20 naj zamestnaneckých benefitov svetových a slovenských firiem

Benefity patria po dohodnutej mzde ku kľúčovému faktoru, ktorý rozhoduje, či je zamestnanec vo svojej práci spokojný.

Benefity sú akékoľvek finančné a nefinančné zvýhodnenia firmy pre svojich zamestnancov. Ako je uvedené v našom texte k zamestnaneckým benefitom, popularite dominujú, bez ohľadu na prostredie, všetky výhody spojené so zvýšenou flexibilitou zamestnanca v práci. Či už ide o prácu z domu, flexibilný pracovný čas, či viac dovolenky, zamestnanci chcú vyvážiť balans medzi prácou a voľným časom. Tento trend postupom času stúpa a je stále dôležitejší najmä pre mladšiu generáciu, ktorá už nežije, aby pracovala, ale pracuje, aby mohla žiť.

Výhodou zamestnaneckých benefitov je, že pokiaľ nie sú garantované v pracovnej zmluve, v čase sa môžu meniť s cieľom vyhovieť zamestnancom v zmenených podmienkach. Kým pred 15-timi rokmi bol veľkým hitom firemný mobil na súkromné účely, dnes by bola takáto výhoda zanedbateľná. Trendy na poli poskytovania zamestnaneckých výhod sa každým dňom vyvíjajú a firmy, ak chcú byť konkurencieschopné, s nimi musia držať krok alebo ich prinajmenšom sledovať. Kto chce vyniknúť, musí myslieť originálnejšie.

Priblížme si 20 najlepších a najoriginálnejších benefitov, ktorými chcú firmy vo svete, ale aj na Slovensku zaujať a potešiť svojich zamestnancov.

Najoriginálnejšie zamestnanecké benefity vo svete

1. Facebook: Bývanie zdarma pre stážistov

Facebook je jedným z najatraktívnejších zamestnávateľov na svete s jedným z najobsiahlejším portfóliom benefitov pre zamestnancov. My z neho vyberáme zdravotnú starostlivosť a bezplatné ubytovanie pre stážistov, ktorí popri tom zarábajú aj 7 000 dolárov mesačne.

2. Netflix: Nekonečná dovolenka?

V centrále Netflixu v Kalifornii sa nesleduje pracovný čas a ani počet dní dovolenky. Firma, ktorá poskytuje streamovacie služby, sleduje iba to, či je práca dokončená včas. Takže, ak zamestnanci pracujú, je úplne druhoradé, odkiaľ.

Firma podporuje zamestnancov na všetkých úrovniach, aby si vzali voľno, vrátane rodičov novorodencov, ktorí si môžu vziať voľno až na 4-8 mesiacov. Avšak, dni mimo prácu neprichádzajú len tak zadarmo. Popis firemnej kultúry Netflixu hovorí o tom, že je bežné odpovedať na e-maily po pracovnej dobe, či cez víkend a práca a súkromie nie sú až tak výrazne oddelené.

3. Google: Keď si firma cení, že zamestnávateľ prispieva na charitu

Mnohé štúdie poukázali na fakt, že zamestnanci hlavne mladších vekových kategórií si cenia značku zamestnávateľa a jeho spoločenskú zodpovednosť. Špeciálne fakt, čo dobrého firma vo svete robí pre svoje okolie. Preto veľké spoločnosti ako Google prispievajú k charitatívnym aktivitám svojich zamestnancov. Google nielenže vyrovná príspevok zamestnanca na charitu, ale za každých 5 hodín dobrovoľníctva venuje danej charite či neziskovej organizácii sumu 50 dolárov.

4. Salesforce: Dobrovoľníctvo a charita

Prečítajte si tiež

Zamestnanci IT spoločnosti Salesforce dostávajú každoročne 6 dní plateného dobrovoľníctva, ako aj 1 000 dolárov, ktoré môžu venovať charite podľa vlastného výberu.

5. Airbnb: Cestovné štipendium

Sprostredkovateľ ubytovania vo svete Airbnb ponúka svojim zamestnancom ročné štipendium 2 000 dolárov na cestovanie a využitie Airbnb služieb kdekoľvek po celom svete.

6. Spotify: Plánované rodičovstvo

Hudobná služba Spotify poskytuje svojim zamestnancom materskú/otcovskú platenú dovolenku až na 6 mesiacov, plus jeden mesiac úplne flexibilnej pracovnej dobe pre mamičky/oteckov vracajúcich sa po tejto prestávke späť do práce. Navyše, spoločnosť v rámci podpory plánovaného rodičovstva prepláca náklady na zmrazenie vajíčok a pri umelom oplodnení.

7. American Express: Všetko pre rodičov – viac dovolenky, či laktačná poradkyňa

Výrobca kreditných kariet American Express poskytuje 5 mesiacov platenej dovolenky pre mamičky, alebo oteckov. Okrem toho, rodičia majú možnosť po narodení bábätka využiť 24-hodinový servis laktačného poradcu a mamičky, ktoré musia po návrate do práce po materskej dovolenke odísť na služobnú cestu, môžu domov posielať materské mlieko zdarma.

8. PetSmart: Všetko pre domácich miláčikov

Je zrejmé, že predajca potrieb pre zvieratká poskytuje zamestnancom veľké množstvo výhod pre ich štvornohých miláčikov. Okrem 15 percentnej zľavy na sortiment firmy a starostlivosť o zvieratká, zamestnanci PetSmart obdržia hodiny cvičenia zdarma a výhodnejšie služby veterinára. Pochopiteľne, ak pracujete v PetSmart, vášho psíka si nemusíte nechať doma, ale smiete s ním prísť do práce.

9. Patagonia: Zasurfujte si každý deň

Výrobca outdoorového oblečenia Patagonia si cení zamestnancov, ktorí vyznávajú pobyt v prírode a podporuje ich snahu zostať fyzicky aktívni a fit. Kalifornská spoločnosť poskytuje zamestnancom bicykle, volejbalové ihrisko či hodiny jógy na pracovisku.

Zamestnanci sú dokonca vyzývaní, aby si počas pracovného dňa odskočili zasurfovať. Recepcia poskytuje aktuálne informácie o vlnách a podmienkach pre surfovanie.

10. Whole Foods Market: Väčšia zľava pre tých, ktorí sú fit

Americký supermarket svojim zamestnancom poskytuje štandardnú zľavu 20 % na nákup potravín vo svojej sieti. Ale oproti iným retailovým obchodníkom ide ešte ďalej a poskytuje extra 10 % - avšak len tým zamestnancom, ktorí sa udržujú vo forme a spĺňajú cieľ v známom pomere výšky a hmotnosti, tzv. BMI indexe. To podporuje zamestnancov výraznejšie sa starať o svoje zdravie.

11. Ben & Jerry’s: Zmrzlina každý deň

Renomovaný výrobca zmrzliny Ben & Jerry's chce, aby zamestnanci poznali jeho zmrzlinu a doslova ju milovali. Každý deň ich preto odmení tromi kelímkami zmrzliny. Aj keď to vyznie ako protiklad k mnohým aktivitám podporujúcich zdravý životný štýl, zamestnanci sú vyzývaní deliť sa o zmrzlinu v kruhu svojich priateľov a známych a môžu tiež prehovoriť do príchutí, či vytváraní nových druhov.

12. Burton: Lyžovanie a snežné dni

Zamestnanci firmy Burton, ktorá ponúka vybavenie pre snowboardistov, dostávajú lyžiarske skipasy zdarma. Počas dní výraznej snehovej nádielky dokonca dostávajú tzv. „snežné dni“, aby si mohli užiť lyžiarske svahy naplno.

13. Disney: Splňte deťom ich sny

Prečítajte si tiež

Zamestnanci Disney dostávajú vstupy do zábavných parkov ich siete zdarma a spolu s nimi aj zľavy na nákupy a ubytovanie blízko nich. Ak ste fanúšikom Disney alebo máte menšie deti, takéto výhody sú na nezaplatenie.

14. Kentico Software: Inovačné dni

Česká IT spoločnosť Kentico Software dáva svojim zamestnancom možnosť stráviť jeden pracovný deň v týždni tým, že sa venujú niečomu inovatívnemu a kreatívnemu. Vymýšľajú napríklad nové črty produktov, zoznamujú sa s novými technológiami na trhu, či novinkami. Nie vždy totiž firma vie zamestnancom zaistiť, že to, čo robia bežne, ich bude baviť. Inovačné dni sú prostriedkom, ako to dosiahnuť.

Článok pokračuje pod reklamou

Najoriginálnejšie zamestnanecké benefity na Slovensku

15. Volkswagen: Luxusné auto pre svadobný deň

Presuňme sa na Slovensko k jednému z najvýznamnejších zamestnávateľov regiónu. Okrem množstva iných benefitov je medzi zamestnancami mimoriadne obľúbená možnosť zapožičať si luxusné auto na deň svojej svadby.

16. Kia: Poradenské miesta na pracovisku

Koncept poradenských miest, tzv. Harmony miestností, je jedinečný tým, že sú umiestnené priamo vo výrobných priestoroch. Prostredníctvom nich majú zamestnanci možnosť diskutovať o akýchkoľvek problémoch, ktoré súvisia s ich prácou. Zároveň je zamestnancom tiež poskytované bezplatné právne poradenstvo a služby psychológa

17. Pivovary Topvar: Príspevok pri skoršom návrate z rodičovskej dovolenky

Zatiaľ čo väčšina zahraničných firiem láka zamestnancov na možnosť čo najdlhšej materskej dovolenky, Pivovary Topvar ponúkajú vlastné riešenie. V prípade ak sa zamestnanec z rodičovskej dovolenky vráti skôr, firma poskytuje príspevok vo výške 222 eur na zabezpečenie kvalifikovanej starostlivosti o deti do troch rokov.

18. E-learnmedia: Šport počas pracovnej doby

Prečítajte si tiež

Vzdelávacia spoločnosť E-learnmedia ponúka zamestnancom možnosť urobiť niečo pre svoje zdravie, a tak môžu 90 minút svojho pracovného času týždenne vymeniť za ľubovoľnú športovú aktivitu.

19. Slovenský plynárenský priemysel: Materská škôlka a jasle

Materská škôlka a jasle sú zriadené priamo na pracovisku SPP v Bratislave. Pre zamestnancov v Košiciach je zas zabezpečené prednostné umiestnenie ich dieťaťa v predškolskom zariadení v blízkosti pracoviska za zvýhodnených podmienok a ceny.

20. O2: O2 prázdniny

Medzi netradičné benefity radíme aj O2 prázdniny. Mobilný operátor ponúka svojim zamestnancom na Slovensku neobmedzené platené voľno po vyčerpaní dovolenky. Stačí, ak mu ho schváli jeho priamy nadriadený. Už v prvom roku zavedenia tejto zamestnaneckej výhody využila túto možnosť takmer tretina zamestnancov, priemerný počet čerpaných dní nad rámec dovolenky bol 3,3.

Zdroj: glassdoor.com, careeraddict.com, etrend.sk, karierainfo.zoznam.sk, o2.sk, forbes.com, forbes.sk

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ako efektívne komunikovať zmeny či inovácie vo firme

Komunikácia so zamestnancami pri väčšej zmene vo firme je kľúčová pre jej úspech – ako ju uchopiť, čo by malo byť súčasťou jednotlivých komunikačných fáz a na čo dať pozor?

Komunikačný plán: pomoc so zavedením a prijatím zmien vo firme

Základom úspechu zavedenia inovácie či inej zmeny vo firme je komunikácia. Dôležitú rolu má preto komunikačný plán a vhodný výber komunikátora. Ako na to?

Hodnotiaci rozhovor: ako ho viesť a aké otázky sa (ne)pýtať?

Objektívna spätná väzba zamestnancov aj manažérov má pre firmu veľký význam. Aké benefity prináša a aké sú zásady správneho vedenia hodnotiaceho pohovoru?

Prepúšťanie počas krízy: ako komunikovať výpovede efektívne a ľudsky

Ako pristupovať k výpovediam ľudsky v čase, keď firmu zasiahla kríza a je nutné prepúšťať.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky