Trh práce mení koronavírus – pracovných ponúk je výrazne menej

O aké zamestnania je zo strany zamestnávateľov v čase pandémie COVID-19 najväčší, a o aké naopak najmenší záujem?

Opatrenia prijaté vládou na zníženie rizika šírenia ochorenia COVID-19 na Slovensku výrazne zasahujú do ekonomiky a chodu mnohých firiem. Podnikom prirodzene klesajú tržby a zmeny sa prejavujú aj na trhu práce. Čo hovoria o zmenách na trhu práce údaje pracovného portálu Profesia.sk?

V medziročnom porovnaní počtu inzerovaných pracovných ponúk je zreteľný prepad. V prvý aprílový týždeň tohto roku evidovali až o 62,8 % nižší počet pracovných ponúk oproti roku 2019. Zatiaľ čo minulý rok sa v priebehu prvých mesiacov pohybovali počty ponúk práce na Profesia.sk okolo 5 000 za týždeň, počas súčasnej korona pandémie sa dopyt po pracovníkoch postupne znižoval, pričom v posledných dňoch dosiahol počet len 1 865 týždenne.

Vývoj pracovných ponúk v porovnaní s rokom 2019. Zdroj: public.tableau.com
Vývoj pracovných ponúk v porovnaní s rokom 2019. Zdroj: public.tableau.com

Ako sú na tom konkrétne odvetvia a pracovné pozície?

Medzi odvetviami zaznamenali najväčší úbytok pracovných ponúk v cestovnom ruchu, gastre a hoteliérstve. V medziročnom týždennom porovnaní majú pokles až o 90,8 %. Nasleduje kategória pomocných prác, ktorá mala na portáli na začiatku apríla v roku 2019 uverejnených 271 pracovných ponúk, avšak počas tohtoročných prvých aprílových dní ich bolo len 68. Klesajúcu tendenciu vnímajú aj v dopyte po pracovníkoch v doprave, logistike, výrobe, obchode, či automobilovom priemysle. Naopak, najmenšie percento poklesu v medziročnej týždennej zmene je v odvetví IT, a to 22,8 %.

Prečítajte si tiež

Z pohľadu konkrétnych pracovných pozícií je najvyšší záujem práve o IT profesie, ako sú správca počítačovej siete, Java a Javascript programátor, servisný inžinier, či systémový a databázový administrátor. Najmenej žiadanou pozíciou je v medziročnej týždennej zmene asistent, na ktorého ponuky klesli až o 87,5 %. Záujem je nízky aj pre odborných predajcov, montážnikov, robotníkov, či operátorov výroby. Napriek tomu, že obchody s potravinami a drogériami sú od začiatku zavedenia prísnych karanténnych opatrení (16.3.2020 pre celé Slovensko) stále otvorené, nižší záujem je tiež o predavačov, či pokladníkov. V prvom aprílovom týždni 2020 je v porovnaní s rokom 2019 medziročná týždenný pokles inzerovaných ponúk pri týchto povolaniach viac ako 70 %.

Rozdiel počtu pracovných ponúk
Najvyšší pokles Najvyšší nárast
Pozícia Medziročná týždenná zmena Pozícia Medziročná týždenná zmena
Asistent -87,5% Správca počítačovej siete 64,7%
Odborný predajca -85,1%
Montážnik/montér -84,7% Java prgramátor 46,7%
Robotník -83,2%
Operátor výroby -83,0% Servisný inžinier 31,6%
Pomocný pracovník -81,0%
Predavač -77,9% Javascript programátor 20,6%
Vodič vysokozdvižného vozíka -77,2% Systémový administrátor 12,8%
Kontrolór kvality -74,2% Databázový administrátor 3,8%
Pokladník -73,2%

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Pandemická OČR počas prázdnin: kedy je možné poberať dávku?

Niektorí rodičia či iní poistenci môžu dostávať zo Sociálnej poisťovne dávku pandemické ošetrovné aj počas letných školských prázdnin. Koho sa to týka a aké sú podmienky?

Covid opatrenia od júla 2022: odporúčania pre občanov aj zamestnávateľov

Úrad verejného zdravotníctva vzhľadom na stúpajúci počet prípadov COVID-19 pripomína sériu odporúčaní, ktoré pomôžu znižovať riziko šírenia nákazy. Čo treba vedieť?

Povinnosť nahlasovania voľného pracovného miesta

Zamestnávateľ musí nahlasovať úradu práce voľné pracovné miesta. Aké má možnosti, aby túto povinnosť splnil? Hrozí mu za nesplnenie pokuta?

Inflačná pomoc: 100 eur v júni 2022 pre rodiny aj ohrozené skupiny

Vláda schválila jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa ako zmiernenie následkov inflácie. Príspevok dostanú aj ohrozené skupiny obyvateľov. V akej výške a koho sa to týka?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky