledné. Takisto nie sú ani podporené marketingovou kampaňou, čo opäť len znižuje informovanosť podnikateľov výhodnosti možností v jednotlivých bankách.

Ako si vybrať podnikateľský účet

Je nemožné pomenovať jednu banku ponúkajúcu podnikateľský účet, ktorý by bol tým najvýhodnejším pre všetkých podnikateľov. Otázka výberu je podstatne komplexnejšia.

Závisí do veľkej miery napríklad od osobných preferencií, konkrétnych potrieb daného subjektu, ale aj od životného cyklu, v ktorom sa firma aktuálne nachádza. Druhým problematickým bodom je skutočnosť, že niektoré kritéria sú skôr subjektívneho charakteru, založené na skúsenosti, bez zhodnocovania relevantných dát.

Ak sa však chcete rozhodovať na základe faktov, tak jediným správnym prístupom je analýza ponuky na slovenskom bankovom trhu a zároveň analýza potrieb daného podnikateľa, na základe čoho je možné vytypovať 1-2 banky, ktoré sú práve pre tohto klienta najrozumnejšou voľbou. Neplaťte zbytočne za to, čo nepotrebujete.

Základným pravidlo je sa pýtať. Nemyslite si, že vám pobočkový pracovník povie celý cenník. Vy musíte vedieť, aké informácie potrebujete. Vo všeobecnej rovine možno povedať, že pri výbere podnikateľského účtu by ste mali zohľadniť nasledujúce faktory:

  1. cena účtu pre podnikateľov,
  2. možnosti financovania podnikateľských aktivít,
  3. platobný styk,
  4. možnosť prepojenia podnikateľského účtu s internými systémami firmy,
  5. kvalita služieb,
  6. osobné vzťahy a iné.
Článok pokračuje pod reklamou

Cena účtu pre podnikateľov

Pre mnohých, najmä začínajúcich podnikateľov, ktorí sa rozbiehajú, je práve cena, čiže všetky poplatky spojené s vedením a používaním účtu, tým kľúčovým parametrom. Zabudnúť netreba ani na možnosti zliav. Neskôr už cena často prestáva byť dominantná. Ak hľadáte bezplatný podnikateľský účet, prečítajte si článok Podnikateľské účty zadarmo.

Možnosti financovania podnikateľských aktivít

Vopred je dôležitosť tohto faktora ťažko odhadnúť, ale v neskorších fázach podnikania môže poskytnutie investičného či prevádzkového úveru rozhodnúť o ďalšej existencii alebo neexistencii vašej spoločnosti. Ak očakávate budúcu potrebu cudzích zdrojov, spýtajte sa už pri otváraní účtu na podmienky.

Najľahšou cestou k úveru alebo povolenému prečerpaniu môžu byť dostatočné obraty na účte, no potrebujete vedieť, v akej výške ich máte realizovať, a za akú dobu možno predpokladať ponuku predschváleného úveru.

Platobný styk

Aká bude vaša predpokladaná aktivita na účte? Budete pracovať najmä s hotovosťou, alebo zadávať platby cez internetbanking? Koľko ich asi bude? Budete posielať prostriedky aj do zahraničia, a do akých krajín? Stačí vám jedna platobná karta, alebo ich budete potrebovať viac? Na všetky tieto otázky by ste mali mať odpoveď.

Možnosť prepojenia podnikateľského účtu s internými systémami firmy

Stredným a veľkým firmám, a najmä ich účtovníčkam, môže prepojenie bankového účtu a interného účtovníctva firmy výrazne zjednodušiť život. A zároveň znížiť náklady.

Kvalita služieb

Kritérium kvality je ťažko objektívne definovateľné. Je však dôležité, aby internetbanking nemal neustále odstávky, platobné karty fungovali bez problémov, aby vám na pobočke vedeli poskytnúť kvalifikovaný a profesionálny servis na úrovni. Odporúčania priateľov a známych môžu v tomto ohľade pomôcť.

Osobné vzťahy a iné faktory

Nadštandardné vzťahy vedia byť benefitom pri atypických požiadavkách, situáciách alebo problémoch. Niečo vybavíte cez telefón, podpíšete neskôr. Zázraky, alebo ľahšie schválené úvery, však nečakajte. Tam schopnosti pracovníkov pobočiek celkom určite nesiahajú.

Prečítajte si tiež

Keďže čas sú peniaze, ide pre mnohých podnikateľov o jeden z najdôležitejších faktorov. Niekedy preto podnikatelia zohľadňujú aj faktory, ako napríklad možnosť zaparkovať pri pobočke banky.

Vybrať ideálny podnikateľský účet nie je jednoduché. A neskôr ho vymeniť, to už vôbec nie. Preto si pri založení spoločnosti dajte záležať na tom, ktorej banke správu financií vašej firmy zveríte. Bude vás pravdepodobne sprevádzať dlhé roky. Dobrou správou je aspoň fakt, že väčšina bánk má v rámci svojej ponuky viacero variantov podnikateľských účtov, takže nie úplne najlepšie rozhodnutie sa dá relatívne ľahko aspoň čiastočne pozmeniť. Ale aj na to treba myslieť, a občas prekontrolovať, či je účet, ktorý používam, správne nastavený.

Porovnanie podnikateľských účtov bánk pôsobiacich na Slovensku a konkrétne odporúčania pre jednotlivé typy klientov nájdete v článku Porovnanie podnikateľských účtov v roku 2018.


Poradenstvo v oblasti financií

Ak máte otázky k aktuálnej téme článku alebo potrebujete poradiť v oblasti poistenia, úverov alebo sporenia/investovania, neváhajte sa na nás obrátiť. Pomohli sme už desiatkam spokojných klientov.

Kliknutím na tlačidlo ODOSLAŤ súhlasíte so spracovaním Vami zadaných údajov za účelom zodpovedania otázky či podnetu adresátom správy, ktorým je spoločnosť SMORON & CO. s.r.o., IČO: 52588076. Bližšie informácie o spracovaní a ochrane osobných údajov nájdete v zásadách ochrany osobných údajov.  


Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Centrálny register účtov – otázky a odpovede

Čo je centrálny register účtov, ktoré údaje sa do neho zapisujú a aké povinnosti majú banky? Odpovede na tieto a aj iné otázky nájdete v našom článku.

Centrálny register účtov od 1. 5. 2022

Čo je centrálny register účtov a ktoré údaje sa do neho zapisujú? Komu môžu byť zapísané údaje poskytnuté a aké sankcie hrozia za porušenie povinností?

Porovnanie podnikateľských účtov v roku 2022

Stručný prehľad toho, aké služby a za akú cenu ponúkajú banky podnikateľom pri bankových účtoch a zdôraznenie základných odlišností, výhod a nevýhod.

Centrálny register účtov: kedy sa zriadi a čo v ňom bude?

Parlament schválil zákon, ktorý upravuje práva a povinnosti súvisiace s prevádzkou registra účtov. Aké údaje budú banky nahlasovať a ako dlho k nim budú mať oprávnené orgány prístup?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky