Odštartujte svoj email marketing aj vďaka emoji

Odštartujte svoj email marketing aj vďaka emoji

Emoji, smajlík, emotikon, symboly, je jedno ako ich nazvete, ale určite sa aj k vám už dostali emaily, ktorých predmet obsahoval emoji. Pobavilo vás to, presvedčilo, aby ste email otvorili alebo to vo vás vyvolalo nedôveru? Tu nájdete odpoveď na to, prečo by ste ich mali používať, či sú profesionálne a tipy ako s nimi začať.

Emailová schránka je ako parkovisko. Obe majú limitovaný priestor, s ktorým môžete pracovať a obe sú vždy preplnené. Na rozdiel od parkoviska, s emailom môžete zapôsobiť na niekoho natoľko, že vám to miesto v tom chaose venuje. A tu vstupujú do hry emoji. Ak nimi nahradíte celé slová alebo nimi len tie existujúce doplníte, váš predmet emailu sa tak ľahko očiam nestratí.

Asi budem patriť k menšine, ale mňa reklamné emaily bavia. A je jedno, či mi prídu na firemný alebo súkromný mail. Možno to znie čudne, veď kto by sa tešil z reklamy, ale pre mňa sú tieto maily niečo ako výklad. Výklad toho, čo iný marketér alebo majiteľ firmy vymyslel. A verte mi, niekedy tie predmety mailov stoja naozaj za to. Sú také dobré, že im pomyselne smekám klobúk a chcem sa s ich tvorcom kamarátiť, pretože mám pocit, že by sme si strašne rozumeli.

A to všetko preto, že emoji dokáže slovám dodať potrebnú emóciu, ktorá im chýba.


 


(Zdroj: Campaignmaster)


Prečo by ste ich mali používať?

Všetci, bez ohľadu na to, čo je našim chlebíčkom, denne dostávame hromady emailov, pričom väčšina z nás používa dva. Síce poznám ľudí, čo majú aj 5, ale načo chodiť do extrémov.

Práve email je forma komunikácie, ktorá si zaslúži viac pozornosti, ako si myslíte. Najmä, ak viete, ako svojich odberateľov triediť, čo komu cez email ponúknuť a v akom čase. No pamätajte, emoji je len nástroj na vylepšenie, nie návod na úspech. Ak už niekoho „donútite“ email otvoriť, dajte si rovnakú námahu aj s jeho obsahom. To je ako keby ste po hodine krúženia našli voľné parkovacie miesto, a nakoniec sa doň nezmestíte.

Jedným z hlavných dôvodov prečo je emoji také zaujímavé je, že podľa štúdie od Experian, až 56% značiek zaznamenalo vyššie percentá otvorenia marketingových emailov, keď do svojich predmetov začali vkladať emoji. Táto štúdia bola robená v roku 2012, keď používanie emotikonov nebolo ešte také rozšírené, preto sú súčasné čísla ešte väčšie. Konkrétne, že od roku 2016 rastie používanie emoji v emailoch každý mesiac aspoň o 20%. Podľa ďalšej štúdie sú otvorenia emailov vďaka emoji len v Británii vyššie o 63%.

A ako také predmety emailov môžu vo finále vyzerať? Napríklad aj takto:

 • A New Twist on M 

M’s Day Gifts + More Great Savings In Stores & Online

 • Be Mom’s Favorite
 • Sundaze 
 • Last Call for $10 Shorts!


 •  sun’s out, sale’s on!

 • How well do you know M 
 • M?

 • Open ASAP — (you’ll
 • this!)

 • Make Snow Your New Fave Model
 •  with 4 Snow-photo Tips!


 •  A Winter Advisory you NEED to check out →


 •  30% Savings for Mom Ends Today @ Posterjack

 • Up to 50% Off:
 • off those 2015 Style Resolutions

 •  
 • Fabulous Flight-Inclusive Offers from £269! | Your Sunshine & Golf Await

  (Zdroj: emailmarketingtipps.de)

  Kým emoji sú na jednej strane vhodným nástrojom na zvyšovanie miery otvárania emailov, na druhej tiež môžu poslúžiť ako správny brandingový nástroj. Kto povedal, že emoji nemôže stvárňovať symbol, ktorý vystihuje váš biznis alebo značku? Ak taký existuje, pustite ho do sveta a otestujte ho.

  Fungujú naozaj všade?

  Väčšina emailových nástrojov, ktoré sa bežne používajú na rozosielanie newsletterov podporuje používanie emoji, preto by to pre vás nemal byť žiaden problém. Jedným z takých je aj Mailchimp, ktorý vám umožní vkladať emoji do predmetov emailov priamo z ich databázy. V prípade, že vaša emailová služba toto nepodporuje, ostáva vám len prácne kopírovanie emoji zo súborov ako emojipedia a podobne. Túto možnosť ja osobne rada nemám, pretože sa ľahko stane, že niečo zle prekopírujete a miesto emoji nájdu vaši odberatelia prázdny štvorec.

  Čo sa týka zobrazovania, všetky najväčšie emailové služby používanie emoji podporujú, rozdiel bude len v tom, ako sa komu zobrazia. V závislosti od emailovej služby, operačného systému a zariadenia.

  Ak ste si to doteraz nevšimli, pre zaujímavosť odporúčam sledovať Gmail, ktorý vám inak zobrazí emoji v predmete neotvoreného emailu a inak, keď už ho otvorený máte. Dôvodom je to, že Gmail používa na zobrazenie inboxu Androidové emoji a pri otvorenom emaile zas tie od Google. Tak či onak, emoji sa stále zobrazujú a to je to, čo sa ráta. Ak ste perfekcionista, testujte, ako na vás emočne pôsobia jednotlivé verzie.

  Aké emoji patria k najčastejšie používaným?

  (Zdroj: Mailchimp)

  Dobrou správou je, že emoji je natoľko tolerované ako symbol, že sa nepokladá za spam a ani ho emailové služby takto nevyhodnocujú. Jediné, na čo by ste mali brať ohľad je, aby ste to s ich používaním neprehnali. Pretože potom sa môže vaša IP adresa ocitnúť v spame tak, že budete svojim prejavom odberateľov otravovať. Čo ma privádza k tomu...

  Sú emoji v marketingových emailoch profesionálne?

  Toto je otázka, na ktorú neexistuje jednoznačná odpoveď. Za mňa hovorím, áno sú. Pokiaľ sa používajú trefne a správne. A dokonca nepatria len k mladším ročníkom. Až 70% respondentov po 45-ke ich schvaľuje a považuje za pestré a vtipné.
  Jasné, že B2B biznis, banky, finančné inštitúcie a iné spoločnosti, ktoré sa starajú o citlivé záležitosti svojich zákazníkov si nemôžu dovoliť toľko, čo hračkárstvo, kníhkupectvo, cestovné kancelárie alebo športové obchody.

  Preto, najjednoduchšia rada, ktorú vám môžem dať je, že by ste mali vychádzať z vášho firemného „tone of voice“ a typu zákazníka, ktorého sa snažíte osloviť. Neexistuje pravidlo, ktoré by hovorilo, čo sa môže a čo nie, preto by aj emoji mali skôr korešpondovať s tým, kto ste. A samozrejme by mali dávať zmysel.

  Použitie v predmete emailu

  Existujú dva základné spôsoby, ako môžete emoji použiť. Buď úplne nahradia slovo alebo váš predmet mailu len doplnia. V prípade, že nimi nahrádzate slová, voľte tie, ktoré sú logické, ľahko čitateľné a symbolizujú presný význam. Výhodou nahrádzania slov je to, že sa poľahky zmestíte do obmedzeného počtu znakov, ktoré predmet mailu má.

  V prípade, že sa rozhodnete emoji používať len ako doplnok slov, pokúste sa dodržiavať jednotu emoji za alebo pred slovom v celej vete. Prípadne, emoji na začiatku a konci vety. Vzniká tak menšia pravdepodobnosť, že svojich odberateľov popletiete. Následne testujte jednotlivé verzie a porovnávajte, čo na vašich zákazníkov funguje najlepšie.

  Ak sa stále obávate, že vaše vybrané symboly sa nebudú správne zobrazovať, testujte ich najskôr len na malej vzorke vašich emailových kontaktov. Ak fungujú, smelo do ich používania.

  Emoji v mailoch môžete používať jednotlivo alebo ich párovať s tými, ktoré majú podobný logický význam. Pre uľahčenie pripájam aj mapu, ktorá ukazuje jednotlivé skupiny spolu používaných symbolov.

  Ako sa najčastejšie emoji párujú?  (Zdroj: Mailchimp)


  Emoji v predmetoch emailov vám môžu priniesť nielen väčšiu mieru otvárania vašich marketingových emailov, ale zároveň si s nimi užijete veľa zábavy, pretože zistíte, že možností ako niečo povedať, je odrazu strašne veľa. Len sa ich netreba báť. Už ste niekedy symboly v predmetoch emailu použili alebo už pozorujete svoje vlastné úspechy? V tom prípade nezabudnite svoje nadšenie zdieľať s tými, čo to potrebujú a povzbudiť ich k tomu, aby aj oni začali.

  Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

  Marcela Danišová

  Marketérka so slabosťou a orientáciou na online, netradičné nápady, strategické myslenie, celoživotné vzdelávanie a sarkazmus. Pracujem ako marketingový manažér v agentúre ONLINE TORO a pokiaľ nefungujem na 150%, tak pravdepodobne niekde riadene prokrastinujem a kujem budúce plány.


  O trendoch v online marketingu budú diskutovať Visibility, Triad Advertising a PS:Digital

  Byť o krok, aj dva, dopredu a byť pripravený na trendy, ktoré ovládnu online marketing v blízkej budúcnosti! O tom bude večer so série SmartTalk, ktorý sa so skúsenými hráčmi v slovenskej reklame pozrie na trendy v online marketingu. Hosťami podujatia budú v utorok 19. marca v KC Dunaj agentúry Visibility, Triad Advertising a PS:Digital. Moderátorom večera bude Kamil Aujeský.

  5 najlepších marketingových rád pre autorov v roku 2019

  Neodlučiteľnou súčasťou úspechu každej knihy je dobrý marketing. Trendy v online svete sa menia z roka na rok a ako dobrý autor by ste ich mali sledovať. Čomu by ste mali venovať pozornosť v roku 2019?

  Ako urobiť persóny tak, aby natívna reklama fungovala

  Obsah dnes môže urobiť hocikto. To je fakt. Dokonca aj video. Ale ako nájsť témy a ako obsah spracovať tak, aby naozaj fungoval a pomáhal predaju?

  Natívna reklama: Kedy bude váš obsah inšpirovať

  Šírenie pozitívnych informácií je zmysluplná aktivita. Preto aj komunikačná stratégia postavená na šírení pozitívneho, inšpiratívneho obsahu má zvyčajne väčší zásah. Často však môže zlyhať. Zostane na povrchu a čitateľom je skôr na smiech. Pozrime sa, prečo je to tak a ako inšpiratívny obsah urobiť správne.