Máte kvalitne vytlačené vizitky? Aké su trendy?

Čo je vlastne vizitka? Základnou funkciou vizitiek je informovať. Následne nadviazať obchodný kontakt s klientom. V ideálnom prípade by mala zaujať svojou grafickou podobou, prevedením tlače, použitým materiálom alebo úpravou natoľko, že si vizitku dotyčná osoba vizuálne zapamätá. Obchodníkovi to výrazne pomáha v nadviazaní ďalšieho kontaktu.

Pri obchodných jednaniach je veľmi dôležitý prvý dojem a ten môže práve kvalitná vizitka ako dôležitý komunikačný prvok výrazne podporiť. Mnoho firiem ešte stále podceňuje význam kvalitnej grafiky a dôležitosti jednotného štýlu svojej propagácie tzv. corporate identity. V snahe ušetriť v tejto oblasti sa vlastne opačne okrádajú o veľa obchodných príležitostí.

Platí presne to, čo vo svete módy – vizuálna harmónia a krása je najlepším predajcom v každej sfére života a podnikania a veľakrát sa rozhodujeme na základe sympatií.

Čo je dôležité pri navrhovaní vizitky?

Vizitka by mala korešpondovať s vašou firmou a taktiež s web stránkou. Samozrejme musí obsahovať logo spoločnosti a vizuálne (farebnosťou, zvoleným typom písma, rozložením grafických prvkov) by mala napovedať o oblasti podnikania a vystihnúť charakter a spôsob vašej komunikácie.

Dôležité je nezabudnúť na dobrú čitateľnosť kontaktných údajov. Najmä amatérski grafici v snahe maximalizovať vizuálny efekt zabudnú na základnú funkciu vizitky informovať. Častokrát použijú napr. moderné jednoduché subtílne fonty písma, ktoré sú však veľmi ťažko čitateľné hlavne ak sa tlačí digitálnou technológiou tlače. V prípade ofsetovej tlače je možné zvoliť aj jemnejšiu grafiku (vytlačiteľné sú aj malé detaily).

Odporúčame radšej osloviť profesionálnych grafikov, ktorí Vám vytvoria design manuál s presne zadefinovanou farebnosťou loga a jeho správneho použitia na všetkých druhoch tlačovín. Vaša firma tak bude pôsobiť štýlovo, kompaktne, dôveryhodne a jednoznačne.

Obrázok č.1: Vizitky

Ako zvoliť vhodný materiál, technológiu a úpravu vizitiek?

Široký výber papierových materiálov a rôznych grafických papierov skôr sťažuje rozhodnutie. Nechajte si preto radšej poradiť od grafika alebo priamo v tlačiarni, ktorá bude tlač realizovať. Dôležitý je výber vhodnej technológie tlače tak, aby bol výsledok v spojení so zvoleným papierom podľa vašich predstáv. V prípade digitálnej tlače je vhodné najprv vytlačiť skúšobnú vzorku farebnosti.

V prípade ofsetovej tlače je vzorka veľmi nákladná keďže je potrebné vyhotoviť najprv tlačové platne. Na druhej strane je ofsetom možné vytlačiť farby nielen v hodnotách CMYKu ale aj priame farby PANTONE s číselným označením, ktoré si môžete vybrať v pantone vzorkovníku (sú presne definované v dizajn manuáli) a finálna farebnosť výtlačku by sa mala presne zhodovať.

Čo je in? Špecialitky

Dnešným trendom je odlíšiť sa a byť iný.

Mnoho firiem teda siaha po netradičných materiáloch či špeciálnych úpravách, chcú vizitky aké ešte nikto nemá. Populárne sú plastové vizitky (karty), ktoré sú naozaj trvácne, prípadne papierové vizitky s lamináciou (potiahnuté PVC ochrannou vrstvou), ktorá vlastne predlžuje životnosť vizitky a zároveň pôsobí aj príjemne na dotyk. Veľmi pekne vyzerá kombinácia matného lamina a parciálneho lesklého UV laku, kde je možné leskom zvýrazniť napr. logo a pod.

Ďalším typom zaujímavej vizitky je použiť tzv. slepotlač. Je to vlastne reliéfne vytlačená časť (najčastejšie opäť logo). Veľmi pekne vynikne pri výbere zaujímavého grafického papiera, ktorý už sám o sebe pekne komunikuje farebnosťou alebo štruktúrou a použitie slepotlače dodá takejto vizitke naozaj veľmi kultivovaný výraz. Odporúčame kombinovať s jednofarebným textom.

Obrázok č.2: Vizitky so slepotlačou

Obrázok č.3: Vizitky s ražbou

Kto povedal že vizitky musia mať len klasický obdlžníkový tvar?

Je možné zrealizovať napríklad nasledujúce:

  • zaobliť rohy
  • spraviť špeciálny výsekový tvar vizitky
  • otváracie vizitky (ktoré budú obsahovať aj prehľad produktov) - ako mini katalóg
  • samolepiace vizitky
  • magnetické vizitky (ako reklamný predmet)
  • transparentné vizitky

Máte ďalší nápad? Neváhajte nás kontaktovať na [email protected] Pomôžeme Vám s jeho realizáciou :)

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Online a offline marketing: ako na efektívnu reklamu?

Spôsobov, ako propagovať firmu v online prostredí, je niekoľko. Podľa čoho si vybrať tú najvhodnejšiu a ako prepojiť online marketing s offline propagáciou?

Telemarketing a nevyžiadané hovory od roku 2022

Čo sa zmenilo v pravidlách pre telemarketingové hovory? Čo je Robinsonov zoznam, ako často ho musia firmy kontrolovať a kto musí používať predvoľbu 0888?

See think do care model v marketingu: čo to je a ako ho využiť v praxi?

Model SEE-THINK-DO-CARE pomáha firmám zvoliť vhodnú komunikáciu, vytvoriť efektívnu kampaň a získať zákazníkov. O čo ide a ho začať využívať?

Reklama orientovaná na deti

Čo je reklama zameraná na deti a aké podmienky musí spĺňať? Ktoré reklamy sa nesmú orientovať na maloletých?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky