Súčasné trendy v riadení ľudských zdrojov: toto nezanedbajte

Ak namiesto umelej inteligencie a robotov ešte stále využívate vo firme zastarané spôsoby manažovania, riadenia a vzdelávania zamestnancov, je ideálny čas to zmeniť.

S príchodom digitálnej transformácie firiem prešlo odvetvie ľudských zdrojov výraznou zmenou. Pri správe zamestnancov sa začali využívať technológie, o ktorých by sa kedysi dalo hovoriť, že pochádzajú zo sci-fi filmov. O čo ide?

Význam machine learning a umelej inteligencie v HR rastie

Nebudeme si klamať, využívanie umelej inteligencie je v posledných rokoch tým najväčším trendom nielen v HR, ale takmer vo všetkých oblastiach, kde sa využíva softvér. Dôkazom toho, že strojové učenie netreba prehliadať, ale klásť naňho dôraz, je štúdia spoločnosti LinkedIn Global Talent Trends 2019. Podľa jej výsledkov si HR manažéri myslia, že umelá inteligencia bude mať najväčší dopad na získavanie zamestnancov (podľa 58 % manažérov) a personálny „screening“ kandidátov (podľa 56 % manažérov). Ako to vyzerá v praxi?

Namiesto headhunterov vyhľadáva a filtruje uchádzačov algoritmus. A to vždy podľa vopred definovaných pravidiel. Hodnotenie kvalifikácie a celkovej vhodnosti už tak nebude úlohou ľudí, ale umelej inteligencie (AI). Nie je to žiadna fantázia, veď zoznam spoločností, ktoré pri nábore zamestnancov využívajú umelú inteligenciu, je čoraz dlhší.

Význam umelej inteligencie tým však ani zďaleka nekončí. Okrem aktuálnej pomoci pri hľadaní a výbere kandidátov môže byť pre vašu spoločnosť prínosná aj tým, že vidí do budúcna. Analýzou aktuálneho stavu totiž personálne systémy dokážu odhaliť, kedy, koľko a akých ľudí budete v blízkej dobe potrebovať.

Umelá inteligencia je užitočná napríklad aj pri školení zamestnancov. Vďaka údajom z personálneho systému umelá inteligencia novému zamestnancovi poskytne také vstupné informácie, ktoré zodpovedajú jeho potrebám a vzdelanostnej úrovni. Človek, ktorý je vo firme úplne nový, dostane detailnú inštruktáž, no ak ide napríklad o presun pracovníka na novú pozíciu, systém ho ušetrí informácií, ktoré už dávno vie, a poskytne mu iba relevantné informácie.

Takýmto spôsobom funguje aj onboardingová platforma YesElf, ktorú si môžete v prípade záujmu vyskúšať na 30 dní úplne zadarmo. Stačí vyplniť formulár a my vám pripravíme personalizovanú verziu softvérového balíka, ktorým sa budú vaši zamestnanci vzdelávať oveľa efektívnejšie.

Chatboti sčasti zastúpia personalistov

Nejde síce o úplnú novinku, pretože chatboti sú tu s nami už niekoľko rokov, no ich význam v HR manažmente neupadá. Skôr naopak, pretože v spolupráci s umelou inteligenciou dokážu chatboti odpovedať na časté otázky, ktorých zodpovedanie môže byť pre personalistu časovo náročné.

Aj keď bývajú odpovede na otázky o mzde, dovolenke, zdravotnom alebo sociálnom poistení zväčša strohé, pre každého zamestnanca platí niečo iné. Z chatbotov sa teda stávajú samoobslužní personalisti, ktorí zamestnancom poskytnú presnú odpoveď v reálnom čase. Personalisti a HR manažéri sa vďaka tomu môžu venovať dôležitejšej práci.

Dá sa očakávať, že ak sa chatboti prepoja s ostatnými firemnými systémami, stanú sa ešte dôležitejšími držiteľmi a šíriteľmi informácií. V budúcnosti sa pri chatbotoch určite dočkáme aj hlasového vyhľadávania podobnému tomu, ktoré je dnes bežnou súčasťou smartfónov a komunikátorov Google, Amazon alebo Apple.

Rozšírená realita pomáha napríklad pri zaúčaní zamestnancov

Aj keď sa virtuálna realita najčastejšie spája s hraním hier, nejde o jej jediné využitie. V manažmente ľudských zdrojov dokáže poslúžiť ako výborný vzdelávací doplnok. Prostredníctvom fiktívnych scenárov sa noví zamestnanci môžu naučiť pracovať na reálnych prípadoch bez toho, aby v prípade neúspechu niečo pokazili.

Pomocou rozšírenej reality sa už nejaký ten rok trénujú piloti či lekári. Ide o pozície, pri ktorých môže mať katastrofálne následky aj malé zaváhanie. Školenie zamestnancov prostredníctvom virtuálnych simulácií má však okrem bezpečnosti aj ďalšiu výhodu, ktorou je nízka nákladovosť.

Rozšírená realita sa však dá využiť aj pri zoznamovaní zamestnanca s firemnou kultúrou. Virtuálna prehliadka pracoviska dokáže uľahčiť a zrýchliť zapojenie zamestnanca, pretože ten si už z pohodlia domova môže pozrieť priestory svojej novej práce.

Takže ak sa do nej reálne dostane, je menšia šanca, že sa v neznámom prostredí stratí. A zároveň je pravdepodobné, že si z prvých hodín v novom kolektíve zapamätá dôležitejšie veci ako to, kam vedú ktoré dvere. Známou značkou, ktorá pomocou virtuálnej gamifikácie vzdeláva zamestnancov, je napríklad KFC.

Dôkazom toho, že virtuálna realita v HR manažmente nielenže vyzerá dobre, ale prináša aj reálne výsledky, je spoločnosť Walmart. Tá integrovala VR do vzdelávacieho procesu zamestnancov, aby ich pripravila na stresové situácie, ktoré si vyžadujú rýchle rozhodovanie. Platí to napríklad pre známu výpredajovú udalosť Black Friday či krádeže v kamenných predajniach.

Počas testovania sa ukázalo, že zamestnanci, ktorí prešli školením pomocou virtuálnej reality, boli efektívnejší a dlhodobo si pamätali viac informácií. Businessnewsdaily.com informovalo, že v roku 2017 tento spôsob školenia absolvovalo vyše 140 000 zamestnancov.

Ďalšie futuristické možnosti

Vzhľadom na to, že inteligentné zariadenia sa stávajú čoraz dostupnejšie, je otázkou času, kedy sa do onboardingu zamestnancov dostanú napríklad inteligentné hodinky. Aj tie totiž dokážu poskytovať množstvo užitočných informácií, s ktorými sa dá dlhodobo pracovať. Biometria sa už niekoľko desaťročí využíva na identifikovanie zamestnancov – skenovaním tváre, odtlačkov prstov alebo očnej rohovky. To všetko by sa už teraz dalo nahradiť inteligentnými hodinkami, ktoré (okrem toho, že by monitorovali reálny čas príchodu a odchodu zamestnanca) môžu sledovať napríklad jeho srdcovú frekvenciu.

Tento údaj sa dá využiť na identifikáciu situácií, ktoré sú pre pracovníkov najviac stresujúce. Ak sú pri nich nervózni, pretože si pri ich vykonávaní neveria, je ideálny čas ich na danú situáciu lepšie pripraviť a vyškoliť.

Na Slovensku sa digitálne trendy v HR využívajú málo

Niektoré zo spomínaných možností sú bežnou súčasťou HR manažmentu vo svete už zopár rokov, no na personálnych oddeleniach slovenských firiem ich napriek tomu mnohí nepoznajú. Oblasť ľudských zdrojov prechádza v súčasnosti veľkou modernizáciou, ktorá prináša efektívnejšie postupy hľadania, výberu, evidencie aj samotného školenia zamestnancov.

Bola by škoda, ak by ste o svetové trendy v HR manažmente nejavili záujem, pretože vašej spoločnosti prinášajú efektívnejšie procesy aj konkurenčnú výhodu. Začať s využívaním pokrokových nástrojov môžete už dnes.

Spoznajte našu onboardingovú platformu YesElf, ktorá je efektívnejšou náhradou osobných školení. Vaši zamestnanci sa pomocou nej naučia pracovať s firemným softvérom v reálnom čase a priamo od svojho pracovného stola – bez toho, aby museli navštevovať osobné školenia alebo tréningové miestnosti.

Ďalšie trendy v riadení ľudských zdrojov sme priblížili v článku Trendy v HR pre rok 2021: toto by ste nemali podceniť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch – vzor pre rok 2024

Finančné riaditeľstvo SR určilo vzor tlačiva potvrdenia o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti za zdaňovacie obdobie 2024, vydané bolo aj poučenie.

Motivácia zamestnávať mladých ľudí: firmy dostanú príspevok

Projekt Právo na prvé zamestnanie má pomôcť tvorbe pracovných miest pre mladých nezamestnaných. Výška príspevku, podmienky aj info o ďalších projektoch na podporu zamestnania.

Zvýšenie dôchodkov pracujúcim dôchodcom za rok 2023

Koho sa zvýšenie týka, kedy bude vyššia dávka vyplatená a treba o niečo žiadať? Informácie aj o podmienkach, kedy možno počas poberania dôchodku pracovať.

Zabudnutý alebo zablokovaný BOK/KEP kód: čo robiť?

Ako si odblokovať prístupové/podpisové kódy na občianskom preukaze? Kedy ich možno odblokovať online a kedy je potrebné zájsť na políciu osobne?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky