50 najinovatívnejších spoločností

Pod skratkou TR50 (Technology Review 50) sa skrýva 50 spoločností, ktorých biznisy pohli svetom. Týchto 50 spoločností vybrali editori časopisu Technology Review, ktorí publikujú každoročne pod záštitou MIT (Massachusetts Institute of Technology), najznámejšieho technologického inštitútu na svete. Editori hľadali spoločnosti, ktorým sa za posledný rok podarilo vytvoriť a presadiť na trhu originálne a hodnotné technológie vo veľkom rozsahu a ovplyvniť svojich trhových súperov k závažným krokom v ich vlastných spoločnostiach. Pre každú spoločnosť našli prínos, vďaka ktorému sa im podarilo prebojovať do tohto zoznamu.

Z týchto 50 spoločností je 18, ktoré boli vybrané spomedzi najinovatívnejších spoločností z minulého roka. 7 spoločností je v tomto zozname po tretíkrát. Až 32 spoločností je úplne nových. Týchto 50 spoločností je rozdelených do 6 sektorov a to sú energia, preprava, výpočtová technika a komunikácie, web a digitálne médiá, materiály a biomedicína.

Nie všetkým spoločnostiam z minulého ročníka sa podarilo udržať v tomto elitnom zozname aj v roku 2012.  Dôvodom boli nielen výsledky samotných spoločností, ale často aj pokles celého odvetvia. Jedným z príkladov je sektor biopalív, ktorému chýba tento rok v tomto zozname zastúpenie. Tento sektor za posledný rok razantne nerástol a nedokázal nahradiť aktuálne používané palivá. Neznamená to však, že v budúcnosti nemusí tento sektor znova preraziť, ak sa mu podarí presadiť využívanie biopalív vo väčšom množstve.

Ako príklad neúspešného podniku Technology review uvádza firmu Netflix, ktorá ponúka multimediálny obsah cez internet. Firme sa darilo vďaka najmä vďaka službe video-on-demand (požičiavanie si filmov online), ktorú pričlenili k ich službe DVD-by-mail (požičiavanie DVD poštou). Týmto spôsobom sa jej podarilo narušiť sieť tradičných DVD požičovní a získať si veľkú časť trhu. Avšak zlý krok bol, keď sa spoločnosť snažila oddeliť službu video-on-demand od DVD-by-mail. Toto zlé rozhodnutie jej spôsobilo obrovský pokles v počte predplatiteľov služby. Netflix mal vnútorné problémy so svojím riadením, takže ťažko mohol udávať trendy v multimediálnom biznise.

Článok pokračuje pod reklamou

Podobne dopadol aj Amazon, ktorému sa nepodarilo dostať do tohto rebríčka, i keď bol horúcim kandidátom. Bránu ku vstupu do elitnej päťdesiatky mu zahatal Kindle Fire, ktorý mal byť konkurenciou pre Apple iPad. I keď Amazon poskytoval vynikajúcu cloud službu, tablet sklamal v základnej funkcionalite. To, čo je u iPadu samozrejmosťou, sa nepodarilo Amazonu do svojho Fire-u dostať. Zákazníci sa sťažovali na problémy s bezdrôtovým spojením a takisto aj s dotykovým displejom, čo sú základné prvky tabletu a ich funkcionalita je kľúčová.

Iné spoločnosti boli jednoducho vytlačené konkurenciou, ktorej sa podarilo preraziť najmä vďaka svojim vynikajúcim nápadom a technológiám. Niektorým nováčikom sa podarilo zatriasť s fungujúcimi trhmi a niektorí vytvorili nové trhy. Na málo rozvinutom trhu ukladania a zdieľania súborov na internetových úložiskách dát sa podarilo presadiť firme Dropbox. Ponúka zdieľanie, ukladanie a automatické aktualizovanie dokumentov, obrázkov alebo videí. Spoločnosti Babcock and Wilcox vyvíjajú v spolupráci malé jadrové reaktory, ktoré môžu naplno zmeniť pojem o energiách ako ich poznáme teraz. Ďalšia zaujímavá spoločnosť je Athenahealth, ktorá ponúka cloud riešenia pre zdravotníctvo, špeciálne online ukladanie lekárskych záznamov, praktický manažment a komunikáciu s pacientom.

Medzi firmy, ktoré si vytvárajú vlastné trhy, patrí PatientsLikeMe, ktorá pomáha klinicky chorým pacientom zdieľať svoje choroby online a deliť sa o rady v liečení ich choroby. Firma EADS vyvíja vo veľkom rozmere technológiu 3-D tlačenia. Snaží sa z nej vytvoriť technológiu, ktorá bude schopná nahradiť doterajšie výrobné technológie. 3-D tlačenie sa doteraz využívalo najmä na výrobu prototypov rôznych súčiastok. EADS chce túto technológiu presadiť ako hlavnú výrobnú technológiu. Firma LanzaTech zase zabodovala s premenou kysličníka uhoľnatého na palivo.

Okrem vyššie uvedených firiem sa podarilo v rebríčku umiestniť svetovým lídrom vo svojich oboroch. Medzi nich patria firmy ako Apple, Facebook, General Electric, Google, IBM, Intel, Samsung, Shell, Siemens alebo Twitter.

Technology Review sa podarilo zostaviť vskutku unikátny zoznam najinovatívnejších firiem pre rok 2012. Ak sa chcete nadchnúť modernými technológiami a dozvedieť sa viac o tom, vďaka čomu sa dostali jednotlivé firmy do tejto elitnej skupiny, pozrite si tento zoznam priamo na stránke Technology Review. Všetky firmy sú rozdelené podľa sektorov a môžete si ich jednoducho pozrieť zároveň aj so svojim prínosom spoločnosti.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky