Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.87) – Zarábajte na kravskom hnoji

Z čoho všetkého sa dá vytvoriť komerčne využiteľný produkt, ktorý bude ďalšou podnikateľskou bombou? Že kravský hnoj by ste práve netipovali? Tak skúste otvoriť svoju myseľ, zapchajte si nos a pripravte sa aj na takú lahôdku, akou je sušenie kúskov hnoja na manželkinom hriankovači. Pretože aj o tom je dnešná inšpiratívna podnikateľská success story.

Z mliečnej farmy k výrobe kvetináčov

Celý príbeh sa začal na jednej rodinnej mliečnej farme v americkom štáte Connecticut. Farmu zakladal otec Eugene Freund v roku 1945. Dnes v jej vedení pokračujú synovia Ben a Matt, ktorí po otcovi zdedili nielen podnikateľské a farmárske gény, ale aj chuť neustále niečo vylepšovať.
Už za otcovej éry bola táto farma jedna z prvých v celých štátoch, ktorá odkladala kravský hnoj a o istý čas neskôr ho ďalej používala obohatený o cenné živiny. Farma sa pôvodne venovala hlavne výrobe mlieka, no ako hovorí jeden zo synov, aby prežila, museli začať uvažovať nad tým, z akých zdrojov zabezpečiť ďalšie príjmy.
Jedným z málo využívaných produktov na farme, ktorý mal ale zároveň veľký potenciál, bol kravský hnoj. Ako je všeobecne známe, ten má mnoho živín a dá sa s ním ďalej obohacovať pôda, aby úroda rástla rýchlejšie. Freundovci už hnoj v tej dobe na podobné účely využívali. Pri špeciálnom procese zahrievania hnoja oddeľovali tekutú časť od pevnej a práve tá pevná ostávala bokom na ďalšie kompostovanie. No jeden z bratov jej našiel aj alternatívne využitie...


CowPots v relácii Dirty Jobs


Kvetináč z hnoja, ktorý sa rozloží

Určite si poviete, že hrať sa so zvieracím trusom nie je žiadna príjemná zábavka, no farmárski chlapci v tom problém nevideli. Matt experimentoval s rôznymi druhmi skupenstva hnoja a snažil sa z neho vyvinúť suché vlákno, ktoré možno ďalej spracovávať. Podarilo sa.
Predchádzalo tomu síce ono spomínané zneuctenie kuchynského hriankovača a tiež množstvo nezdarov, no nakoniec sa bratom podarila vyvinúť suchá látka, ktorá bola zbavená akýchkoľvek škodlivých látok a samozrejme aj zápachu. Ostali iba výživné látky zlisované do podoby kvetináča, ktorý mohol byť ďalej využívaný. Nielen na farmách, ale aj pre hobby záhradkárov.
Tento špeciálny kvetináč je stabilný, no zároveň plne rozložiteľný. V praxi to znamená asi toľko, že keď do tohto kvetináča z kravského trusu zasadíte priesady, v skleníku vám vydržia rásť až tri mesiace, no keď priesadu aj s kvetináčom zasadíte, nádoba sa v zemi rozloží do 4 týždňov a rastline tak naďalej poskytuje veľké množstvo výživných látok.
Nápadité, ekologické a prospešné. CowPots úžasným spôsobom premieňajú odpadovú látku na nový produkt, ktorý sa opätovne stane odpadovou látkou, tá však už nezaťaží životné prostredie tak ako napríklad plastový kvetináč. Navyše zväčší vašu úrodu, takže celkovo môžete iba získať.


Moderní farmári

Bratia Freundovci sú na fotografii zo života firmy na poli obklopení kravami a so starým obrovským počítačom, pripomínajúc tak verne scénku z notoricky známeho filmu Slunce, seno.
Realita je však niekde celkom inde. Aby mohli na farme spustiť masovú výrobu hnojových kvetináčov, museli najskôr dobre premyslieť financovanie, potom požiadať o štátne dotácie a neskôr produkt aj dobre marketingovo predať. To sa im darí výborne, keďže CowPots sa už okrem iného vyskytli aj v svetoznámej relácii Dirty Jobs (Discovery Channel) či na televíznej stanici CNN. Chlapci z farmy nezabudli ani na medzinárodný obchod, e-shopy či YouTube kanál, kde pravidelne prezentujú tieto zaujímavé kvetináče a dávajú tipy záhradkárom. Firemná prezentácia ako má byť! Tak ako... inšpirovali ste sa?

Článok pokračuje pod reklamou
Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Rozšírenie, ktoré uľahčí nakupovanie na internete a ušetrí peňaženku

Zľavové kupóny na jednom mieste, priamo v e-shope, umožňujú zákazníkom nakúpiť lacnejšie. Trojica Britov prišla na trh so silným konkurenčným protivníkom zľavovým portálom.

Adventné kalendáre pre deti, ženy aj mužov: originálne nápady podnikateľov

Ako sa podnikatelia vynašli a aké netradičné adventné kalendáre pripravili pre svojich zákazníkov? Odpočítavanie dní do Vianoc už nemusí spríjemniť len čokoláda – stačí dávka kreativity.

Telefón ako študijný pomocník žiakov v Indii

Indická platforma študentom umožňuje pripravovať sa na testy, prijímacie či záverečné skúšky a overuje ich vedomosti. Ako inovácia funguje a prečo si získala milióny študentov?

„Zero waste“ trend v pohrebníctve: rozložiteľné rakvy šetria prírodu

Byť ekologický a nezaťažovať prírodu možno aj po odchode na „druhý svet“. Na trhu sú rakvy z jednoduchšie rozložiteľných materiálov, napr. z kompostovateľného plastu, morskej trávy či mycélia.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky