Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.62) – Lacné, ekologické, moderné, kamiónom dovezené... domčeky

Dnešný inšpiratívny podnikateľský príbeh bude zo súdka, z ktorého sme nápady ešte nemali. Konkrétne nazrieme do vôd architektúry. Zabudnite na zvyčajné konvencie a pripravte si otvorenú myseľ a prekvapený výraz. Dnes na nás totiž čaká „ready-made“ domček, ktorý kompletne zmení vaše predstavy o ekologickom, modernom a dokonca lacnom bývaní.   

 

Od „záhradnej chatky“ až k Freedom(ku)

Príbeh dnešného „slobodného bývania“ pochádza zo susednej Českej republiky. Hlavná myšlienka skrsla v hlave architekta Marka Štěpána, ktorého priateľ požiadal o navrhnutie jednoduchého záhradného domčeka. Požiadavky boli vcelku zložité – žiadna zložitá prašná výstavba, finančne nenáročný projekt a maximálna jednoduchosť a účelnosť.
Od prvého návrhu až k samotnému zhmotneniu myšlienky prešli 3 roky, no realizácia stála za to. Prvý „freedomek“ uzrel svetlo sveta v roku 2010 a to priamo na pražskom Václavskom námestí, kde bol vystavený v rámci Architecture Week 2010. Zaujal tisíce ľudí a z pôvodnej záhradnej „chatky“ sa stalo plnohodnotné a žiadané moderné bývanie za dostupnú cenu. Keď už hovoríme o cene... tá je jedným z hlavných lákadiel, na ktorých je postavený biznis model tohto podnikania. Ak máte aspoň aký taký prehľad o aktuálnych cenách na realitnom trhu, cena kompletne vybaveného domčeka, ktorý je po dovezení na pozemok pripravený na bývanie do 5 hodín, vás určite šokuje. V základnom prevedení totiž stojí cca 40 tisíc Eur, čo je približne cena garsónky vo väčších mestách...

Článok pokračuje pod reklamou


Inteligentná kocka z dreva

Prečo je tento domček taký ospevovaný? Je totiž unikátny hneď v niekoľkých smeroch. V prvom rade zabudnite na akékoľvek naháňanie majstrov a dlho trvajúce „nervy“ zo stavby. Freedomek vám už kompletne zmontovaný a zariadený privezú na kamióne z Brna. Domček je na pozemku osadený takmer bleskovo, takže ak vám ho privezú ráno, poobede už môžete bývať.
Ďalším unikátom tejto stavby je jej vzhľad a celkové riešenie. Zvonku vyzerá originálne pomenovaný Freedomek ako moderné až futuristické sídlo, ktoré po zatvorení hydraulicky ovládanej terasy navyše vyzerá ako nedobytná kocka, či lepšie povedané kváder. Impozantný moderný vzhľad dopĺňa minimalisticky ladený interiér, kde bol dokonale premyslený každý centimeter štvorcový.
Základný model domčeka má rozmery pôdorysu 7x4m a je vhodný pre single žijúcich ľudí alebo pre mladé páry ako štartovacie bývanie. Domček je rozdelený na tzv. „moduly“, ktorých je na maličkej ploche hneď niekoľko. Centrum tvorí obývací modul so sedením, hneď vedľa neho sa nachádza spacia nika s TV a úložným priestorom cez deň vkusne oddelená závesom. Vedľa nájdeme kúpeľňový modul so sprchou, WC, umývadlom, menším úložným priestorom a špeciálny reflektor, ktorý osvetľuje miestnosť v rôznych farbách a možno si ho nastaviť podľa nálady. Kuchynský modul obsahuje pracovnú dosku, drez, práčku, chladničku, varnú dosku a úložný priestor. Hudba aj TV, zakomponované do priestoru, sa dajú ovládať pomocou smartfónu cez WiFi. Celý domček ohrieva krb.Video prezentácia Freedomku


Domček možno napojiť na inžinierske siete, alebo môže fungovať aj v nezávislom režime. Elektrickú energiu v nezávislom režime zabezpečuje vlastná fotovoltaická elektráreň, o odpad sa zasa stará čistička odpadových vôd s možnosťou výroby úžitkovej vody z tej odpadovej. Miesto vodovodu možno zvoliť napojenie na studňu, vďaka čomu je domček naozaj celkom nezávislý od okolitého sveta a je teda maximálne ekologický. Cena domčeka samozrejme pri voľbe nezávislého riešenia o niečo stúpa, stále je to však fantastický kompromis oproti panelákovému bývaniu so žiadnym súkromím, s vysokými mesačnými nákladmi a s nulovou „zelenou“ stratégiou života.


Architektúra s pridanou hodnotou

O domčeky z Čiech je už údajne záujem aj vo Švajčiarsku. Moderný a netradičný koncept rýchlo upútal pozornosť nielen médií, ale najmä celej verejnosti. Spĺňa totiž naozaj náročné požiadavky na vysoký štandard, inteligentné riešenia, a pritom nízku cenu. Ako pri každom úspešnom biznise, aj tu zohrala rolu hlavne pridaná hodnota. Tou je v tomto prípade určite netradičnosť nápadu, perfektná logistika, nenáročnosť realizácie pre kupujúceho, nízka cena a ekologický rozmer bývania. Pripočítať musíme i flexibilitu projektu, keďže domček možno požadovať aj väčší alebo si ho dať vytvoriť ako kanceláriu. Pochváliť určite treba aj profesionálne zvládnuté vystupovanie projektu na internete. A čo vy? Pracujete v architektúre a hľadáte jedinečný smer, ktorý by si našiel svojich skalných priaznivcov? Ak aj nie, určite sa dá z tohto nápadu zobrať veľa prínosných myšlienok aj do iných odvetví biznisu... tak veľa šťastia a nápaditých myšlienok!


Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky