Sedenie ničí chrbticu, správna stolička ju môže zachrániť

Sedavé zamestnanie spôsobuje veľa zdravotných komplikácií. Od deformácií chrbtice, tlaku na vnútorné orgány až po problémy so srdcom, cievami a hrubým črevom. Predchádzať im môžete správne zvolenou stoličkou, ktorú používate pri práci.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko času počas dňa presedíte, ak máte sedavé zamestnanie? Začína sa to už ráno sedením pri kuchynskom stole počas raňajok, pokračuje sedením v aute pri presune do práce, potom si „odsedíte“ osemhodinový pracovný čas, večer si idete posedieť s kamarátmi na kávu či na pivo alebo si sadnete s rodinou k večernému televíznemu programu. Sedieť pre človeka však nie je prirodzené, najmä nie pre jeho chrbticu.

No nie je to jediná zdravotná komplikácia, ktorá z dlhodobého sedenia môže vyplynúť. Sedavý spôsob života zvyšuje riziko cukrovky, srdcových ochorení a rakoviny hrubého čreva.

Viac pohybu a správna stolička

Ako riešiť tento problém? Zmeniť prácu nie je vždy možné. Navyše dnes väčšina pracovných pozícií je najmä o dlhodobom sedení pred počítačom. Veľa môžeme urobiť počas svojho voľného času. Auto zameniť za mestskú dopravu, výťah za schody, telefonáty sa dajú vybavovať aj počas chodenia po miestnosti a chvíle s kamarátmi môžeme stráviť aj pri pohybovej aktivite. Mali by sme, samozrejme, aj pravidelne športovať a dbať na to, aby sme si po polhodinke sedenia jemne rozhýbali chrbát a šiju.

Medzistavcové platničky sú pri sedení trvalo stlačované až o 50 % viac ako pri státí. Ochabujú rovnako aj chrbtové svaly.

Pozornosť by sme však mali venovať aj stoličke, na ktorej sedíme. Keď už musíme stráviť čas za stolom, investovať do kvalitnej stoličky by nemalo byť pre nás zbytočným luxusom. Podľa mnohých odborných štúdií totiž kvalita sedenia má zásadný vplyv na pracovný výkon. Výberom vhodnej kancelárskej stoličky zmiernite následky dlhodobého sedenia, zlepšíte pohodu i pracovný výkon, znížite únavu. Predtým ako sa pre svoju pracovnú stoličku rozhodnete, mali by ste venovať maximálnu pozornosť tomu, ako táto stolička vyzerá, či je ergonomická, či sa vie prispôsobiť vašej postave a pracovnému prostrediu.

Obľúbená stolička Solid farba čierna, ďalšie nájdete v eshope OfficeDepot.sk v kategórii kancelárske stoličky.

Na čo myslieť pri výbere kancelárskej stoličky?

Hlavnými parametrami, podľa ktorých vyberáme stoličku, nie sú jej dizajn a vzhľad, ale funkčnosť a ergonómia.

  • Nastaviteľná výška sedadla umožní nastaviť stoličku podľa dĺžky vašich nôh a podľa výšky pracovného stola.
  • Opierka hlavy pomôže pri občasnom uvoľnení hlavy a krčnej chrbtice. Mala by byť polohovateľná nahor i dole, dopredu i dozadu, aby sa maximálne prispôsobila vašej postave.
  • Nastaviteľná opora chrbta poskytuje oporu bedrovej chrbtici a zabraňuje jej nežiaducemu prehýbaniu.
  • Podpery pre ruky poskytujú úľavu nielen ramenám, ale aj šiji. Dosť zásadná je ich výšková poloha voči vášmu telu i pracovnému stolu.
  • Vhodný je taktiež hojdací mechanizmus, ktorý umožňuje aktívne či dynamické sedenie a ideálne tiež nakláňanie do strán. Tým sa zníži statické zaťaženie chrbtice.
  • Kolieska umožňujú nielen jednoduchý a efektívny pohyb po pracovisku, ale taktiež zaistia, aby používateľ čo najmenej otáčal trup. Tým sa uľaví chrbtovým, krčným i šijovým svalom.

Otázka výberu kancelárskej stoličky je dôležitá a treba mäť na pamäti mnoho aspektov. Kľúčové je však uvedomiť si, že nielen stoličke, ale aj pracovnému stolu by sme mali venovať svoju pozornosť. Ten musí byť taktiež výškovo nastaviteľný a pri práci s počítačom je vhodné mať možnosť nastaviť si výšku monitora do výšky očí.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Bezpečie a pohodlie pre tehotné zamestnankyne pracujúce v priemysle

Austrálčanka využila dieru na trhu a začala podnikať s pracovným oblečením pre ženy pracujúce v mužských odvetviach. K nápadu ju priviedla negatívna skúsenosť tehotnej kolegyne.

Pripravované zmeny v nelegálnom zamestnávaní, BOZP či dôchodkoch v roku 2022

Čo sa zmení v nelegálnom zamestnávaní, inšpekcii práce, BOZP či v dôchodkovom sporení? Parlament v prvom čítaní schválil viaceré novely zákonov z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ochranné pracovné prostriedky od novembra 2021

Od 20.11.2021 sa zmenil zoznam osobných ochranných prostriedkov. Čo musia zamestnávatelia zamestnancom po novom zabezpečiť na ochranu?

Vstup na pracovisko od 29.11.2021 bude už len v režime OTP

Od pondelka 29.11.2021 majú firmy povinnosť kontrolovať status OTP zamestnancov. Týka sa to aj živnostníkov či konateľov? Ako postupovať, ak sa zamestnanec odmietne preukázať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky