VRP 2: nová aplikácia virtuálnej pokladnice pomôže aj so zaokrúhľovaním cien

Od 1.7.2022 môžu podnikatelia na evidenciu tržieb využívať novú aplikáciu VRP 2. Čo ponúka, ako ju začať používať a čo ak podnikateľ zabudne heslo?

Aktualizácia k 17.8.2022: Finančná správa do aplikácie VRP 2 nasadila formát PDF pre 80/58mm tlačiarne, ako aj možnosť filtrácie pokladničných dokladov od roku 2015. Takisto upravili duplicitné vytváranie faktúr a nastavili minimálnu hodnotu faktúry či paragónu na 0,01 eur. Pri evidencii paragónu je už možné zadať číslo s viac ako troma číslicami.

Finančná správa aktualizovala bezplatnú aplikáciu Virtuálna registračná pokladnica 2 (VRP 2) na evidenciu tržieb od jej spustenia už viackrát. Od 18.7. je napríklad možné pokladničný doklad priamo tlačiť bez toho, aby si používateľ musel stiahnuť formát PDF. Graficky upravili vytváranie pokladničného dokladu a pridali automatický prepočet platby na pokladničnom doklade v prípade, že na doklade je len jedna platba. Úpravou prešla aj možnosť zaokrúhľovania pri tvorbe dokladu.

Finančná správa v uplynulých mesiacoch pracovala na vývoji vlastnej aplikácie virtuálnej registračnej pokladnice VRP 2. Cieľom bolo vyvinúť aplikáciu tak, aby jej prevádzkovanie a rozvoj neboli v budúcnosti závislé od externých subjektov. Tento zámer sa podarilo zrealizovať aj so značnou úsporou nákladov pre štát, keďže spoločnosť Allexis za aplikáciu Pokladnica od štátu zinkasovala 15,4 milióna eur. Finančná správa v prípade vývoja aplikácie VRP 2 využila len služby externých programátorov ako podporu interných hlavných programátorov, pričom za  tieto práce v prvej fáze zaplatila 28 tisíc eur s DPH.

Okrem ceny pri VRP 2 je dôležité aj to, že k novej aplikácii má štát vlastnícke práva. „Znamená to, že všetky prípadné zmeny do budúcnosti budeme vedieť zrealizovať vlastnými kapacitami, prípadne transparentnými súťažami. V najbližšom období zostáva ešte potrebné vymeniť niektoré komponenty v rámci celého systému. Pôjde to však oveľa jednoduchšie ako doteraz,“ skonštatoval generálny riaditeľ sekcie informatiky na finančnej správe Lukáš Sojka.

Kto môže novú aplikáciu VRP 2 používať a ako?

Novú aplikáciu si budú môcť podnikatelia bezplatne stiahnuť z Google Play už od 29. júna tohto roka, hoci do 1. júla ju majú firmy iba testovať a oboznamovať sa s funkciami. Fungovať bude na operačnom systéme Android 5 a vyššie, a tiež cez podporované webové prehliadače. Disponovať bude všetkými dôležitými funkciami ako predošlá aplikácia Pokladnica. Bude podporovať aj tlač na termotlačiarňach, skenovanie EAN kódov, prihlasovanie biometriou a bude obsahovať aj dlaždice najpoužívanejších tovarov a služieb

Pri tlačení dokladov z VRP 2 sa nevyžaduje žiadna špeciálna tlačiareň, doklady môžu podnikatelia tlačiť tak ako doposiaľ vo formátoch A4, A5 alebo A6 a aplikácia podporuje tlač aj na mobilných tlačiarňach (vtedy možno doklady tlačiť vo formáte 58 mm., príp. 80 mm). V súčasnosti sú podporovanými mobilnými tlačiarňami: Star S220i, Star SM-T300i, Zonerich AB-330M, Bixolon SPP-R200II a Bixolon SPP-R200III. Finančná správa však pracuje na pridávaní ďalších mobilných tlačiarní.

Finančná správa odporúča podnikateľom, aby si nastavili rovnaký formát pre tlač v aplikácii VRP 2 ako aj v samotnej tlačiarni. Viac sa o podporovaných mobilných tlačiarňach dozvedia zo zverejnenej príručky na portáli FS. V prípade problémov s ostatnými tlačiarňami, ktoré v nej nie sú uvedené, je potrebné, aby podnikatelia kontaktovali predajcu tlačiarne. Úpravu riešenia musí urobiť on, prípadne je možné prejsť na iné fungujúce tlačové riešenie pre VRP 2.

Do doby úpravy riešenia na strane predajcu tlačového riešenia môže podnikateľ používať aplikáciu VRP2 s tlačiarňami, ktoré tlačia na formát A4, A5, alebo A6, a ktoré sú podporované ovládačom daného výrobcu pre operačný systém Android. 

Prínosom je zapracovanie responzívneho dizajnu, ktorý robí použitie aplikácie komfortnejším napr. aj pri použití webového rozhrania na mobilnom telefóne.

Zaokrúhľovanie cien jednou z funkcií aplikácie

Novinkou bude funkcia zaokrúhľovania. K 1.7.2022 totiž nadobudne účinnosť novela zákona o cenách, ktorá má za cieľ obmedziť obeh jednocentových a dvojcentových mincí na Slovensku. Podnikatelia sa nemusia tejto zmeny obávať, nakoľko VRP 2 bude disponovať aj touto funkcionalitou.

Článok pokračuje pod reklamou

Ako sa do novej aplikácie prihlasovať?

Do novej aplikácie VRP 2 sa budú podnikatelia prihlasovať rovnako ako do predošlej aplikácie Pokladnica. Pre podnikateľov sa tak v súvislosti s prihlasovaním nemení nič.

Prečítajte si tiež

Neplatí to iba v prípade straty alebo zabudnutia hesla, nakoľko neexistuje možnosť obnovy. V takomto prípade bude musieť podnikateľ požiadať finančnú správu o pridelenie nového kódu pokladnice prostredníctvom formuláru „Žiadosť o pridelenie kódu pokladnice e-kasa klient“. Povinne elektronicky komunikujúce daňové subjekty podávajú žiadosť cez Portál finančnej správy (PFS). Návod na požiadanie je dostupný tiež na portáli finančnej správy.

V tejto súvislosti finančná správa upozorňuje, že prihlasovacie údaje sú doručované listinne a celý proces od podania na portáli finančnej správy až po doručenie prihlasovacích údajov môže trvať niekoľko dní (do 10 pracovných dní).

Aktualizácia k 14.9.2022: Nová aplikácia VRP 2 k 17. októbru tohto roka definitívne nahradí doterajšiu aplikáciu Pokladnica. V Google play nebude pre nových používateľov dostupná od 1. októbra tohto roka. Finančná správa preto odporúča podnikateľom, aby začali používať VRP 2 čo najskôr.  

Prečítajte si tiež

V prípade, že nové prihlasovacie údaje podnikateľ nebude mať do 1. júla 2022, nemusí sa obávať. V prevádzke bude totiž dočasne aj stará aplikácia Pokladnica. Bude však potrebné, aby si užívatelia tejto aplikácie nastavili ceny tovarov a služieb tak, aby nepodliehali zaokrúhľovaniu, čiže na celých 5 eurocentov.

Pre iOS nie je aplikácia dostupná – ako majú postupovať používatelia týchto zariadení?

V prvej fáze programovania bol primárne dôraz kladený na podporu tlače pokladničných dokladov, preto nie je VRP 2 zatiaľ dostupná pre iOS zariadenia. Finančná správa však vyvíja maximálne úsilie, aby bola nová aplikácia čím skôr dostupná aj pre týchto používateľov. Dovtedy budú môcť využívať webové rozhranie, kde bol zapracovaný responzívny dizajn a pokladničné doklady budú môcť tlačiť vo formáte A4, A5, A6 alebo použiť niektorý z na trhu dostupných ovládačov pre tlač na príslušnej mobilnej tlačiarni.

Nová podstránka o VRP 2

Finančná správa na svojom portáli spustila špeciálnu podstránku k novej aplikácii na evidenciu tržieb VRP 2. Klienti na nej nájdu postupne všetky dôležité informácie prehľadne na jednom mieste. Postupne bude aktualizovaná o nové informácie, ako aj doplnená o informačné videá. Finančná správa na podstránke zverejnila okrem podstatných informácií aj vizualizácie aplikácie pre Android verziu a pre webovú verziu.

Zdroj: Finančná správa SR

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Štátna aplikácia ePeňaženka: na čo slúži a čo ponúka zákazníkom?

Na overovanie pravosti pokladničných dokladov možno využívať novú aplikáciu finančnej správy ePeňaženka. Pre používateľov má aj praktický zmysel.

Strata/zabudnutie prihlasovacích údajov do VRP: ako postupovať?

Ak podnikateľ zabudne prihlasovacie údaje do virtuálnej registračnej pokladnice, daňový úrad ich neobnoví ani nevygeneruje nanovo. Čo vtedy robiť?

Kontroly eKasy aj v jeseni: na ktoré prevádzky sa zameria?

Finančná správa pokračuje v kontrolách dodržiavania zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Ako budú prebiehať a na čo sa pripraviť?

Akcia Horúce leto: finančná správa skontroluje letné prevádzky

Finančná správa počas leta zintenzívni kontroly evidencie tržieb v e-Kase. Okrem bežne kontrolovaných podnikov sa zamerajú na sezónne prevádzky a festivaly.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky