Odštartujte svoj email marketing aj vďaka emoji

Emoji, smajlík, emotikon, symboly, je jedno ako ich nazvete, ale určite sa aj k vám už dostali emaily, ktorých predmet obsahoval emoji. Pobavilo vás to, presvedčilo, aby ste email otvorili alebo to vo vás vyvolalo nedôveru? Tu nájdete odpoveď na to, prečo by ste ich mali používať, či sú profesionálne a tipy ako s nimi začať.

Emailová schránka je ako parkovisko. Obe majú limitovaný priestor, s ktorým môžete pracovať a obe sú vždy preplnené. Na rozdiel od parkoviska, s emailom môžete zapôsobiť na niekoho natoľko, že vám to miesto v tom chaose venuje. A tu vstupujú do hry emoji. Ak nimi nahradíte celé slová alebo nimi len tie existujúce doplníte, váš predmet emailu sa tak ľahko očiam nestratí.

Asi budem patriť k menšine, ale mňa reklamné emaily bavia. A je jedno, či mi prídu na firemný alebo súkromný mail. Možno to znie čudne, veď kto by sa tešil z reklamy, ale pre mňa sú tieto maily niečo ako výklad. Výklad toho, čo iný marketér alebo majiteľ firmy vymyslel. A verte mi, niekedy tie predmety mailov stoja naozaj za to. Sú také dobré, že im pomyselne smekám klobúk a chcem sa s ich tvorcom kamarátiť, pretože mám pocit, že by sme si strašne rozumeli.

A to všetko preto, že emoji dokáže slovám dodať potrebnú emóciu, ktorá im chýba.

Zdroj: Campaignmaster
Zdroj: Campaignmaster

Prečo by ste ich mali používať?

Všetci, bez ohľadu na to, čo je našim chlebíčkom, denne dostávame hromady emailov, pričom väčšina z nás používa dva. Síce poznám ľudí, čo majú aj 5, ale načo chodiť do extrémov.

Práve email je forma komunikácie, ktorá si zaslúži viac pozornosti, ako si myslíte. Najmä, ak viete, ako svojich odberateľov triediť, čo komu cez email ponúknuť a v akom čase. No pamätajte, emoji je len nástroj na vylepšenie, nie návod na úspech. Ak už niekoho „donútite“ email otvoriť, dajte si rovnakú námahu aj s jeho obsahom. To je ako keby ste po hodine krúženia našli voľné parkovacie miesto, a nakoniec sa doň nezmestíte.

Jedným z hlavných dôvodov prečo je emoji také zaujímavé je, že podľa štúdie od Experian, až 56% značiek zaznamenalo vyššie percentá otvorenia marketingových emailov, keď do svojich predmetov začali vkladať emoji. Táto štúdia bola robená v roku 2012, keď používanie emotikonov nebolo ešte také rozšírené, preto sú súčasné čísla ešte väčšie. Konkrétne, že od roku 2016 rastie používanie emoji v emailoch každý mesiac aspoň o 20%. Podľa ďalšej štúdie sú otvorenia emailov vďaka emoji len v Británii vyššie o 63%.

A ako také predmety emailov môžu vo finále vyzerať? Napríklad aj takto:

Zdroj: emailmarketingtipps.de
Zdroj: emailmarketingtipps.de

Kým emoji sú na jednej strane vhodným nástrojom na zvyšovanie miery otvárania emailov, na druhej tiež môžu poslúžiť ako správny brandingový nástroj. Kto povedal, že emoji nemôže stvárňovať symbol, ktorý vystihuje váš biznis alebo značku? Ak taký existuje, pustite ho do sveta a otestujte ho.

Fungujú naozaj všade?

Väčšina emailových nástrojov, ktoré sa bežne používajú na rozosielanie newsletterov podporuje používanie emoji, preto by to pre vás nemal byť žiaden problém. Jedným z takých je aj Mailchimp, ktorý vám umožní vkladať emoji do predmetov emailov priamo z ich databázy. V prípade, že vaša emailová služba toto nepodporuje, ostáva vám len prácne kopírovanie emoji zo súborov ako emojipedia a podobne. Túto možnosť ja osobne rada nemám, pretože sa ľahko stane, že niečo zle prekopírujete a miesto emoji nájdu vaši odberatelia prázdny štvorec.

Čo sa týka zobrazovania, všetky najväčšie emailové služby používanie emoji podporujú, rozdiel bude len v tom, ako sa komu zobrazia. V závislosti od emailovej služby, operačného systému a zariadenia.

Ak ste si to doteraz nevšimli, pre zaujímavosť odporúčam sledovať Gmail, ktorý vám inak zobrazí emoji v predmete neotvoreného emailu a inak, keď už ho otvorený máte. Dôvodom je to, že Gmail používa na zobrazenie inboxu Androidové emoji a pri otvorenom emaile zas tie od Google. Tak či onak, emoji sa stále zobrazujú a to je to, čo sa ráta. Ak ste perfekcionista, testujte, ako na vás emočne pôsobia jednotlivé verzie.

Aké emoji patria k najčastejšie používaným?

Zdroj: Mailchimp
Zdroj: Mailchimp

Dobrou správou je, že emoji je natoľko tolerované ako symbol, že sa nepokladá za spam a ani ho emailové služby takto nevyhodnocujú. Jediné, na čo by ste mali brať ohľad je, aby ste to s ich používaním neprehnali. Pretože potom sa môže vaša IP adresa ocitnúť v spame tak, že budete svojim prejavom odberateľov otravovať. Čo ma privádza k tomu...

Sú emoji v marketingových emailoch profesionálne?

Toto je otázka, na ktorú neexistuje jednoznačná odpoveď. Za mňa hovorím, áno sú. Pokiaľ sa používajú trefne a správne. A dokonca nepatria len k mladším ročníkom. Až 70% respondentov po 45-ke ich schvaľuje a považuje za pestré a vtipné.
Jasné, že B2B biznis, banky, finančné inštitúcie a iné spoločnosti, ktoré sa starajú o citlivé záležitosti svojich zákazníkov si nemôžu dovoliť toľko, čo hračkárstvo, kníhkupectvo, cestovné kancelárie alebo športové obchody.

Preto, najjednoduchšia rada, ktorú vám môžem dať je, že by ste mali vychádzať z vášho firemného „tone of voice“ a typu zákazníka, ktorého sa snažíte osloviť. Neexistuje pravidlo, ktoré by hovorilo, čo sa môže a čo nie, preto by aj emoji mali skôr korešpondovať s tým, kto ste. A samozrejme by mali dávať zmysel.

Použitie v predmete emailu

Existujú dva základné spôsoby, ako môžete emoji použiť. Buď úplne nahradia slovo alebo váš predmet mailu len doplnia. V prípade, že nimi nahrádzate slová, voľte tie, ktoré sú logické, ľahko čitateľné a symbolizujú presný význam. Výhodou nahrádzania slov je to, že sa poľahky zmestíte do obmedzeného počtu znakov, ktoré predmet mailu má.

V prípade, že sa rozhodnete emoji používať len ako doplnok slov, pokúste sa dodržiavať jednotu emoji za alebo pred slovom v celej vete. Prípadne, emoji na začiatku a konci vety. Vzniká tak menšia pravdepodobnosť, že svojich odberateľov popletiete. Následne testujte jednotlivé verzie a porovnávajte, čo na vašich zákazníkov funguje najlepšie.

Ak sa stále obávate, že vaše vybrané symboly sa nebudú správne zobrazovať, testujte ich najskôr len na malej vzorke vašich emailových kontaktov. Ak fungujú, smelo do ich používania.

Emoji v mailoch môžete používať jednotlivo alebo ich párovať s tými, ktoré majú podobný logický význam. Pre uľahčenie pripájam aj mapu, ktorá ukazuje jednotlivé skupiny spolu používaných symbolov.

Ako sa najčastejšie emoji párujú?

Zdroj: Mailchimp
Zdroj: Mailchimp

Emoji v predmetoch emailov vám môžu priniesť nielen väčšiu mieru otvárania vašich marketingových emailov, ale zároveň si s nimi užijete veľa zábavy, pretože zistíte, že možností ako niečo povedať, je odrazu strašne veľa. Len sa ich netreba báť. Už ste niekedy symboly v predmetoch emailu použili alebo už pozorujete svoje vlastné úspechy? V tom prípade nezabudnite svoje nadšenie zdieľať s tými, čo to potrebujú a povzbudiť ich k tomu, aby aj oni začali.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Marcela Danišová
Marcela Danišová

Marketérka so slabosťou a orientáciou na online, netradičné nápady, strategické myslenie, celoživotné vzdelávanie a sarkazmus. Pracujem ako marketingový manažér v agentúre ONLINE TORO a pokiaľ nefungujem na 150%, tak pravdepodobne niekde riadene prokrastinujem a kujem budúce plány.


Google Consent Mode v2: čo to je a aké zmeny prináša?

Firmy, ktoré chcú využívať remarketing, musia od 6. marca 2024 implementovať novú verziu Google Consent Mode. Čo sa mení?

Google analytics 4 (GA4): čo treba vedieť?

V čom sa Google Analytics 4 líši od predošlých verzií, aké výhody prináša firmám a marketérom, na čo pri nastavení nezabudnúť a akú rolu má v zbere dát umelá inteligencia? Podstatné info v kocke.

Umelá inteligencia v marketingu: ako ju využiť?

Nové technológie menia nákupné správanie zákazníkov, prispôsobiť sa tomu musia aj firmy a marketéri. S čím vie pomôcť umelá inteligencia v reklamných nástrojoch?

Zápis do RPVS: povinnosť poskytovateľov audiovizuálnej mediálnej služby

Ako postupovať, na koho sa obrátiť a s akými nákladmi počítať pri zápise do registra partnerov verejného sektora, ak ide o poskytovateľa audiovizuálnej mediálnej služby?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky