Trh práce mení koronavírus – pracovných ponúk je výrazne menej

O aké zamestnania je zo strany zamestnávateľov v čase pandémie COVID-19 najväčší, a o aké naopak najmenší záujem?

Opatrenia prijaté vládou na zníženie rizika šírenia ochorenia COVID-19 na Slovensku výrazne zasahujú do ekonomiky a chodu mnohých firiem. Podnikom prirodzene klesajú tržby a zmeny sa prejavujú aj na trhu práce. Čo hovoria o zmenách na trhu práce údaje pracovného portálu Profesia.sk?

V medziročnom porovnaní počtu inzerovaných pracovných ponúk je zreteľný prepad. V prvý aprílový týždeň tohto roku evidovali až o 62,8 % nižší počet pracovných ponúk oproti roku 2019. Zatiaľ čo minulý rok sa v priebehu prvých mesiacov pohybovali počty ponúk práce na Profesia.sk okolo 5 000 za týždeň, počas súčasnej korona pandémie sa dopyt po pracovníkoch postupne znižoval, pričom v posledných dňoch dosiahol počet len 1 865 týždenne.

Vývoj pracovných ponúk v porovnaní s rokom 2019. Zdroj: public.tableau.com
Vývoj pracovných ponúk v porovnaní s rokom 2019. Zdroj: public.tableau.com

Ako sú na tom konkrétne odvetvia a pracovné pozície?

Medzi odvetviami zaznamenali najväčší úbytok pracovných ponúk v cestovnom ruchu, gastre a hoteliérstve. V medziročnom týždennom porovnaní majú pokles až o 90,8 %. Nasleduje kategória pomocných prác, ktorá mala na portáli na začiatku apríla v roku 2019 uverejnených 271 pracovných ponúk, avšak počas tohtoročných prvých aprílových dní ich bolo len 68. Klesajúcu tendenciu vnímajú aj v dopyte po pracovníkoch v doprave, logistike, výrobe, obchode, či automobilovom priemysle. Naopak, najmenšie percento poklesu v medziročnej týždennej zmene je v odvetví IT, a to 22,8 %.

Prečítajte si tiež

Z pohľadu konkrétnych pracovných pozícií je najvyšší záujem práve o IT profesie, ako sú správca počítačovej siete, Java a Javascript programátor, servisný inžinier, či systémový a databázový administrátor. Najmenej žiadanou pozíciou je v medziročnej týždennej zmene asistent, na ktorého ponuky klesli až o 87,5 %. Záujem je nízky aj pre odborných predajcov, montážnikov, robotníkov, či operátorov výroby. Napriek tomu, že obchody s potravinami a drogériami sú od začiatku zavedenia prísnych karanténnych opatrení (16.3.2020 pre celé Slovensko) stále otvorené, nižší záujem je tiež o predavačov, či pokladníkov. V prvom aprílovom týždni 2020 je v porovnaní s rokom 2019 medziročná týždenný pokles inzerovaných ponúk pri týchto povolaniach viac ako 70 %.

Rozdiel počtu pracovných ponúk
Najvyšší pokles Najvyšší nárast
Pozícia Medziročná týždenná zmena Pozícia Medziročná týždenná zmena
Asistent -87,5% Správca počítačovej siete 64,7%
Odborný predajca -85,1%
Montážnik/montér -84,7% Java prgramátor 46,7%
Robotník -83,2%
Operátor výroby -83,0% Servisný inžinier 31,6%
Pomocný pracovník -81,0%
Predavač -77,9% Javascript programátor 20,6%
Vodič vysokozdvižného vozíka -77,2% Systémový administrátor 12,8%
Kontrolór kvality -74,2% Databázový administrátor 3,8%
Pokladník -73,2%

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


(Ne)povinné nahlasovanie voľného pracovného miesta - zmena od 21.7.2020

Novela zákona o službách zamestnanosti ruší pokuty za nahlásenie voľnej pracovnej pozície. Čo to v praxi znamená?

Kedy vzniká pracovný pomer?

V čom sa líši dátum vzniku pracovného pomeru od jeho založenia? Aké povinnosti má zamestnávateľ v súvislosti so vznikom pracovného pomeru?

Vyššie dane z nehnuteľností: aký dopad budú mať na podnikanie?

Nielen koronakríza, ale aj vyššie dane z nehnuteľností v roku 2020 výrazne zasiahnu do života slovenských podnikateľov. Prečo sa im nezdá nová výška dane z nehnuteľností adekvátna?

Pracovné prostredie po pandémii: aké zmeny ho čakajú?

Pandémia ochorenia COVID-19 donútila firmy prijať rýchle zmeny zaužívaných spôsobov práce. Ktoré z nich pretrvajú a ako bude vyzerať naša práca a pracoviská?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky