Chránená dielňa zo Slovenska inšpiruje Európu

AV Mobilita s.r.o. získala prestížne ocenenie Európskej komisie – Európsku cenu za podporu podnikania v kategórii zodpovedné podnikanie.

Hlavným zámerom projektu je predovšetkým integrácia zdravotne postihnutých občanov do pracovného procesu, prostredníctvom vytvorenia špecializovaných chránených dielní.

Európska cena za p odporu podnikania putuje na Slovensko

Európska cena za podporu podnikania je každoročne vyhlasovaná Európskou komisiou. Do užšieho výberu bolo tento rok zaradených 19 z posunutých 53 projektov, ktoré patrili k národným víťazom. Projekt spoločnosti AV Mobilita zvíťazil vo finálne v kategórii zodpovedné podnikanie prístupné pre všetkých. „Napriek veľkej medzinárodnej konkurencii štátov EÚ a stoviek iniciatív náš projekt dokázal, že verejno  súkromné partnerstvo má zmysel a že sa integrácia marginalizovaných skupín dá spojiť s podnikaním. Je to dobrý príklad sociálnej inovácie v small biznise,“  uviedla Klaudia Valušková, majiteľka firmy AV Mobilita, s. r. o.

Klaudia Valušková už v roku 2009 vytvorila prvú chránenú dielnu zameranú na autoservisné opravy. Výhodou tohto druhu chránených dielní pre ZŤP občanov je celoživotné vzdelávanie, pretože automobilový priemysel je rýchlo vyvíjajúce sa odvetvie a preto ani autoservisné služby nesmú zaostávať. Tým sa títo občania stávajú skutočnými odborníkmi vo svojom povolaní a ich práca je docenená stále zvyšujúcim sa záujmom zamestnávateľov o náhradné plnenie. Jedným z najvýznamnejších projektov je Škoda Handy ZŤP. S podporou Škoda Auto Slovensko boli vytvorené štyri centrá Škoda Handy ZŤP, ktorých je pani Valušková gestorom. V týchto centrách sa starajú jednak o klientov držiteľov ZŤP, ako i prestavujú vozidlá podľa potrieb klienta. V nemalej miere sa postupne pripravuje integrácia osôb ZŤP do pracovného procesu v týchto centrách.

Čo je Európska cena za podporu podnikania

Od roku 2006 je Európska cena za podporu podnikania odmenou za vynikajúce výsledky v oblasti podpory podnikania a malých podnikov na národnej, regionálnej a miestnej úrovni. Od svojho začiatku bolo prihlásených viac ako 2 500 projektov a celkovo bolo podporené vytvorenie viac ako 10 000 nových firiem. Cieľom ocenenia je identifikovať a rozpoznať úspešné aktivity a iniciatívy na podporu podnikov a podnikania, ktoré zobrazujú a zdieľajú príklady osvedčených podnikateľských zvykov a zásad, pričom vytvárajú väčšie povedomie o úlohe, ktorú zohrávajú podnikatelia v európskej spoločnosti a podporujú a inšpirujú potenciálnych podnikateľov.

Zdroj: NARMSP

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Plochá fľaša ako dizajnérsky kúsok, ktorý šetrí miesto v batožine aj životné prostredie

Inovatívna fľaša, ktorá spája ekológiu s praktickosťou na trhu od začiatku zaujala a úspech zožala aj na odovzdávaní Oscarov. Memobottle šetrí prírodu a pomáha tiež v rozvojových krajinách.

Startup Zenyum bojuje s krivými zubami použitím 3D technológie

Strojček na zuby vie potrápiť pacienta aj peňaženku. Na trhu je ale inovatívne riešenie, ktoré je lacnejšie a zubára takmer netreba ani navštíviť.

Dánsky ekologický nápad Sprout – ceruzky, z ktorých vyklíči paradajka či bazalka

Aj z ceruzky sa dá vytvoriť zaujímavý produkt, stačí na jej koniec dať semiačka rastliny. Projekt Sprout bol nápadom študentov. Ako sa dostal do celého sveta?

Koncept „telocviku” pre najmenších, ktorý rozvíja detskú motoriku a kreativitu

Mini Monkey Gym sa venuje batoľatám a rozvoju ich pohybových schopností. Z jednoduchého nápadu mamičky sa stala úspešná spoločnosť, ktorá má franchisingové prevádzky v celej Británii.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky