Súťaž „Máš nápad?“ má svojich víťazov: kto získal miesto v Inkubátore TUKE?

V súťaži startupov zaujalo 12 inovatívnych projektov. Kto postúpil do inkubátora priamo a čo získali ostatní?

Dňa 17.12.2021 už po druhýkrát v online forme konalo 14. kolo jednej z najstarších súťaží startupov na Slovensku – Máš nápad?, ktorú vyhlasuje od roku 2014 dvakrát ročne rektor Technickej univerzity v Košiciach prostredníctvom Startup centra Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM.

Čo získavajú víťazi súťaže „Máš nápad?“

Startupy súťažili o pobyt v Startup centre, v rámci ktorého absolvujú 6 mesačný intenzívny akceleračný program zameraný na podporu rozvoja ich inovatívnych projektov a majú možnosť využívať výskumno-vývojovú infraštruktúru, kapacity a priestory UVP TECHNICOM.

Ktoré projekty zaujali porotu?

Do finále 14. kola súťaže postúpilo 16 inovatívnych projektov. Porota do pred inkubačného pobytu a pobytu v inkubátore vybrala 11 z nich:

 • Mobill (NB) - startup sa zaoberá problematikou originálneho prístupu k efektívnemu spracovaniu pokladničných bločkov a ich náhradu prostredníctvom elektronického spracovania;
 • Truide – projekt sa zameriava na riešenie procesu vyhľadávania neznámych lokalít a regionálnych špecifík v oblasti cestovného ruchu;
 • ELLA Slovakia – cieľom startupu je vytvorenie inovatívneho systému zameraného na neformálne vzdelávanie mládeže, riešenie rôznych spoločenských tém a organizovanie mládežníckych medzinárodných výmen;
 • Kuchyňáčik – orientuje sa na problematiku moderného a atraktívneho vzdelávania a výchovy detí, konkrétne v oblasti osvojenia si správnych stravovacích návykov;
 • Mobilná podlaha – cieľom je vývoj mobilnej podlahy, ktorá umožní produkovať elektrickú energiu využitím pohybu ľudí na miestach, kde je ich vyššia koncentrácia;
 • Dobíjanie elektromobilu –  startup sa zaoberá vývojom riešenia, ktoré umožní dobíjať elektromobil solárnym panelom, ktorý sa otáča za slnkom;  
 • História 3D – projekt sa zameriava na inovatívne riešenie realizácie 3D modelov historických pamiatok na báze tzv. LIDAR dát a fotogrametrie;
 • eBusiness Cards - cieľom je riešenie / náhrada klasických biznis vizitiek elektronickým systémom;
 • TrainBuddy – riešenie je zamerané na vytváranie komunity záujemcov o športové aktivity;
 • Les i more -  startup sa zameriava na efektívne riešenie problému využitia textilného odpadu - jeho spracovanie ako materiál pre inovatívne produkty.

Porota navrhla aj priamy postup do inkubátora jednému projektu, a to vzhľadom na stupeň jeho rozvoja. Ide o APONI holograpfics, ktorý prináša holografické riešenia na mieru pre širokú paletu zákazníkov, s cieľom produkcie vlastných zariadení holografických projektorov. O tom, ako môžu víťazné projekty využiť tzv. inkubátor a s čím pomáhajú experti z Technickej univerzity v Košiciach, v rozhovore pre Podnikajte.sk prezradil riaditeľ UVP TECHNICOM František Jakab.

Článok pokračuje pod reklamou

Kto o víťazných startupoch rozhodoval?

O postupujúcich startupoch rozhodla odborná komisia pod vedením jej predsedu prorektora TUKE – A Čižmára. Členmi komisie boli zástupcovia súkromnej a verejnej sféry:

 • zástupcovia TUKE – M. Chovanec, V. Fedák, F. Jakab, P. Čižmár, A. Lavrin, T. Pavlík,
 • zástupcovia Centra vedecko-technických informácií SR - Ľ. Kolesár, Ľ. Biňas,
 • Vision Ventures – T. Bel,
 • AT&T – G. Galgoci,
 • M. Varga z Deutsche Telekom IT Solution Slovakia a
 • P. Breyl – inovačný expert.

14. kolo súťaže bolo taktiež organizované v úzkej spolupráci s „innovlab“.

O startup centre UVP TECHNICOM

Startup centrum UVP TECHNICOM vzniklo v roku 2014 a je jedným z kľúčových komponentov ekosystému akcelerácie podnikania na TUKE v rámci štruktúry Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM. Jeho cieľom je poskytnúť prostredie pre zabezpečenie akceleračného procesu pre vznik malých a stredných „Hi-Tech“ firiem („Startup a Spin-off“ firiem).

Za krátke obdobie svojej činnosti, získalo Startup centrum dobré meno organizáciou aktivít na identifikáciu a podporu inovatívnych riešení a spolu s Inkubátorom TUKE sa stali významným elementom inovačného potenciálu regiónu s celoslovenským dopadom. Vyhľadávanie nových startupov je realizované prostredníctvom súťaže inovatívnych projektov „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“, ktorá je organizovaná každých 6 mesiacov. Od roku 2014 sa do  súťaže sa zapojilo takmer 200 inovatívnych projektov a viac takmer 80 startupov získalo možnosť absolvovať 6 mesačný pred-inkubačný pobyt. Viac informácií o ekosystéme Startup centra a Inkubátora je možné nájsť na www.startupcentrum.sk.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Mladý inovatívny podnikateľ 2022: zaujali inovácie v oblasti technológií, zdravotníctva aj obuvi

Meno Mladého inovatívneho podnikateľa roku 2022 je známe. Čím zaujal víťaz a aké ďalšie nápady sa dostali do finále?

Mladý inovatívny podnikateľ 2022: súťaž o prestížny titul a atraktívne ceny

Už 16. ročník súťaže Mladý inovatívny podnikateľ je „za rohom“. Kto a dokedy sa môže prihlásiť, ako na to a čo môžu finalisti získať?

Študentská firma LIGO búra stereotypy: zubná pasta ako cukríky

Žiaci z Košíc vyrábajú inovatívnu zubnú pastu a patria medzi najlepšie európske študentské firmy. V čom sú výnimoční, ako oslovujú zákazníkov a koľkokrát museli „prehryznúť“ neúspech, kým našli správnu receptúru?

Víťazi súťaže startupov – ktoré inovatívne projekty ohúrili porotu?

Vďaka súťaži „Máš nápad?“ bude mať 9 začínajúcich firiem možnosť rozvíjať sa v Startup centre. Ktoré projekty porota vybrala do pred inkubačného pobytu?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky