Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.75) – Hnojivo z použitých kávových zŕn

Napadlo by vám niekedy, že odpad môže byť výnosný biznis? A dokonca taký, ktorý má eko rozmer a je na svete jedinečný? Presne takýto nápad na podnikanie sa zrodil u našich protinožcov v Austrálii. Spomínaným výnosným odpadom sú spracované zrnká kávy z kaviarní. A vzniká z nich parádne výživné hnojivo pre rastliny.

 

Biznis vymyslený pri šálke kávy

Celý dnešný príbeh sa začal jedného dňa v nemenovanej kaviarni v Austrálii. Jeden zo zakladateľov sa dal do reči s tamojším baristom a spolu diskutovali o káve. O jej chuti, vôni... a výživnosti!
Rozhovor sa zviedol k tomu, prečo teda nejakým spôsobom nespracovávať aj pomleté kávové zrná, v ktorých ešte stále ostáva obrovské množstvo živín. A nápad bol na svete...
Pre kaviarne je vlastne tento druh komodity odpadom, ktorého sa musia zbaviť. Tento proces je samozrejme spojený s nejakými nákladmi a navyše sa plytvá niečím, čo by mohlo, ako sa vraví, chytiť druhý dych. O túto myšlienku sa opreli dvaja hlavní zakladatelia Mark Henderson a Geoff Howell. Spoločne vymysleli prírodné hnojivo zo zvyškov kávy obohatené o ďalšie živiny a produkované trvalo udržateľným spôsobom. Ekologický rozmer predstavuje nielen fakt, že ide o spracovanie odpadu, ale aj to, že hnojivo je balené do recyklovaných obalov.
Obaja zakladatelia nie sú v biznise žiadni nováčikovia. Spolu s ďalšími členmi tímu tvoria skúsenú manažérsku základňu. Všetci vo firme Espressogrow predtým pracovali pre veľké nadnárodné koncerny na vysokých manažérskych pozíciách.
Firma vznikla začiatkom roku 2011 a hneď po štarte si získala veľkú pozornosť. Objavila sa napríklad v prestížnej austrálskej publikácii Business Review Weekly v článku 10 start-ups to watch (10 star-upov, ktoré sa oplatí sledovať).

Článok pokračuje pod reklamou


Zaujímavý biznis model, patent a budúcnosť

Espressogrow je moderný koncept, ktorý je pritom založený na veľmi jednoduchej myšlienke. Na produkciu hnojiva, ktoré môžu využívať poľnohospodári i drobní hobby záhradkári, sa používa odpad po spracovaní kávy. Dodávateľmi suroviny potrebnej na výrobu sú kaviarne (momentálne stále iba z Austrálie), od ktorých Espressogrow odpad vykupuje. Majitelia kaviarní navyše získajú smetné koše a odvoz odpadu zadarmo. Znie to síce paradoxne, ale áno, existujú firmy, ktoré vám budú za váš odpad dokonca platiť... jednou z nich je austrálsky nováčik Espressogrow.
Unikátnym teda nie je len samotné zloženie hnojiva, na ktoré si momentálne majitelia firmy vybavujú patent, ale aj biznis model, ktorý celkom vybočuje z doterajších zabehnutých koľají. Výhodou firmy je to, že surovinu na výrobu svojho produktu získavajú veľmi lacno. A keďže má výsledný produkt vysokú pridanú hodnotu, môže ho firma predávať so slušným ziskom.
Zaujímavosťou z tejto oblasti sú aj čísla – len v Austrálii sa údajne vyprodukuje týždenne (!) až 300 ton odpadu zo spracovania kávy. Espressogrow teda rozhodne nebude mať núdzu o dodávateľov. Samotné zloženie hnojiva pomáhal vyvíjať chemik. Hnojivo obsahuje iba prírodné živiny a je šetrné k rastlinám i zvieratám. Zároveň vďaka svojmu zloženiu prirodzene odpudzuje škodcov a slimáky. Unikátne vlastnosti kávy zasa spôsobujú to, že hnojivo obsahuje vysoký podiel dusíka, ktorý sa uvoľňuje postupne a dlhšie tak vyživuje rastlinu. Hnojivo má tiež dlhú životnosť – vydrží uskladnené dlhšie ako konkurenčné umelé výrobky. Ide teda zrejme o „hnojivo budúcnosti,“ ktorú majitelia firmy plánujú už teraz. Podľa vedenia mali manažéri z firmy stretnutia s britskými investormi a momentálne prebiehajú rokovania o distribúcii do USA, Európy i Ázie.


Premýšľajte netradične

Na tomto nápade je krásne vidieť, ako môže aj geniálna myšlienka vzniknúť celkom spontánne. Občas sa snažíme úporne premýšľať nad tým, ako by sme urobili dieru do sveta a prehliadame príležitosti, ktoré máme priamo pod nosom.
Kľúčom k úspechu je pozerať sa na veci inak ako doteraz. To, že je niečo napríklad odpad, ešte neznamená, že nie je možné to ďalej použiť. A že to dokonca nie je hodnotné!
Zakladatelia Espressogrow sa tiež veľa pýtali, diskutovali s ľuďmi. Pýtajte sa aj vy ľudí vo svojom okolí na veci, ktorým rozumejú. Možno sa dozviete informáciu, ktorá zapadne do vašej podnikateľskej idey ako posledný chýbajúci kúsok skladačky.
Príbeh hnojiva z kávy je už zrejme napísaný. Ak si teda netrúfate bojovať proti patentu alebo vymýšľať niečo podobné na našej rodnej hrude, skúste distribučný biznis, Espressogrow stále hľadá zástupcov aj v Európe ;)
 

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky