Guy Laliberté (Cirque du Soleil)

Jeho meno sa spája so slnkom. Taktiež aj s cirkusom. Presnejšie teda so slnečným cirkusom. Už viete, o kom je reč? Vidieť ho môžete aj za stolom, kde sa hrá poker a posedel si chvíľu aj niekoľko stoviek kilometrov nad zemou na vesmírnej stanici ISS. Kanaďan s francúzsky znejúcim menom sa v živote zdá sa rozhodne nenudí. Predstavujeme vám zakladateľa najpopulárnejšieho cirkusu sveta Cirque du Soleil menom Guy Laliberté.

Kanaďan Guy Laliberté sa narodil 2. septembra 1959 v Québecu. Keď ho v detstve rodičia prvýkrát zobrali do cirkusu, bol jeho osud spečatený. Už počas základnej a strednej školy začal organizovať rôzne drobné artistické vystúpenia a keď doštudoval, ako 18-ročný odišiel z domu. Naučil sa hrať na harmonike, chodiť na chodúľoch a hltať oheň. Vystupoval ako pouličný umelec a neskôr sa pridal ku skupinke podobne sa živiacich kolegov. Cestoval s nimi a po neskoršom návrate do rodného Québecu sa aj v tomto okolí spoznal s mnohými umelcami z brandže. V roku 1984 spolu so spriatelenou skupinou artistov založil cirkus pod menom Cirque du Soleil. Pôvodne šlo o ročný putovný projekt, ktorý bol založený z grantovej podpory kanadskej vlády za účelom osláv 450-teho výročia založenia krajiny. Šlo o jeden z prvých cirkusov bez zvierat a na svoj úspech nemusel čakať dlho. Výnimočný bol totiž i inými kvalitami. Nový bol a dodnes je hlavne multikultúrny prístup – v cirkuse vystupujú umelci z celého sveta, ktorí prinášajú so sebou veľa nápadov a inšpirácie. Nevídaná je aj samotná „misia“ cirkusu – ako sa nechal CEO Guy počuť, cieľom je pôsobiť na ľudské emócie, očariť divákov a opätovne im dokázať, že možné je všetko a svet nie je nemenný. Že ho každý jeden z nás môže zmeniť k lepšiemu...

Článok pokračuje pod reklamou

Podľa britského média The Independent dosahuje ročný zisk obrovského a megaúspešného cirkusu výšku 850 miliónov dolárov. Fascinujúce je na ňom najmä to, že okrem pôvodného príspevku od vlády vystaval Laliberté firmu celkom sám, bez cudzích investícií. Cirkus pritom neostal len pri jednom stane či niekoľkých artistoch. Dnes preň pracuje približne 4 000 ľudí z viac ako 40 krajín sveta. Cirkus má vlastné dielne na kostýmy a taktiež vlastnú školu pre akrobatov. Samotný Laliberté si vďaka svojmu celoživotnému dielu tiež prilepšil. Jeho osobné bohatstvo sa odhaduje na 2,5 miliardy amerických dolárov a magazín Forbes ho označil za 11-teho najbohatšieho Kanaďana.


Svieži päťdesiatnik má okrem cirkusantstva ale aj iné „zábavky“. Je vášnivým hráčom pokru a že sa mu v tejto kartovej hre aj darí, dokazujú husárske kúsky v podobe veľkých výhier. Príkladom je účasť na súťaži World Poker Tour Season Five v Las Vegas, kde sa umiestnil na štvrtom mieste a vyhral 696 220 amerických dolárov. Takto otočené peniaze však neinvestuje len do seba. V roku 2007 sa zrodila jeho vlastná nadácia pod menom One Drop Foundation. Sám do jej chodu vložil 100 miliónov dolárov. Jej hlavnou činnosťou je hlavne osveta v oblasti využívania vodných zdrojov a pomoc v oblastiach, kde voda chýba.

Guy Laliberté má v rukách to, čo by sme mohli nazvať aj naplnený život. Vo svojich 50 rokoch sa mu podarilo ako prvému kanadskému vesmírnemu turistovi letieť s profesionálnou kozmonautickou posádkou na medzinárodnú stanicu ISS. Jeho pobyt vo vesmíre trval 10 dní a samotný Guy ho nazval „poetická sociálna misia“. Názov je príznačný, keďže nielen vo vesmíre, ale aj tu na Zemi je veselý Kanaďan zdá sa na poetickej sociálnej misii, ktorá má za cieľ rozosmiať svet a zmeniť ho kúsok k lepšiemu...

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Osobnosť Tomáša Baťu: s konkurenciou nesúťažil, bral ju ako partnera

Ako sa vlastnosti Tomáša Baťu odrazili v budovaní a úspechu jeho podniku?

Tomáš Baťa - geniálny podnikateľ, ktorého princípy a heslá inšpirujú dodnes

Len málokto z osobností našich dejín dokáže svojím životom inšpirovať súčasnú spoločnosť. Jedným z nich je bezpochyby podnikateľ Tomáš Baťa, ktorého princípy a heslá nasledujú biznismani ešte aj dnes.

Baťovské princípy podnikania ešte nevymreli. Ako si ich osvojili český a slovenský podnikateľ?

Stretli sme sa na podnikateľskej konferencii, ktorá približovala historický odkaz Tomáša Baťu. Slovák Rudolf Lukačka a Čech Libor Musil zanietene a s veľkým obdivom rozprávali o tom, k čomu ich velikán československého biznisu inšpiroval. Z Baťovho prístupu k podnikaniu by sa podľa nich mali učiť aj budúce generácie.

Čo sa od Baťu môže naučiť dnešný podnikateľ?

Ktoré princípy baťovského systému riadenia platia aj dnes a mnohí podnikatelia o nich netušia?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky