Inovatívna donášková služba: namiesto hotového jedla suroviny

Stačí si vybrať jedlo a príde balík surovín s receptom, ako obed či večeru pripraviť. Nápad, ktorý vznikol na rybačke, si získal tisícky predplatiteľov.

Donáškové služby sú populárne už niekoľko rokov. Ľudia si radi objednávajú napríklad hotovú pizzu, hamburger či čínu. Niekedy je dôvodom málo času alebo jednoducho pohodlnosť. Človek by si možno aj niečo navaril, no je bez nápadov a ak aj nejaký má, nechce sa mu ísť do obchodu po suroviny. Preto si najmä priaznivcov zdravého stravovania získala netradičná britská donášková služba – nedoručuje hotové pokrmy, len suroviny a recepty, a to hlavne z čerstvej zeleniny.

Nápad, ktorý vznikol na rybačke

Zakladatelia startupu Robert Grieg-Gran, Giles Humphries a Myles Hopper z Veľkej Británie boli dlhoročnými priateľmi už od štúdia v Devone. V lete 2014 sa vybrali na rybársky čln, kde sa zrodil ich nápad založiť spoločný biznis. Pri pohľade na krásne úlovky rýb rozmýšľali o tom, aké by bolo podnikať v potravinárskom priemysle.

Vtedy im napadla myšlienka založiť si službu dodávania čerstvých a kvalitných potravín, z ktorých budú môcť ľudia variť zdravé a jednoduché jedlá. Cieľom trojice bolo vytvoriť takú službu, ktorá by dostala do popredia racionálnu výživu, udržateľnosť a životné prostredie.

Začiatky neboli jednoduché, záujem zákazníkov však prilákal aj investorov

Spočiatku si trojica všetko robila sama v londýnskom byte Roberta Grieg-Grana. V roku 2015 používali na testovanie a vytváranie zdravých verzií receptov iba jeho kuchyňu. O rok neskôr prijali prvého zamestnanca – kuchára – a v roku 2020 už mala spoločnosť viac ako 80 zamestnancov.

Pri financovaní projektu sa museli zakladatelia spoliehať na svoje vlastné úspory. Ale keď si ich stravovacie boxy obľúbilo viac ľudí, spoločnosti sa podarilo prilákať aj záujem investorov.

V jednej z crowdfundingových kampaní sa spoločnosti Mindful Chef podarilo získať viac než 1 milión libier (približne 1,2 milióna eur). A práve vďaka neuveriteľným úspechom v crowdfundingu, päťhviezdičkovému hodnoteniu od dánskeho webu s recenziami Trustpilot a doručením viac ako desiatich miliónov ingrediencií v objednaných balíčkoch, sa spoločnosti Mindful Chef v roku 2021 podarilo umiestniť v rebríčku TOP 20 britských startupov, ktorý zostavil portál Startups.co.uk.

Článok pokračuje pod reklamou

Recepty, vďaka ktorým sa zákazníci môžu cítiť zdravo

Spoločnosť Mindful Chef ponúka celý rad výživovo vyvážených jedál, ktoré neobsahujú lepok ani mliečne výrobky, a sú vyrobené z čerstvých lokálnych surovín. Každý týždeň si zákazníci môžu pomocou tejto služby vybrať zo 16 rôznych receptov. Tie sú väčšinou určené pre dvoch ľudí. Po tom, ako si zákazník vyberie jedlo, ktoré si chce pripraviť, vytvorí spoločnosť Mindful Chef balík potrebných surovín spolu s receptom, ako obed či večeru pripraviť.

Recepty sú plánované až šesť mesiacov vopred, pričom sú naplno využívané sezónne produkty – od údeného lososa, cukety až po kokosové jogurty. Aj keď v ponuke pravidelne zostáva niekoľko obľúbených jedál (napríklad lasagne z baklažánu namiesto cestovín), väčšina receptov sa obmieňa každý týždeň.

Pandémia zvýšila záujem ľudí o službu Mindful Chef, venovať sa začali aj charite

Box so surovinami spoločnosť doručuje zákazníkom priamo domov, čo sa stalo výhodou najmä v čase pandémie koronavírusu. Keď sa zhoršila pandemická situácia a supermarkety mali po veľkom nápore zákazníkov prázdne regály, služba Mindful Chef sa rýchlo stala vhodnou alternatívou. Počas prvých štyroch mesiacov roku 2020 spoločnosť predala viac boxov ako za celý predošlý rok. Pred pandémiou mala približne 30 000 aktívnych predplatiteľov, pričom tento počet sa v čase koronakrízy viac než strojnásobil. Navyše, v tomto roku išlo o jedinú službu doručovania potravinových boxov, ktorá ponúka aj charitatívny model typu „jeden za jedného“.

Spoločnosť Mindful Chef totiž uzavrela partnerstvo s potravinovou charitatívnou organizáciou One Feeds Two. Z tržby za každú objednávku tak sponzorujú jeden školský obed dieťaťu z afrického štátu Malawi, ktoré pochádza z chudobnej rodiny. Spoločnosť na svojej stránke uvádza, že takto deťom zabezpečila už viac ako sedem miliónov jedál, avšak ich pomoc nie je len o tom. Vplyv školského obeda mení týmto deťom život. Zlepší im školskú dochádzku, koncentráciu a zdravie, a istým spôsobom ich tiež vyslobodí z chudoby.

Zdroje: mindfulchef.com, start-ups.website, startups.co.uk, telegraph.co.uk

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky