Ako chcel Heineken zachrániť ľudstvo

Ako chcel Heineken zachrániť ľudstvo
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Tušili ste, že za vznikom jedného z najpredávanejších značiek piva, Heineken bola snaha jeho tvorcu vyriešiť dlhodobý problém ľudstva s alkoholizmom? Aj o tom je podnikateľský príbeh tohto svetového pivovaru.

Bojoval proti alkoholizmu pitím piva

S nápadom prísť na trh s novou značkou piva, prišiel Gerard Adriaan Heineken, ktorému išlo v prvom rade o vyriešenie problému s alkoholom. Domnieval sa, že proti alkoholizmu môže ľudstvo bojovať tým, že namiesto ginu sa bude piť viac piva. A keďže bolo v danom období kvalitného piva na svete nedostatok, rozhodol sa, že on bude tým, kto to zmení. Presvedčil preto svoju matku, aby kúpila pivovar, The Haystack, pôvodne založený ešte v roku 1582 a ako 22 ročný prevzal kontrolu nad vtedy najväčším pivovarom. 15. februára 1864 sa začala písať históriu pivovaru Heineken, ktorý je dnes trojkou na svetovom pivovarníckom trhu.

„Heineken A-yeast“ - kľúč k nenahraditeľnej chuti a vône Heinekenu

V priebehu nasledujúcich štyroch rokov dosahoval úspechy a tak vybudoval ďalšiu prevádzku na predmestí Amsterdamu. Následne kúpil ďalší pivovar v Rotterdame a v roku 1873 bola už spoločnosť Heineken´s Bierbrouwerij Maatschappij N.V. zapísaná do obchodného registra. Boli prvými, ktorým sa podarilo variť pivo celoročne, a to bez straty na jeho kvalite. Ďalší rok, ktorý sa vryl do histórie pivovaru Heineken bol rok 1886 kedy Dr. Elion (bývalý študent Louisa Pasteura) vyšľachtil pre pivovar nový kmeň kvasníc. Tieto kvasnice pod menom Heineken A-yeast dodávajú typickú a nenahraditeľnú chuť a vôňu pivu Heineken dodnes.

Po obsadení domáceho trhu sa začali orientovať stále viac na export a to nie len v rámci Európy. Export do USA bol prerušený až v 20. rokoch 20. storočia, prohibíciou, a teda zákazom pitia alkoholických nápojov na celom území Spojených štátov. Po jej ukončení bolo pivo Heineken prvým, ktoré sa znova objavilo na americkom trhu.

S každou generáciou rástla aj produkcia piva

V roku 1893 došlo vo vedení pivovaru k personálnym zmenám. Zomrel zakladateľ spoločnosti G. A. Heineken a vedenia pivovaru sa ujal Petersen, ktorý v spoločnosti pracoval. Ten sa neskôr oženil s vdovou po Heinekenovi, Mary Tindal a stal sa nevlastným otcom Heinekenovho syna, Henryho Pierre Heinekena. Po nadobudnutí skúseností sa však práve Henry v roku 1914 ujal vedenia pivovaru. Jeho politika firmy bola zameraná predovšetkým na zlepšenie podmienok pre zamestnancov a to skrátením pracovnej doby, neprepúšťaním v období krízy, či založením dôchodkového fondu.

Vedenie firmy si časom uvedomilo riziko konkurencie a preto vyslalo Alfreda Henryho Heinekena, teda vnuka zakladateľa spoločnosti do New Yorku, kde sa učil marketingu a reklame. Vďaka skúsenostiam, ktoré nadobudol tak s jeho návratom prišiel do spoločnosti i úplne nová obchodná stratégia. Pivo Heineken začalo byť propagované v rádiu, predávalo sa v obchodoch s koloniálnym tovarom a zmenilo svoje logo. Pivovar sa od tej doby tiež skupoval ďalšie pivovary a tak dosahoval neustále väčší a väčší podiel na trhu.

V dôsledku rastu spoločnosti už nebola pôvodná budova pivovaru dostačujúca a tak sa v roku 1988 všetka produkcia presťahovala do väčšieho závodu v Zoeterwoude neďaleko Haagu. Pôvodný pivovar nachádzajúci sa v Amsterdame v súčasnosti slúži ako múzeum Heineken Experience.

Čo má spoločné Zlatý Bažant a podnikateľský príbeh piva Heineken

Prvé zmienky o pivovare na Slovensku pochádzajú z Hurbanova z roku 1967. Hurbanovo bolo v tom čase spomedzi všetkých slovenských miest vybraté ako najvhodnejšia alternatíva pre svoju výhodnú polohu, priaznivé klimatické podmienky a dostupnosť základných surovín jačmeňa a vody na jeho výrobu. Najrezonujúcejšia zmena, ktorá pivovar v Hurbanove postretla bol vstup medzinárodného pivovarníckeho koncernu Heineken do Hurbanovskému pivovaru v roku 1995. Aj to je dôvod, prečo je dodnes pivovar v Hurbanove najväčším a súčasne i najmodernejším pivovarom na Slovensku. Zlatý Bažant je značka, pod ktorou Hurbanovský pivovar vyrába pivo dodnes. Názov bažant bol pomenovaný podľa vysokého výskytu bažantov na okolitých poliach, zároveň chyrovala poviedka o tom, že nájsť bažanta v poli zrejúceho obilia bola predzvesťou dobrej úrody. Prívlastok zlatý dostal od zlatistej farby typickej pre pivo. V súčasnosti sa pivo Zlatý Bažant licenčne vyrába v 4 krajinách a exportuje do 14 krajín sveta. Aj vďaka tomu sa na celom svete vypije až dvesto miliónov veľkých pív značky Zlatý Bažant ročne. Okrem Zlatého Bažanta však produkuje súčasný pivovar v Hurbanove aj ďalšie silné a známe značky, ktorými sú Corgoň, Kelt, Martiner, Gemer, zo zahraničných sú to Krušovice, Starobrno, či Desperados.

Prečo červená hviezda?

Červená hviezda je pôvodnou značkou, ktorú pivovar Heineken používa od úplného začiatku. Jej presný pôvod nie je známy, existuje však viacero vysvetlení. Prvé vysvetlenie hovorí, že červená hviezda je symbolom stredovekých európskych pivovarníkov, ktorí verili v to, že práve ona ich pivo ochráni. Druhé vysvetlenie tvrdí, že štyri cípy hviezdy predstavujú štyri živly: zem, oheň, voda, vzduch a posledný piaty cíp symbolizuje element, ktorí pivovarníci v stredoveku nedokázali ovládnuť. Tretie vysvetlenie napokon hovorí, že umiestnenie hviezdy na dverách pivovaru vždy indikovalo proces varenia piva. V období studenej vojny bola červená hviezdy nahradená bielou s červenou siluetou, z dôvodu aby nebol znak spájaný s komunizmom. Po ukončení studenej vojny sa však pivovar Heineken vrátil k pôvodnej červenej hviezde.

Do dnešnej doby vyrába a predáva spoločnosť Heineken okrem globálnych pivných značiek Heineken a Amstel, vyše 200 ďalších značiek piva. Je už len na nás vybrať si spomedzi nich, tú našu pravú a schladiť sa v horúcich, letných dňoch kvalitným pivom Heineken.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Lýdia Hamarčáková
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky