Súťaž „Máš nápad?“ má svojich víťazov: kto získal miesto v Inkubátore TUKE?

V súťaži startupov zaujalo 12 inovatívnych projektov. Kto postúpil do inkubátora priamo a čo získali ostatní?

Dňa 17.12.2021 už po druhýkrát v online forme konalo 14. kolo jednej z najstarších súťaží startupov na Slovensku – Máš nápad?, ktorú vyhlasuje od roku 2014 dvakrát ročne rektor Technickej univerzity v Košiciach prostredníctvom Startup centra Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM.

Čo získavajú víťazi súťaže „Máš nápad?“

Startupy súťažili o pobyt v Startup centre, v rámci ktorého absolvujú 6 mesačný intenzívny akceleračný program zameraný na podporu rozvoja ich inovatívnych projektov a majú možnosť využívať výskumno-vývojovú infraštruktúru, kapacity a priestory UVP TECHNICOM.

Ktoré projekty zaujali porotu?

Do finále 14. kola súťaže postúpilo 16 inovatívnych projektov. Porota do pred inkubačného pobytu a pobytu v inkubátore vybrala 11 z nich:

  • Mobill (NB) - startup sa zaoberá problematikou originálneho prístupu k efektívnemu spracovaniu pokladničných bločkov a ich náhradu prostredníctvom elektronického spracovania;
  • Truide – projekt sa zameriava na riešenie procesu vyhľadávania neznámych lokalít a regionálnych špecifík v oblasti cestovného ruchu;
  • ELLA Slovakia – cieľom startupu je vytvorenie inovatívneho systému zameraného na neformálne vzdelávanie mládeže, riešenie rôznych spoločenských tém a organizovanie mládežníckych medzinárodných výmen;
  • Kuchyňáčik – orientuje sa na problematiku moderného a atraktívneho vzdelávania a výchovy detí, konkrétne v oblasti osvojenia si správnych stravovacích návykov;
  • Mobilná podlaha – cieľom je vývoj mobilnej podlahy, ktorá umožní produkovať elektrickú energiu využitím pohybu ľudí na miestach, kde je ich vyššia koncentrácia;
  • Dobíjanie elektromobilu –  startup sa zaoberá vývojom riešenia, ktoré umožní dobíjať elektromobil solárnym panelom, ktorý sa otáča za slnkom;  
  • História 3D – projekt sa zameriava na inovatívne riešenie realizácie 3D modelov historických pamiatok na báze tzv. LIDAR dát a fotogrametrie;
  • eBusiness Cards - cieľom je riešenie / náhrada klasických biznis vizitiek elektronickým systémom;
  • TrainBuddy – riešenie je zamerané na vytváranie komunity záujemcov o športové aktivity;
  • Les i more -  startup sa zameriava na efektívne riešenie problému využitia textilného odpadu - jeho spracovanie ako materiál pre inovatívne produkty.

Porota navrhla aj priamy postup do inkubátora jednému projektu, a to vzhľadom na stupeň jeho rozvoja. Ide o APONI holograpfics, ktorý prináša holografické riešenia na mieru pre širokú paletu zákazníkov, s cieľom produkcie vlastných zariadení holografických projektorov. O tom, ako môžu víťazné projekty využiť tzv. inkubátor a s čím pomáhajú experti z Technickej univerzity v Košiciach, v rozhovore pre Podnikajte.sk prezradil riaditeľ UVP TECHNICOM František Jakab.

Článok pokračuje pod reklamou

Kto o víťazných startupoch rozhodoval?

O postupujúcich startupoch rozhodla odborná komisia pod vedením jej predsedu prorektora TUKE – A Čižmára. Členmi komisie boli zástupcovia súkromnej a verejnej sféry:

  • zástupcovia TUKE – M. Chovanec, V. Fedák, F. Jakab, P. Čižmár, A. Lavrin, T. Pavlík,
  • zástupcovia Centra vedecko-technických informácií SR - Ľ. Kolesár, Ľ. Biňas,
  • Vision Ventures – T. Bel,
  • AT&T – G. Galgoci,
  • M. Varga z Deutsche Telekom IT Solution Slovakia a
  • P. Breyl – inovačný expert.

14. kolo súťaže bolo taktiež organizované v úzkej spolupráci s „innovlab“.

O startup centre UVP TECHNICOM

Startup centrum UVP TECHNICOM vzniklo v roku 2014 a je jedným z kľúčových komponentov ekosystému akcelerácie podnikania na TUKE v rámci štruktúry Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM. Jeho cieľom je poskytnúť prostredie pre zabezpečenie akceleračného procesu pre vznik malých a stredných „Hi-Tech“ firiem („Startup a Spin-off“ firiem).

Za krátke obdobie svojej činnosti, získalo Startup centrum dobré meno organizáciou aktivít na identifikáciu a podporu inovatívnych riešení a spolu s Inkubátorom TUKE sa stali významným elementom inovačného potenciálu regiónu s celoslovenským dopadom. Vyhľadávanie nových startupov je realizované prostredníctvom súťaže inovatívnych projektov „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“, ktorá je organizovaná každých 6 mesiacov. Od roku 2014 sa do  súťaže sa zapojilo takmer 200 inovatívnych projektov a viac takmer 80 startupov získalo možnosť absolvovať 6 mesačný pred-inkubačný pobyt. Viac informácií o ekosystéme Startup centra a Inkubátora je možné nájsť na www.startupcentrum.sk.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Slovensko pozná Mladého inovatívneho podnikateľa roka 2023

Vo finále súťaže zaujali samoobslužné sauny, výber vína pomocou umelej inteligencie či poradenstvo pri expanzii firmy. Kto sa stal víťazom a čo finalisti získali?

Brikety z konského trusu Fluf: predsudky strieda úspech

Nápad košických gymnazistov ľudia brali ako vtip. Ide pritom o ekologickú a cenovo dostupnú alternatívu vykurovania. Ako búrajú predsudky a čím si získavajú zákazníkov?

Mladý inovatívny podnikateľ 2022: zaujali inovácie v oblasti technológií, zdravotníctva aj obuvi

Meno Mladého inovatívneho podnikateľa roku 2022 je známe. Čím zaujal víťaz a aké ďalšie nápady sa dostali do finále?

Mladý inovatívny podnikateľ 2022: súťaž o prestížny titul a atraktívne ceny

Už 16. ročník súťaže Mladý inovatívny podnikateľ je „za rohom“. Kto a dokedy sa môže prihlásiť, ako na to a čo môžu finalisti získať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky