EY Podnikateľ roka 2015 Slovenskej republiky je zakladateľ firmy c2i s.r.o., Patrick Hessel

Presítžne ocenenie EY Podnikateľ roka 2015 Slovenskej republiky získal Patrick Hessel, zakladateľ a konateľ firmy c2i s.r.o. Titul EY Technologický podnikateľ roka 2015 získal Branislav Mičieta, spoluzakladateľ a predseda dozornej rady spoločnosti CEIT, a.s. a titul EY Začínajúci podnikateľ roka 2015 bol udelený Ľubošovi Bednárovi, riaditeľovi spoločnosti Frutia, s. r. o. Špeciálne ocenenie poroty za podnikateľské srdce si odniesol Ján Lunter zo spoločnosti ALFA BIO s.r.o. Zvláštnu cenu Profitu za najkrajší podnikateľský príbeh udelil tento rok dvojtýždenník Profit Martine Kašiarovej z firmy TONFLY, s. r. o.

„Je pre mňa veľkou cťou získať ocenenie EY Podnikateľ roka 2015 a zaradiť sa medzi elitu slovenských podnikateľov, ktorí toto ocenenie získali predo mnou. Je to ohodnotenie našej tvrdej práce a veľká motivácia a záväzok pracovať ďalej, rozvíjať slovenskú firmu c2i na svetovú, rešpektovanú technologickú značku,“ sprostredkúva svoje pocity Patrick Hessel, zakladateľ a konateľ firmy spoločnosti c2i s.r.o., bezprostredne po ocenení.

„Za desať rokov existencie súťaže na Slovensku sme spoznali takmer tristo podnikateľských osobností a ich príbehov. Podnikatelia sú ľudia, ktorí majú silné povedomie o tom, čo je možné, o potenciáli nápadu, výrobku, služby alebo riešenia. Sú to ľudia s neobyčajne silnou pracovnou morálkou, zanietením a nákazlivým elánom,“ hovorí Matej Bošňák, vedúci partner EY v Slovenskej republike a dodáva: „Víťazi, držitelia titulu EY Podnikateľ roka Slovenskej republiky, našu krajinu reprezentujú na svetovom finále v Monte Carle od roku 2007. Verím, že podnikateľský príbeh Patricka Hessela, čerstvého držiteľa titulu EY Podnikateľ roka 2015, osloví medzinárodnú porotu tak, ako oslovil nás.“

Z viac ako sto prijatých nominácií sa tento rok do súťaže kvalifikovalo tridsať podnikateľských osobností.

Porota súťaže bola desaťčlenná a uchádzačov hodnotila podľa týchto medzinárodných kritérií: podnikateľský duch, inovácie, čestnosť a poctivosť / osobný vplyv, finančné výsledky, strategická orientácia, celoštátny/globálny dosah.

„Do súťaže bolo nominovaných tridsať úspešných podnikateľov. Každý z nich je výnimočná osobnosť, každý sa môže s hrdosťou obzrieť za svojím doterajším životom. Zvíťaziť však môže iba jeden. Porota tentoraz z množstva silných podnikateľských príbehov vybrala príbeh o tom, že budúcnosť Slovenska je vo vzdelaných a motivovaných mladých ľuďoch,“ hovorí Eva Stejskalová, predsedníčka poroty a držiteľka titulu EY Podnikateľ roka 2014, a rozhodnutie poroty komentuje takto: „Patrick Hessel je zakladateľom firmy c2i, ktorú už desať rokov úspešne vedie. Ako čerstvý absolvent vysokej školy sa pustil do podnikania v náročnej oblasti vývoja a výroby dielcov z uhlíkových vlákien určených pre automobilový a letecký priemysel. Vďaka inovatívnemu výrobnému procesu a špičkovej kvalite je dnes priamym dodávateľom automobilových gigantov ako Porsche, Jaguar Land Rover a Bentley. Patrick Hessel je vizionár a inovátor, o ktorom budeme určite ešte veľa počuť.“

Ocenení v EY Podnikateľ roka 2015

Laureátom ocenenia EY Podnikateľ roka 2015 sa stal Patrick Hessel, ktorý vyrastal v Nemecku, no má slovenské korene a na Slovensku žije asi deväť rokov. Keď mal šestnásť, odišiel študovať do sveta. Dva roky strednej školy si dokončil v San Franciscu a v Paríži. Tam aj zmaturoval a jeho ďalšie kroky viedli na univerzity v Cambridgei, New Yorku a Londýne, kde študoval strojárstvo a podnikové hospodárstvo. Po skončení štúdií si vyskúšal prácu v medzinárodnej konzultačnej spoločnosti, ale už vtedy rozmýšľal o založení vlastného podnikania. Vďaka rodine, ktorá vlastnila opustený priemyselný areál v Dunajskej Strede, sa Patrick v roku 2006 pustil do rozbiehania svojej vízie – firmy c2i, ktorá vyvíja a vyrába produkty z kompozitných materiálov pre výrobcov v automobilovom a leteckom priemysle. Rok 2012 bol pre spoločnosť c2i zlomový – podpísala kontrakt na dodávku dielcov pre superprojekt Porsche 918 Spyder a zároveň sa Patrickovi podarilo získať dôležitú finančnú investíciu na nevyhnutnú transformáciu firmy. Nasledovali ďalšie významné projekty pre superšport Bentley GT3R a automobilku BMW. Dnes patrí c2i medzi špičku svetových výrobcov produktov z kompozitných materiálov v automobilovom priemysle. Zamestnáva viac ako 350 ľudí a medzi top klientmi sú prémiové automobilky Porsche, Jaguar, Bentley, BMW a Koenigsegg. Okrem toho dodáva dielce aj pre letecký priemysel na projekty ako Airbus A330, A350, A380, Boeing 787, 777, 747 alebo bezpilotné lietadlá firmy Finmeccanica. Budúcnosť c2i vidí Patrick Hessel v elektromobiloch a letectve. Najmä elektromobily, ktoré predstavujú najväčšiu zmenu v automobilizme za posledných sto rokov, vyžadujú ultraľahké materiály. Slovenská firma je už dnes pripravená byť lídrom v dizajne a výrobe kompozitných dielcov pre autá zajtrajška.

Finalistami súťaže EY Podnikateľ roka 2015 sa okrem víťaza stali:

  • Ján Lunter, ALFA BIO s.r.o.
  • Michal Drobný, Tomáš Drobný, CINEMAX, a.s.
  • Miriam Poništová, DeutschMann Internationale Spedition s.r.o.
  • Pavol Demáček, MEDEKO CAST s.r.o.

Víťazom kategórie EY Technologický podnikateľ roka 2015 sa stal spoluzakladateľ a predseda dozornej rady spoločnosti CEIT, a.s., Branislav Mičieta.

Titul EY Začínajúci podnikateľ roka 2015, určený pre podnikateľov, ktorých firmy fungujú na trhu minimálne dva a nie viac ako päť rokov, bol udelený Ľubošovi Bednárovi, zakladateľovi a riaditeľovi spoločnosti Frutia, s. r. o.

Porota sa tento rok rozhodla udeliť aj Špeciálne ocenenie poroty za podnikateľské srdce, ktoré si odniesol Ján Lunter zo spoločnosti ALFA BIO s.r.o. Pán Ján Lunter s nesmiernou vytrvalosťou a zodpovednosťou už dvadsaťpäť rokov podniká vo výrobe a distribúcii zdravých rastlinných potravín. Na základe vlastných skúseností svojimi výrobkami pozitívne ovplyvňuje stravovacie návyky a životný štýl svojich zákazníkov.

Zloženie poroty súťaže EY Podnikateľ roka 2015

O ocenených rozhodovala porota zložená z významných osobností:

  • Eva Stejskalová, predsedníčka poroty, MicroStep, EY Podnikateľ roka 2014

  • Vladimír Šrámek, DECODOM, EY Podnikateľ roka 2013
  • Ľuboš Fellner, BUBO travel agency, EY Podnikateľ roka 2011
  • Tomáš Bel, EXIsport, EY Podnikateľ roka 2010
  • Michal Štencl, Sygic, EY Podnikateľ roka 2009
  • Peter Zálešák, NAY, EY Podnikateľ roka 2008
  • Miroslav Trnka, ESET, EY Podnikateľ roka 2006
  • Oliver Brunovský, šéfredaktor týždenníka TREND
  • Rudolf Sivák, prorektor Ekonomickej univerzity v Bratislave
  • Róbert Šimončič, generálny riaditeľ SARIO

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Slovensko pozná Mladého inovatívneho podnikateľa roka 2023

Vo finále súťaže zaujali samoobslužné sauny, výber vína pomocou umelej inteligencie či poradenstvo pri expanzii firmy. Kto sa stal víťazom a čo finalisti získali?

Brikety z konského trusu Fluf: predsudky strieda úspech

Nápad košických gymnazistov ľudia brali ako vtip. Ide pritom o ekologickú a cenovo dostupnú alternatívu vykurovania. Ako búrajú predsudky a čím si získavajú zákazníkov?

Mladý inovatívny podnikateľ 2022: zaujali inovácie v oblasti technológií, zdravotníctva aj obuvi

Meno Mladého inovatívneho podnikateľa roku 2022 je známe. Čím zaujal víťaz a aké ďalšie nápady sa dostali do finále?

Mladý inovatívny podnikateľ 2022: súťaž o prestížny titul a atraktívne ceny

Už 16. ročník súťaže Mladý inovatívny podnikateľ je „za rohom“. Kto a dokedy sa môže prihlásiť, ako na to a čo môžu finalisti získať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky