7 tipov ako vytvoriť pútavý názov pre e-newsletter

Ak svojim zákazníkom posielate e-maily s novinkami, určite chcete, aby si ich prečítali. Kľúčovú rolu pritom hrá práve predmet e-mailu. Váš e-newsletter môže mať úžasný obsah, avšak zostane nepovšimnutý, ak zákazník kvôli nezaujímavému názvu váš e-mail ani neotvorí. Pripravili sme pre Vás niekoľko tipov ako napísať pútavý predmet e-mailu.

Použite otázku

Keď píšete predmet e-mailu nezabúdajte, že zákazník musí mať dôvod, aby si e-mail prečítal. Ľudia sú prirodzene zvedaví. Ak v predmete uvediete „Náš októbrový newsletter“, pravdepodobne ho zákazník rovno hodí do koša, v lepšom prípade neotvorí a už sa k nemu nevráti. Položenie otázky v predmete vášho e-mailu naopak môže zákazníka motivovať otvoriť ho, aby zistil odpoveď. Samozrejme v samotnom newsletteri je potrebné túto otázku zodpovedať. Uveďme si príklad. Majiteľ obchodu s výpočtovou technikou chce upozorniť zákazníkov na nové PC zostavy. O počítačoch vie toho veľa, takže môže v rámci e-newslettera ponúknuť svoje rady a tipy zákazníkom. Newsletter môže byť venovaný téme, ako jednoducho zvýšiť výkon svojho počítača. Jeho súčasťou potom môže byť ponuka nových PC zostáv. Predmet e-mailu s newsletterom môže teda znieť napríklad takto: „Ako zvýšite výkon svojho počitača?“

Predmet e-mailu musí byť čo najkratší

Podľa prieskumov vplyvu dĺžky predmetu e-mailových správ na počty „open rates“ (% adresátov, ktorí e-mail otvorili) by mal mať každý predmet e-mailu do 50 znakov. Píšte predmety vašich e-mailov čo najstručnejšie, avšak stále poskytujúce všetky informácie, ktoré potrebujete. Výnimkou môže byť e-newsletter zasielaný na presne cielenú skupinu zákazníkov. Prieskumy ukazujú, že špecifickí zákazníci ocenia dodatočné informácie uvedené v dlhšom predmete e-mailu. 

Nepoužívajte veľké písmená a výkričníky

Ak nechcete, aby vaša niekoľkohodinová práca skončila v spam filtri, vyhnite sa používaniu výkričníkov či už v samotnom e-newsletteri alebo jeho názve. Niektorí podnikatelia si naivne myslia, že predmet e-mailu „Výnimočná zľava!!!!!!“ im privedie viac zákazníkov. Opak je však pravdou. Výkričníky znamenajú rozkazovací spôsob alebo naliehavosť a v písomnej komunikácii by sa vyskytovať nemali. Takýto e-mail potom pôsobí agresívne a zákazníka skôr odradí ako zaujme. Okrem toho sa váš e-mail ľahko môže dostať do spam filtra a zákazník vôbec nebude mať šancu si ho prečítať. Podobne je to aj s veľkými písmenami. Nie je potrebné zdôrazňovať predmet e-mailu štýlom „VYUŽITE ŠPECIÁLNU AKCIU NA LETNÉ PNEUMATIKY“, samotný názov už vystihuje podstatu vášho e-newslettera a zákazníka pravdepodobne zaujme kvôli podstate kampane, nie veľkým písmenám. Používanie výkričníkov a veľkých písmen pôsobí amatérsky a zákazník bude náchylný vnímať váš e-mail ako spam. Snažte sa upútať zákazníkovu pozornosť výstižnosťou a kvalitou informácií vo vašom e-newsletteri, nie nevhodným štýlom obchodnej komunikácie.

Použite číslic

Článok pokračuje pod reklamou

Ďalším spôsobom ako zaujať adresáta vášho e-mailu je použiť v jeho predmete číslicu. Číslice v názvoch článkov fungujú, pretože naznačujú ľahko čitateľný obsah. Prečo ich nepoužiť aj v názve e-newslettera? Použitie číslic v predmete e-mailu spraví vaše posolstvo kvantifikovateľným. Napríklad „Posledné 4 voľné miesta na veľtrhu“ alebo „3 tipy ako zvýšiť výkon vášho počítača“ napovedia zákazníkovi, čo môže v e-newsletteri očakávať a bude oveľa náchylnejší si ho prečítať. Ak rozmýšľate nad spôsobom, ako dostať čísla do názvu vášho e-newslettera, porozmýšľajte nad benefitom, ktorý prinášate vašim zákazníkom. Povedzme, že zákazník hľadá radu z oblasti marketingu a benefitom má byť zvýšenie predaja. Predmet e-mailu „5 spôsobov ako zvýšiť predaj“ podnieti zákazníkovu zvedavosť otvoriť e-mail od vás. V rámci newslettera potom už môžete zákazníkovi ponúknuť vaše reklamné služby a pod.

Personalizujte

Všetci v súčasnosti bojujeme s problémom preťaženia informáciami. Jedným zo spôsobov ako filtrujeme marketingové správy je, že vyhodíme tie, ktoré sú príliš všeobecné a otrepané. Prispôsobenie komunikácie môže radikálne zvýšiť čítanosť a pritom môže ísť len o obyčajné použitie slova „ty“, resp. „Vy“ alebo mena zákazníka. Okrem toho môžete použiť akékoľvek údaje o preferenciách zákazníka, ktoré máte k dispozícii. Ponúknutie špecifického tovaru alebo služieb každému zákazníkovi, ktoré zohľadňuje jeho predchádzajúce nákupné správanie, určite znásobí nielen open rates vašej e-mailovej komunikácie, ale tiež úspešnosť e-newsletteru ako takého.

Inšpirujte sa

Zvážte možnosť inšpirovať sa názvami newsletterov a marketingových materiálov, ktoré použili iné spoločnosti. Spíšte si zoznam predmetov e-mailov s newsletterami, ktoré ste dostali a zaujali vás. Zamyslite sa, čo vás na nich oslovilo a použite podobný formát.

Otestujte ho

A na záver máme pre vás ešte jeden skvelý tip. Ak chcete skutočne zistiť, aký predmet e-mailu zafunguje na vašich zákazníkov najlepšie, otestujte si ho. Vyberte ideálne 2 až 3 názvy a rozpošlite e-newsletter na časť vašej zákazníckej bázy (aby boli výsledky relevantné, odporúčame dostatočne veľkú skupinu tvoriacu aspoň 5-10 % zozbieraných kontaktov). Podľa počtu prečítaní následne ľahko zistíte, ktorý z predmetov e-mailu zákazníkov najviac zaujal. S takto pripraveným a otestovaným názvom môžete váš e-newsletter bez obáv odoslať a sledovať, ako vaše open rates rastú.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Tvorte kvalitný obsah a váš biznis sa vám poďakuje

Doba sa posúva veľmi rýchlo dopredu a aj marketing sa presunul z offline priestoru do vôd internetu. Latka sa neustále zvyšuje a dnes už nestačí iba „byť“ online.

Ako tvorba obsahu nahradí prieskum trhu

Či už rozbiehate novú firmu alebo nový projekt, potrebujete si urobiť prieskum trhu. Na tieto účely môže poslúžiť aj natívny obsah. Ukážeme vám ako.

O trendoch v online marketingu budú diskutovať Visibility, Triad Advertising a PS:Digital

Byť o krok, aj dva, dopredu a byť pripravený na trendy, ktoré ovládnu online marketing v blízkej budúcnosti! O tom bude večer so série SmartTalk, ktorý sa so skúsenými hráčmi v slovenskej reklame pozrie na trendy v online marketingu. Hosťami podujatia budú v utorok 19. marca v KC Dunaj agentúry Visibility, Triad Advertising a PS:Digital. Moderátorom večera bude Kamil Aujeský.

Ako urobiť persóny tak, aby natívna reklama fungovala

Obsah dnes môže urobiť hocikto. To je fakt. Dokonca aj video. Ale ako nájsť témy a ako obsah spracovať tak, aby naozaj fungoval a pomáhal predaju?