Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.97) – Kúzelný reproduktor, ktorý zmestíte do dlane

Čo môže unudeného 63-ročného investora zo Silicon Valley prebudiť z jeho podnikateľského dôchodku a vytiahnuť ho z golfového ihriska späť do tvorivého procesu? Možno vynález, ktorý spôsobil revolúciu v prehrávaní hudby. Prečítajte si, ako sa v americkej liahni úspešných firiem zrodil 80 gramový hudobný zázrak.

Na dobrých vlnách

Kalifornia, to nie sú len pláže a modré vlny na morskej hladine, ale aj tie pozitívne inovátorské vlny, ktoré sem lákajú startupistov a vynálezcov z celého sveta. Práve v kalifornskom Silicon Valley ožil aj zaujímavý hudobný vynález menom Tunebug. A dokonca aj tento kúsok má niečo spoločné s vlnami, no tentokrát s tými zvukovými. Skôr než sa však dostanete k informáciám o samotnom produkte, prečítajte si viac o jeho zrode.

Článok pokračuje pod reklamou
Oficiálny štart spoločnosti Tunebug, Inc. sa datuje do roku 2008. Tomuto však ešte predchádzal dlhý vývoj, ktorého výsledkom bola patentovaná technológia SurfaceSound. Tá využíva rovinné zvukové vlny, vďaka ktorým sa akýkoľvek povrch využívaním vibrácií premení na reproduktor.
Istý vynálezca prišiel jedného dňa s myšlienkou vytvoriť takéto technologické riešenie za americkým investorom menom Richard Brown. Richard je majiteľom spoločnosti Silicon Valley Global a ako už bolo spomínané, po 60-ke sa dal na podnikateľský dôchodok. Nový vynález ho však tak nadchol, že neodolal a vrátil sa k biznisu. O jeho nadšení pre vec dokonca kolujú vtipné historky. Keď totiž v USA predstavoval Tunebug na jednej konferencii, spýtal sa moderátora „Nevadí?“ a Tunebug mu pritlačil na čelo. Potom si z jeho hlavy drzo urobil živý reproduktor.

Pre cestovateľov aj športovcov

Prečo by niekto vymýšľal miniatúrny reproduktor, ktorý úplne zmenil princípy prehrávania hudby? Má to hneď dva hlavné dôvody. Prvým z nich je, že klasické reproduktory boli príliš ťažké a veľké na prenášanie. Ani tie najmenšie z nich by ste neboli skryli do vrecka.
Tunebug tento problém perfektne rieši. Má iba 80 gramov, je maličký a vďaka svojej vlnovej technológii premení na reproduktor čokoľvek, na čo ho položíte. Perfektný zvuk teda môžete mať pokojne aj z obalu na pizzu, ktorú si necháte doviezť na chatu. Kartón vraj dokonca funguje najlepšie!
Vďaka ľahkej prenosnosti je Tunebug veľmi obľúbený aj u majiteľov notebookov. Nepríjemný „plechový“ zvuk bežných laptopov totiž vďaka Tunebugu ľahko zmenia na bezchybný zvuk ako z drahého reprosystému. Vďaka klasickému 3,5mm jack konektoru či bluetooth pripojeniu z Tunebugu spolu s iPodom, telefónom či obyčajným MP3 prehrávačom veľmi rýchlo urobíte kvalitnú prehrávaciu sústavu.
Druhým dôvodom pre existenciu tohto vynálezu je bezpečnosť. V mnohých štátoch USA je nezákonné mať pri jazde na bicykli, motorke či na lyžiach slúchadlá v ušiach. Ako teda počúvať hudbu a nedostať pri tom pokutu? A samozrejme ochrániť si zdravie a život? Jednoducho, vďaka Tunebugu. Výrobca totiž ponúka aj špeciálnu verziu Shake, ktorú si namontujete na prilbu. Malý trojuholníkový vynález spraví z vašej prilby reproduktor a vy si tak môžete užívať hudobný zážitok a zároveň ostanete v strehu, aby ste počuli zvuky z okolia a nič sa vám nestalo.


krátke video o produkte Tunebug Vibe


Vynájdite produkt zajtrajška

Tunebug sa dá zohnať už aj na Slovensku sa jeho cena sa pohybujete v rozpätí od 80 do 110 €. Nejde však len o pomerne drahú imidžovú záležitosť (i keď aj na tom sa dá postaviť biznis), no hlavne o unikátny vynález, ktorý si rýchlo získal svoju popularitu. Svedčí o tom aj reportáž na kanáli Discovery Science či krátky článok v magazíne Inc.
Recept na úspech v podnikaní je teda určite aj cesta vynachádzania nových vecí. Ak ste technický typ a máte bohaté vedomosti v určitom odbore, skúste to využiť. Ak vám však chýba nos na biznis a v podnikaní sa necítite príliš doma, nezúfajte. Pokúste sa osloviť skúseného investora, ktorý spolu s vami potiahne ten podnikateľský koniec lana. Verte či nie, po technologickej novinke ako je Tunebug pôjdu aj naši investori ako „po údenom“. Ponamáhajte mozgové závity, stojí to za to.

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Študentská firma LIGO búra stereotypy: zubná pasta ako cukríky

Žiaci z Košíc vyrábajú inovatívnu zubnú pastu a patria medzi najlepšie európske študentské firmy. V čom sú výnimoční, ako oslovujú zákazníkov a koľkokrát museli „prehryznúť“ neúspech, kým našli správnu receptúru?

Inovatívne slúchadlá prispôsobujú zvuk každému používateľovi na mieru

Startup Nura ponúka slúchadlá, ktoré fungujú na základe špeciálnej lekárskej techniky. Nápad zaujal aj na crowdfundingovej platforme a získal najviac financií zo všetkých austrálskych kampaní.

So šetrením vody v domácnosti či vo firme pomáha tryska s netradičným dizajnom

Jednoduché riešenie zo Švédska má veľký dopad na udržateľnosť. Inovatívny nápad pomáha v boji proti plytvaniu vodou a šetrí aj peňaženky domácností, gastro prevádzok či ubytovacích zariadení.

Originálne prianie k sviatkom: správa vyrytá do zemiaku

Bežné odkazy či fotografie sa môžu stať výnimočnými – napríklad, keď sú vyryté do zemiaku. Ako môže takýto nápad zarábať a stať sa úspešným biznisom? Dokázala to firma Potato Parcel.
Videonávod podania návrhu na zápis údajov do obchodného registra

Ako zvládnete zápis do 30.9.2022 svojpomocne krok po kroku.

Zistiť viac
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky