Odlišnosti podnikateľského plánu vo vzťahu k adresátovi

Samotné fakty a čísla budú samozrejme totožné, podstatný rozdiel bude v prezentácii. Ako už bolo povedané, tak banka ako aj investor majú záujem na tom, aby dostali svoje peniaze naspäť. Až na tento bod sa však ich ďalšie ciele líšia.

Banka sa bude chcieť uistiť, že budete schopný uhrádzať úroky a splácať istinu úveru. To však investora nezaujíma, pretože vyplácanie dividend, ktoré sú ekvivalentom úrokov, je pri malých podnikoch neobvyklé. Čiže investíciu dostane investor späť až v momente predaja, čo môže byť horizont niekoľkých rokov. Ak je teda podnik schopný splácať istinu a úroky, banku veľmi nezaujíma či sa firme darí dostatočne, dobre alebo výborne, čo u investora neplatí.

Podnikateľský plán koncipovaný primárne pre investora sa teda bude omnoho viac orientovať na situácie, pri ktorých sa zhodnocuje kapitál – napr. možnosť predaja firmy nadnárodnej spoločnosti, konkurentovi a pod.

Aj medzi investormi je rozdiel. Venture capital fond bude investovať pasívne, zatiaľ čo podnikateľský anjel „business angel“, bude vyhľadávať aktívnu/manažérsku rolu. Ak si teda dokáže predstaviť, že bude takýto investor pre rast firmy prínosný, bude mať väčší záujem investovať aj vtedy, keď prvotné ukazovatele investície, ako napríklad historické výsledky, nevyzerajú veľmi priaznivo. Pokúste sa preto zdôrazniť oblasť, v ktorej by mohol byť podnikateľský anjel pre vašu firmu prínosom, ale dávajte pozor, pretože rovnaké slová by mohli pôsobiť ako vaša odhalená slabina pri vyjednávaní s bankami alebo venture capital fondami.

Dobrá rada: Pre začiatočníkov pri tvorbe biznis plánov (podnikateľských plánov) odporúčame videoprezentácie Podnikateľský plán a financovanie podnikania (videoprezentácie)

Dobrá rada: Ak hľadáte informácie o financovaní start-upov na Slovnesku, skúste www.BusinessAngels.sk

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikateľský plán ľudskou rečou

Začínajúci podnikatelia podnikateľský plán vnímajú ako dokument potrebný pre banku pri rokovaní o úvere, študenti ho vnímajú ako slohovú prácu a mnoho existujúcich podnikateľov ho považuje za zbytočnosť. Ako to je ale naozaj v praxi? Prečítajte si, na čo je podnikateľský plán dobrý a ako ho vypracovať tak, aby bol prínosom.

Aké chyby robíme najčastejšie pri tvorbe podnikateľských zámerov?

O tom, ako sa podnikateľský zámer pripravuje a čo má obsahovať, sa už veľa popísalo. I o tom, aký je dôležitý a potrebný. O tom, čo sa však píše medzi riadkami už menej. V nasledujúcom texte vám predstavíme informácie, ktoré treba mať pri jeho príprave na pamäti.

Ako udržať svoj podnikateľský plán flexibilným

Ľudia zostavujú podnikateľské plány z najrozmanitejších dôvodov. Aby získali kapitál, zhodnotili rast firmy, nadviazali obchodné partnerstvá alebo aby si vedeli uriadiť rozvoj firmy.

Podnikateľský plán pre príspevok na podnikanie od ÚPSVaR

Ak nemáte zamestnanie alebo už oddávna túžite kráčať v podnikateľských topánkach, príspevok na podnikanie môže byť tou správnou príležitosťou postaviť sa na štartovaciu pozíciu. Na jeho získanie je potrebné vypracovať podnikateľský zámer. Na našom portáli nájdete viacero podnikateľských plánov, ktoré sa tiež dajú využiť k tomuto účelu, v tomto článku vám však ponúkneme špecifické rady a formulácie vhodné priamo k tomuto typu zámeru.
Videonávod na zápis konečného užívateľa výhod

Ako zvládnete zápis svojpomocne krok po kroku.

Zistiť viac
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky