Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.21) – Starostlivé podnikanie zamerané na najstaršiu generáciu spoločnosti

Ľudstvo starne, to je vedecky potvrdený fakt. No tento fakt sa ešte stále neodrazil na poli podnikania a podnikateľských aktivít. Služby špeciálne pre seniorov, prístroje špeciálne pre seniorov či obchody špeciálne pre seniorov? Ťažko také nájdete... Predsa len sú však podnikatelia, ktorí aj v službe starším dokážu nájsť fungujúci biznis model. Príklad? Upozorňovací systém z USA.

Babi, zasa si zabudla na lieky?

Tak takúto otázku často kládli svojim starým mamám aj tvorcovia jednej z prvých online služieb svojho druhu spoza veľkej mláky. Tzv. Foneminder sa objavil na trhu v roku 2010, no ako vraví i stránka About, nápad zrel v hlavách zakladateľov pomerne dlho. Podobne ako väčšina ľudí, i oni sa dostali do situácie, keď prišiel čas postarať sa o starnúcich rodičov. Toto obdobie so sebou prináša hneď niekoľko špecifík. Starší človek už totiž nie je v takej kondícii, ako počas mladosti a pribúdajú mu choroby. Pomerne častým prípadom je i to, že seniorom už pamäť neslúži tak ako kedysi. Potom sa často stáva, že napríklad zabúdajú na lieky.

Článok pokračuje pod reklamou


Takýto drobný prešľap by za iných okolností nestál za veľa pozornosti. Čo ak je však spomínaný zabudnutý liek životne dôležitý? Čo ak starší človek už žije sám a kvôli vynechanej tabletke skolabuje? Kto mu pomôže? Aké následky to môže mať?

Práve kvôli tomu, aby sa takýmto situáciám predišlo, vymysleli zakladatelia služby Foneminder upozorňovací systém, ktorý po primárnom nastavení zasiela seniorovi personalizované upozornenia napríklad o liekoch. Stačí si vybrať čas, zadať kontakt na osobu, nastaviť prípadnú periodicitu alebo nahrať správu vlastným hlasom. Služba je naozaj až prekvapivo prepracovaná.


9 časových pásiem, prístup online a stále narastajúca klientela

Ak ste sa doteraz báli svojich starnúcich rodičov či starých rodičov nechať osamote, aby sa im niečo nestalo, môžete začať pokojnejšie spávať. Foneminder je šikovný pomocník, ktorý dokáže toho naozaj veľa. Pracovníci z tímu dokážu pokryť až 9 časových pásiem, takže je možné službu využívať okrem Spojených štátov aj v Európe či v Ázii. Samotné upozorňovanie prebieha formou priameho telefonátu na pevnú linku či na mobil, formou e-mailu (pri mladších a technicky zdatných senioroch) alebo formou SMS-správy. Vždy vo vopred nastavený čas, v určitej periodicite alebo pokojne aj jednorazovo, ak ide o inú udalosť ako o lieky (napríklad návšteva lekára).

Vďaka automatizovanému systému sa človek môže spoľahnúť, že upozornenie bude doručené vždy včas a senior tak nezabudne na svoje lieky či na inú dôležitú udalosť. Výhodou je i potvrdenie prijatia upozornenia seniorom, ktoré sa uskutočňuje na konci telefonátu alebo automatickým doručením potvrdenia o prijatí sms-správy či e-mailu. Zadávateľ teda bude mať vždy istotu, že starý otec či stará mama sú v poriadku. Ak sa bojíte, že lieky bude Vašim starým rodičom pripomínať nejaká anglická fešanda, nemajte obavy, správu viete nahrať vy svojím vlastným hlasom a takáto osobná správa sa potom automaticky prehrá pri každom upozornení.


Prejsť uchom ihly

Celá táto „sranda“ napodiv nestojí až tak veľa. Za neobmedzený počet upozornení mesačne pre jednu osobu zaplatíte 13 €, čo je pri porovnaní s časom, ktorý by ste „zabili“ pri vlastnom každodennom kontrolovaní starých rodičov 3x denne takmer zanedbateľná suma. Upozornenia pre druhého seniora stoja potom cca 11,50 € a pre každého ďalšieho cca 10,75 €.
Tento nápad je brilantný v tom, že mnohokrát predá to, čo bolo raz vyvinuté. Systém je očividne detailne premyslený a dômyselne navrhnutý, čo určite dalo zabrať, no po splatení investície do vývoja môže naďalej zarábať neobmedzenú dobu.

Ako vraví podnikateľský mág a autor mnohých kníh o podnikaní Robert Kiyosaki, vedieť poskytnúť takýto produkt je totiž ako prejsť uchom ihly. Človek zosumarizuje všetky svoje vedomosti do jedného produktu, ktorý potom raz vyvinie a tisíckrát predá. Ba určite i mnohonásobne viac... Myšlienka je o to lepšia, že má jasne definovanú cieľovú skupinu, ktorá sa podľa súčasných výskumov bude už len a len rozrastať...

A čo náš trh? Alebo hoci i ten svetový. Je pripravený na takéto služby? Dali by sa ďalej rozvíjať? Napríklad viacerými jazykovými mutáciami? Existujú iné služby seniorom, ktoré by oslovili celú spoločnosť? A mali by ste odvahu začať s takýmto ešte stále netradičným podnikaním?

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Subscription boxes: dobré „schránkové“ podnikanie

Tak, ako sa dá predplatiť časopis, tak sa dá predplatiť aj akýkoľvek iný druh tovaru. Takzvané „subscription boxes“ sa objavili na trhu, aby nám priniesli to, po čom pištia naše srdcia. Pravidelne každý mesiac a priamo až do našich schránok. Káva, kozmetika či knihy. Stačí si vybrať...

Bezkonkurenčné biznis nápady zo školských lavíc

Štyridsaťsedem firiem študentov stredných škôl z celého Slovenska predstavilo svoje ambiciózne podnikateľské plány na 23. ročníku súťaže JA Veľtrh podnikateľských talentov v bratislavskom Avione. Tu je výber tých najoriginálnejších so šancou preraziť.

SPECTER TAPE - revolučná inovácia, ktorá zmení svetový hokej

Sú inovatívni, skúsení a neustále hľadajú spôsoby, ako sa zdokonaliť. Dva roky vyvíjali revolučný typ hokejovej pásky, ktorá z hráčov urobí lepších hokejistov. Novodobé riešenie v podobe špeciálnej nálepky testujú profesionálni hráči z NHL a tvárou značky SPECTER TAPE je Zdeno Chára.

Ručne vylisoval tisíce jabĺk, kým pochopil, že výroba poctivého cideru si vyžaduje opateru ako u malého dieťaťa

Richard Domaniža sa výrobe domáceho poctivého cideru venuje už viac ako štyri roky. Za ten čas sa jeho hobby zmenilo na trvalý biznis a od konca leta minulého roka 2016 predáva pod značkou Kastler. Začínal doma v garáži s ručným lisom na jablká a dnes vyrába na po domácky zhotovených prístrojoch tie najkvalitnejšie slovenské cidery bez cukru a umelých prísad.