Preprava tovarov podliehajúcich spotrebnej dani od 13.2.2023

Podnikateľov čakajú nové povinnosti pri preprave tovarov podliehajúcich spotrebnej dani v systéme EMCS. Koho sa týkajú a ako získať prístup do systému?

Od 13. februára 2023 sa pre podnikateľov rozšíri povinnosť používať systém EMCS (Excise Movement and Control System, celoeurópsky elektronický systém na monitorovanie pohybu tovarov podliehajúcich spotrebným daniam medzi členskými krajinami EÚ v režime pozastavenia dane) aj na prepravu tovarov podliehajúcich spotrebným daniam v daňovom voľnom obehu (zdanené spotrebnou daňou).

Novinky pri preprave minerálneho oleja, alkoholu aj pohonných látok

Po novom bude pohyb zdaneného minerálneho oleja, alkoholických nápojov a tabakových výrobkov medzi členskými štátmi Európskej únie na podnikateľské účely monitorovaný prostredníctvom systému EMCS na úrovni celej Európskej únie. Slovensko okrem toho zavádza aj monitorovanie pohybu pohonných látok (motorový benzín a nafta) určených na podnikateľské účely medzi distribútormi, predajcami a evidovanými spotrebiteľmi pohonných látok. Monitorovanie prepravy bude prostredníctvom systému EMCS. Finančná správa s podnikateľmi o týchto zmenách komunikuje už niekoľko mesiacov. Okrem už adresne zaslaných softwarningových správ dotknutým daňovým subjektom sú všetky informácie detailne prístupné aj na portáli finančnej správy.

Do systému EMCS budú môcť vstupovať len registrované a evidované daňové subjekty na colnom úrade. Na Slovensku je v súčasnosti evidovaných približne 3700 distribútorov, predajcov a spotrebiteľov pohonných látok, ktorých sa nové povinnosti dotknú. Podnikatelia, ktorí budú chcieť vykonávať prepravu zdanených tovarov podliehajúcich spotrebným daniam na podnikateľské účely medzi členskými štátmi Európskej únie sa však musia na colnom úrade zaregistrovať aj ako schválený odosielateľ alebo schválený príjemca. Colné úrady evidujú k dnešnému dňu 40 registrovaných schválených odosielateľov a 60 schválených príjemcov a niekoľko desiatok ďalších žiadostí o registráciu je v konaní.

Ako získať prístup do systému EMCS?

Na prístup a používanie systému EMCS je potrebné mať s Finančným riaditeľstvom SR uzatvorenú „Dohodu o používaní kvalifikovaného elektronického podpisu pri využívaní vybraných elektronických služieb v rámci colného konania a systému EMCS pri správe spotrebných daní“ spolu s prílohou „Technické parametre elektronickej komunikácie“ a následne si stiahnuť inštalačný balíček softvérového vybavenia a nainštalovať ho podľa inštalačnej príručky. Nainštalovaním kompletného inštalačného balíčka (SPD klient a EKR.Klient) bude mať používateľ elektronických služieb k dispozícii programové vybavenie, ktoré mu bude slúžiť na vytváranie, odosielanie a prijímanie elektronických správ v predpísanej štruktúre vrátane podpisovania odosielaných správ kvalifikovaným elektronickým podpisom (KEP-om).

Zdroj: Finančná správa SR

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Nariadenie vs smernica: rozdiel v právnych predpisoch EÚ

Dva najčastejšie používané typy právnych predpisov EÚ sú smernica a nariadenie, no vydávajú sa aj rozhodnutia, odporúčania či stanoviská. V čom sa líšia?

Výber prepravy v medzinárodnom obchode: čo zvažovať?

Aký typ prepravy zvoliť pri dovoze tovaru z iných krajín či vývoze do zahraničia a na čo dať pozor, aby sa export/import zbytočne nepredražil?

Legislatívny proces na úrovni Európskej únie

Ako vznikajú regulácie v Bruseli a Štrasburgu? Kto ich navrhuje a kto schvaľuje? Podrobnosti o schvaľovaní EÚ legislatívy, ktorá ovplyvňuje aj podnikanie na Slovensku.

Európska smernica o minimálnych mzdách: čo znamená pre Slovensko?

Ako EÚ zasiahne do minimálnych miezd v členských štátoch? Ako ovplyvní výšku minimálnej mzdy na Slovensku a ide o ďalšiu záťaž alebo sa robí zbytočná panika?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky