3 prekvapivé online marketingové fakty, ktoré ohrozujú váš úspech

3 prekvapivé online marketingové fakty, ktoré ohrozujú váš úspech
Marcela Danišová

Marketérka so slabosťou a orientáciou na online, netradičné nápady, strategické myslenie, celoživotné vzdelávanie a sarkazmus. Pracujem ako marketingový manažér v agentúre ONLINE TORO a pokiaľ nefungujem na 150%, tak pravdepodobne niekde riadene prokrastinujem a kujem budúce plány.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Vedeli ste, že nie všetci fanúšikovia, ktorí kliknú na váš odkaz si aj prečítajú čo im ponúkate? Alebo, že ľudia často zdieľajú a komentujú príspevky len na základe ich nadpisu a popisu? Existuje množstvo online marketingových faktov, o ktorých veľa ľudí nevie. Alebo ich zámerne prehliada. Ale! Vedieť minimálne o týchto 3 znamená, že budete mať možnosť vyhnúť sa chybám, ktoré by len sabotovali vaše marketingové snaženie sa.

Poznáte to, kliknete na odkaz, pretože vás zaujal nadpis. Prečítate si popis a následne text len prechádzate očami, kým nenarazíte na podnadpis; vetu, čo je zvýraznené boldom; číslo, atď. Veci, čo si získajú vašu pozornosť. Ruku na srdce, kto z vás číta online texty slovo po slove?

Prechádzanie očami po texte, tzv. scanovanie, je už fenoménom dnešnej doby. Len asi 16 % ľudí naozaj číta slovo po slove. A čo robí zvyšok?

1. Zdieľanie bez kliknutia a naopak

Podľa novej štúdie sa až 59 % linkov na sociálnych sieťach zdieľa bez toho, aby na ne ľudia vôbec klikli. Alebo im inak venovali čas. Uspokoja sa s tým, že si prečítajú nadpis a popis.

Toto správanie vychádza z toho, že množstvo sociálnych účtov si vyžaduje neustálu aktivitu. Lenže aktivita si vyžaduje čas a čas je často nedostatkový tovar. Čo dáva priestor týmto „skratkám“.

A čo prekliky?

Ono, kliknúť na link a následne venovať pozornosť tomu, čo sa na ňom nachádza sú dve rozdielné veci. Vysoké percento preklikov je fajn, ale nie vždy znamená, že aj vášmu obsahu sa darí rovnako dobre. Mne sa bežne stáva, že kliknem na viac odkazov, ktoré pootváram vo viacerých oknách a potom veľmi rýchlo preberám, čo si naozaj prečítam. A verím, že v tom nie som sama.

V zahraničí existuje niekoľko vedeckých pokusov, ktoré tento fakt overovali tým, že publikovali článok, kde ponechali len chytľavý nadpis a „perex“. Zvyšok textu bol v latinčine (viď. obrázok nižšie). Čuduj sa svete, obsah sa stále tešil popularite bez toho, aby niekto zachytil, že s ním nie je niečo úplne v poriadku.

Ako sa s týmto faktom pobiť?

Nepozerajte sa len na zdieľania a kliky. Porovnajte tieto čísla s tým, koľko času približne ľudia na vašej stránke strávia. Tak budete mať predstavu o tom, či je váš obsah nielen klikaný, ale aj správne „konzumovaný“.

Rozdeľte si obsah na dve časti, ktoré idú ruka v ruke.

  1. Tú, ktorá vám zabezpečí prekliky (aj zdieľania)
  2. Tú, ktorá vám zabezpečí to, že na stránke návštevníci aj zostanú (aj zdieľania)

Prekliky získate vďaka nadpisom a podnadpisom. Šokujúce, však? Ak vás zaujíma téma nadpisov, venovali sme sa im komplexne na našom blogu.

Pozornosť ľudí a tiež možné prekliky si zas získate tým, že obsah bude jasný, ľahko čitateľný, veľmi užitočný a praktický + nepodceňujte odseky, číslovanie, zoznamy a obrázky. To všetko uľahčuje pochopenie a interakciu s textom.

2. Databáza emailov sa môže a bude prirodzene zmenšovať

A neznamená to, že niečo robíte vyslovene zle. Je absolútne prirodzené, že ľudia sa budú priebežne z vašich databáz odhlasovať. Ale to je dobre. Pretože tým získate zoznam ľudí, ktorým sa vám naozaj oplatí venovať pozornosť. Ak sa niekto odhlásil, zbytočne by ste s ním strácali čas.

Jediné čo by ste si mali zabezpečiť je to, že budete staré kontakty nahrádzať novými. Pretože je len otázkou času, kedy vás osoba, ktorá vás dobre pozná už nebude potrebovať. Stačí, že zmenila prácu alebo záujmy.

Ak už máte jasno v odberateľoch newsletterov, nezabúdajte aj na fakt, že by ste mali inak vyhodnocovať staršie emailové adresy s tými novými. Je veľmi pravdepodobné, že noví odberatelia budú akčnejší. Budú reagovať na váš copywriting aj obsah inak. A to z dôvodu, že vás ešte toľko nepoznajú. Stále ste pre nich „poloboh“.

Článok pokračuje pod reklamou

3. „Call to action“ – chcete akciu? Vypýtajte si ju!

Vedeli ste, že ľudia oveľa skôr urobia čo od nich chcete, ak ich k tomu priamo vyzvete? Nezamýšľajte sa nad tým, či to nie je príliš nátlakové. Samozrejme, to platí len v prípade, že nechcete od niekoho, kto o vás počul minútu dozadu, aby si hneď kúpil sedačku za 700 eur.

V prípade, že vyzývate ľudí k tomu, aby si niečo prečítali, zdieľali alebo vyjadrili svoj názor, máte voľné pole pôsobnosti. Vypýtajte si svoju reakciu. Ale buďte špecifický a nič zbytočne nekomplikujte.

Dobre, už si viete vypýtať reakciu, ale ako osloviť zákazníka s tou správnou výzvou? Jednoducho. Buďte osobný.

Ako príklad uvediem Amazon. Kedykoľvek sa tam vyskytnem, vždy na mňa „žmurká“ z každého rohu ponuka cestopisov alebo posledná novinka na tému morskej biológie, konkrétne žraloky. Prečo? Lebo sú to veci, ktoré ma zaujímajú. A Amazon s tým pracuje.

Ako na osobné výzvy k akcii?

  • Vytvorte si zoznam oslovovacích fáz. Vyberte si produkt a opíšte ponuku tak, aby zodpovedala vybranej skupine.
  • Pripojte k textu aj vhodnú grafiku alebo video.
  • Vyberte správne slovné spojenie (vzhľadom na skupinu aj produkt), ktoré bude reprezentovať tlačidlo výzvy k akcii

V praxi by to vyzeralo nasledovne:

V online marketingu by oslovovacie fázy mohli byť zostavené takto: návštevník, lead a zákazník. Návštevník dostane ponuku na stiahnutie Ebooku zadarmo. Ideálne na tému, ktorá ho na web priniesla. Pri leadoch sa už bavíte s návštevníkmi, ktorí prejavili nejaký záujem a je pravdepodobné, že je čas ponúknuť im viac. Napríklad, zhodnotiť ich existujúcu online marketingovú stratégiu. A čo so zákazníkmi? O tých sa treba starať. Ponúknuť im niečo extra. Napríklad, odborné videá, ku ktorým majú ako zákazníci voľný prístup.

Toto sú len tri fakty, ktoré sa podceňujú alebo preceňujú najviac. Samozrejme, že ich existuje neúrekom, ale vždy treba niekde začať. Ani s informáciami to netreba preháňať. Ak si myslíte, že tieto rady by mohli niekomu pomôcť, nezabudnite ich s nimi zdieľať.

Zdroj štúdie o preklikoch: Columbia University and the French National Institute

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Marcela Danišová
Marcela Danišová

Marketérka so slabosťou a orientáciou na online, netradičné nápady, strategické myslenie, celoživotné vzdelávanie a sarkazmus. Pracujem ako marketingový manažér v agentúre ONLINE TORO a pokiaľ nefungujem na 150%, tak pravdepodobne niekde riadene prokrastinujem a kujem budúce plány.


Google Consent Mode v2: čo to je a aké zmeny prináša?

Firmy, ktoré chcú využívať remarketing, musia od 6. marca 2024 implementovať novú verziu Google Consent Mode. Čo sa mení?

Google analytics 4 (GA4): čo treba vedieť?

V čom sa Google Analytics 4 líši od predošlých verzií, aké výhody prináša firmám a marketérom, na čo pri nastavení nezabudnúť a akú rolu má v zbere dát umelá inteligencia? Podstatné info v kocke.

Umelá inteligencia v marketingu: ako ju využiť?

Nové technológie menia nákupné správanie zákazníkov, prispôsobiť sa tomu musia aj firmy a marketéri. S čím vie pomôcť umelá inteligencia v reklamných nástrojoch?

Zápis do RPVS: povinnosť poskytovateľov audiovizuálnej mediálnej služby

Ako postupovať, na koho sa obrátiť a s akými nákladmi počítať pri zápise do registra partnerov verejného sektora, ak ide o poskytovateľa audiovizuálnej mediálnej služby?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky