Úrady práce občanom zaplatia vzdelávacie kurzy podľa ich výberu

Zamestnanci, živnostníci aj rodičia na materskej/rodičovskej dovolenke si môžu prehĺbiť vedomosti a zlepšiť uplatnenie na pracovnom trhu. Ako získať príspevok na vzdelávanie?

V akých oblastiach sa možno vzdelávať?

Vďaka projektu Nestrať prácu – vzdelávaj sa z dielne rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny si každý, kto má pocit, že je jeho pracovná pozícia v ohrození, alebo chce kariérne rásť, môže zlepšiť napríklad svoje jazykové, počítačové či remeselné zručnosti. Úrady práce už schválili bezmála 7-tisíc záujemcom zaplatenie dodatočného vzdelania v bežných, ale aj menej rozšírených oblastiach, ako napríklad v oblasti inštalácie fotovoltických systémov, environmentálneho rozvoja a odpadového hospodárstva, či kybernetickej bezpečnosti.

„Národný projekt Nestrať prácu - vzdelávaj sa je ukážkou rozširovania pôsobnosti úradov práce a posilňovania ich preventívnych aktivít. Jednoducho povedané, úrady práce tu nie sú v oblasti zamestnanosti iba pre ľudí bez práce, ale aj pre pracujúcich. Sú pripravené pomôcť im vďaka tomuto projektu udržať si prácu a kariérne rásť. Vo vzdelávaní vidíme najlepšiu prevenciu proti nezamestnanosti. Preto sme sa ho rozhodli výraznejšie finančne podporiť,“ vyhlásil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Medzi najžiadanejšie patria špecializované PC kurzy, zváračské kurzy či kurzy súvisiace s profesiou vodiča motorových vozidiel (najmä vodičské oprávnenie skupiny C a D). V rámci tohto projektu sa však nepodporuje vzdelávanie zamerané na získanie vodičského oprávnenia skupiny B.

„Vzhľadom na široké spektrum žiadostí s najrôznejších oblastí vidíme, že ľudia majú túžbu vzdelávať sa a ambície profesionálne napredovať. Dovolím si tvrdiť, že si vďaka tomuto projektu môžu občania začať plniť svoje kariérne sny, ktoré by za iných okolností vzhľadom na bežné výdavky zostali v úzadí. Záujemca o zamestnanie skutočne neplatí nič, úrady práce zaplatia občanom kurz po jeho úspešnom absolvovaní v plnej výške,“ dodáva generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Karol Zimmer.

Podmienky a postup žiadania o príspevok na vzdelávanie

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny zaplatia vzdelávanie záujemcom o zamestnanie. Môže sa ním stať každý, kto ešte nie je evidovaný ako uchádzač o zamestnanie, teda aj občan, ktorý je zamestnaný, ale uvažuje o zmene zamestnania či bydliska, a tým aj zmene zamestnania. Záujemcom môže byť aj rodič na materskej/rodičovskej dovolenke, študent strednej/vysokej školy či dôchodca.

Medzi záujemcov o zamestnanie je možné evidovať sa elektronicky alebo na ktoromkoľvek úrade práce. Následne môže záujemca vyplniť žiadosť o poskytnutie príspevku na vzdelávanie, v ktorej uvedie, o aký kurz má záujem. Dôležité je podať žiadosť najneskôr 21 dní pred začiatkom kurzu.

Úrad práce každú žiadosť posúdi. V prípade, ak príspevok na vzdelávanie schváli, uzatvorí so záujemcom dohodu o poskytnutí príspevku. Jednou zo základných podmienok pre uhradenie
100 % nákladov na vzdelávanie je úspešné ukončenie vzdelávania. Vzdelávanie musí byť úspešne ukončené najneskôr 15. októbra 2023.

Záujemca o zamestnanie si sám z verejne dostupných zdrojov vyberie vzdelávanie, o ktoré má záujem, a tiež poskytovateľa vzdelávania. Úrad práce pre záujemcu o zamestnanie nevyhľadáva samotné vzdelávanie, ani jeho poskytovateľa. „V prípade záujmu zo strany záujemcu o zamestnanie úrad práce, sociálnych vecí a rodiny poskytne poradenskú podporu pri identifikácii vzdelávacej potreby záujemcu o zamestnanie s ohľadom na potreby trhu práce,“ uvádza sa na webovej stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR, kde sú dostupné aj ďalšie podrobné informácie.

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

Zdroj: upsvr.gov.sk

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Rozšírenie záväznosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa je späť

Kedysi neústavná, dnes opäť platná povinnosť. Firiem sa môžu týkať kolektívne zmluvy vyššieho stupňa, pri vyjednávaní ktorých ani neboli. Čo to v praxi znamená, ako sa môžu „brániť“ a aké sú výnimky?

Vývoj minimálnej mzdy na Slovensku

Ako sa menila výška minimálnej mzdy počas existencie samostatnej Slovenskej republiky? Prehľad rokov 1993 - 2025, aj vývoj inflácie na Slovensku či medziročný rast cien.

Dovolenka v roku 2025: nárok, krátenie a čerpanie

Kedy a za akých podmienok zamestnancovi vzniká nárok na dovolenku? Kedy sa dovolenka kráti a možno nevyčerpanú dovolenku preplatiť? Informácie v článku.

Odvody z dohody od 1.1.2025

Aké odvody platí zamestnávateľ a dohodár pri uzavretí niektorej z dohôd o prácach mimo pracovného pomeru v roku 2025, sa dočítate v článku.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky