Affiliate marketing na Slovensku

Sprostredkovanie predaja je v rámci sveta obchodu zaužívaným nástrojom. Ak niekto predá váš produkt, získava z predaja sprostredkovateľskú províziu. Je to férová možnosť, akou sa dá aktivita obchodníka (sprostredkovateľa) oceniť a zároveň sa dajú presne ustriehnuť a nastaviť náklady na takúto činnosť. Provízia obchodníkovi (sprostredkovateľovi) predstavuje náklady spojené so získaním zákazníka.

Internet a sprostredkovanie predaja

Samozrejme, dnešné moderné technológie a internet zmenil pohľad aj na obchodné kanály  firiem. Internetovému predaju vládnu e-shopy, kde si návštevník sám priamo nakúpi a tovar mu príde až pred dvere, či na odberné miesto. A to všetko on-line z gauča v obývačke.

Práve v rámci rozmachu internetového predaja sa rieši otázka, akým spôsobom odmeňovať ”obchodníka” za to, že priviedol užívateľa do e-shopu a tento užívateľ v e-shope reálne nakúpil. V tomto vzťahu chýba osobný kontakt, a preto sa zaviedol nový pojem a proces - affiliate marketing. Znie to až nadpozemsky, no nie je to nič iné, ako definovanie, nastavenie a kvantifikovanie vzťahu medzi obchodníkom a majiteľom eshopu.

Obchodníkom (sprostredkovateľom) je prevádzkovateľ webovej stránky

Obchodník je v prípade on-line sveta prevádzkovateľ webovej stránky. Ten chce na svojej stránke samozrejme zarobiť a jeden zo spôsobov je aj affiliate kampaň. Majiteľ e-shopu sa rád rozdelí so ziskom, a preto umožňuje obchodníkovi (sprostredkovateľovi) umiestniť na svoj web reklamu na jeho e-shop. Ak niekto na reklamu klikne, dostáva sa do e-shopu. Ak nakúpi, tak sprostredkovateľ (v našom prípade prevádzkovateľ webovej stránky) dostáva províziu.

Celý affiliate marketing je teda o tom, že majiteľ e-shopu umožňuje získať časť zo zisku obchodníkovi (sprostredkovateľovi). A to tak, že obchodník (sprostredkovateľ) pošle svojich návštevníkov do e-shopu. Ak nakúpia, získava províziu. Technické zastrešenie tohto vzťahu sa volá affiliate program. Affiliate program prevádzkuje majiteľ e-shopu a obchodník v ňom má k dispozícii affiliate kampane, ktoré môže k sebe na stránku umiestniť a tak získavať provízie.

Prevádzkovateľ webovej stránky (obchodník/sprostredkovateľ) je v odbornej terminológii označovaný ako publisher. Prevádzkovateľ e-shopu je zase inzerent, ktorý inzeruje na stránkach publisherov, ale platí iba za reálne nákupy.

Článok pokračuje pod reklamou

Affiliate programy

V tejto oblasti sa hovorí hlavne o affiliate programoch a sieťach. Rozdiel je ten, že affiliate program je samostatný a viaže sa iba na jedného inzerenta. Teda napríklad konkrétny e-shop má svoj affiliate program. Prevádzkovateľ webovej stránky (publisher) tak vstúpi do programu a môže využívať kampaň iba jedného inzerenta. Ak chce vstúpiť do aj programu iného inzerenta, musí sa znova registrovať.


Príklad využitia affiliate programu v on-line svete
Ako príklad poslúži predajca elektroniky. Má klasický e-shop, na ktorom ponúka predaj notebookov. Rád sa rozdelí so ziskom a preto má vlastný affiliate program. Tak umožňuje majiteľom webových stránok (publisherom) propagovať jeho obchod. Stačí, ak umiestnia na svoj web reklamu.

O affiliate program má záujem prevádzkovateľ portálu o počítačoch. Zaregistruje sa v programe a získava prístup k bannerom. Tie umiestňuje na svoju stránku, kam chodia fanúšikovia počítačov a nových technológií. Jeho návštevník môže kliknúť na banner a prejsť na stránku inzerenta (e-shopu). Následne, ak tento návštevník v e-shope nakúpi, prevádzkovateľ portálu o počítačoch získava províziu z tohoto predaja, pretože tento zákazník sa o e-shope dozvedel práve vďaka banneru na jeho webovej stránke o počítačoch. Výšku provízie určí prevádzkovateľ affiliate programu (v našom prípade majiteľ e-shopu). Môže to byť fixná cena za predaj, alebo percento z predajnej sumy tovaru.

Affiliate sieť

Affiliate sieť spája niekoľko affiliate programov rôznych inzerentov do jedného systému a tak má publisher (prevádzkovateľ webovej stránky) po registrácii k dispozícii niekoľko kampaní inzerentov na jednom mieste. Zo strany inzerenta je affiliate veľmi efektívny nástroj na predaj tovaru alebo služieb, pretože platí iba za reálne akcie a predaje svojich produktov.

Publisher dokáže na svoj web umiestňovať komponenty na sprostredkovanie predaja. Po registrácii do affiliate siete získava prístup k viacerým kampaniam. Tie môžu byť vo forme bannerov, textového odkazu ale aj iného prvku. Ak niekto klikne, prejde na stránku inzerenta a následne nakúpi, publisher získava províziu za sprostredkovanie. Tá môže byť dlhodobo niekoľko násobne vyššia, ako pri platbe za klik, či zobrazenie.

Prirovnanie affiliate siete a programu k reálnej situácii

Predstavte si, že vlastníte niekoľko billboardov a chcete na nich získať inzerentov. Odmeňovanie bude fungovať tak, že ak niekto uvidí billboard a príde do predajne firmy, ktorá inzeruje, získavate províziu (poznámka: berte to ako príklad. Vieme, že to je v klasickej reklame nereálne, no v prípade on-line sveta je to merateľné a uskutočniteľné).

Môžete prísť k niekomu do firmy a ponúknuť mu plochy. Môžete  tak isto prísť do firmy a vypýtať si vizuály, tie umiestniť a posielať ľudí nakúpiť do e-shopu inzerenta. Ak však máte rôzne plochy s rôznou cieľovou skupinou (jeden je pri škole, druhý pri ceste a tretí pri štadióne), tak by ste museli stále získavať nových inzerentov, riešiť preplácanie provízií a komunikovať s nimi. Môžete ale vstúpiť do siete, kde si môžete vybrať vizuály z viacerých kampaní za pár sekúnd. Máte k dispozícii kedykoľvek viaceré kampane a nemusíte vôbec riešiť komunikáciu s inzerentom, vyplácanie a pod. Všetko budete mať pod jednou strechou a budete si len vyplácať provízie z kampaní, ktoré ste použili.

Affiliate sieť na Slovensku

Affiliate programov je k dispozícii niekoľko. Na Slovensku v predošlých týždňoch vznikla a etabluje sa nová affiliate sieť .dognet, ktorá spája inzerentov a publisherov. Pochádza z dielne marketingovej agentúry VISIBILITY. Nájdete v nej niekoľko kampaní, ktoré môžete umiestniť na svoje stránky. Samozrejme, ak by ste mali záujem o zapojenie ako inzerent, sme plne k dispozícii.

Affiliate je na Slovenku zatiaľ na začiatku cesty, no veríme, že táto forma výkonnostného marketingu je vysoko efektívna z pohľadu publisherov aj inzerentov.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Založil prvú kryptoburzu na Slovensku. Záujem Slovákov o kryptomeny rastie s ich cenou, hovorí Richard Bystrian

Podniká v oblasti kryptomien a na Slovensku zakladal prvú burzu, na ktorej je možné kúpiť si kryptomeny za eurá.

UX expert Jan Kvasnička: Zabudnite na super dizajnové prvky. Web má slúžiť užívateľom

Akým chybám sa pri tvorbe webu vyvarovať a ako urobiť stránku tak, aby zarábala čo najviac? Prinášame tipy od UX profesionála.

Aké údaje musí obsahovať firemný web?

Aké informácie je podnikateľ povinný zverejňovať na svojom webe? Aké pokuty hrozia? Prinášame prehľad povinne zverejňovaných údajov na webovej stránke podnikateľa.

Ako sa stať copywriterom a ktoré schopnosti vás odlíšia od konkurencie?

Copywriting je jedna z najjednoduchších ciest, ako sa začať živiť písaním. Nepotrebujete formálne vzdelanie, môžete pracovať z domu a stretnete sa so zaujímavými ľuďmi. Ako sa stať copywriterom?
Videonávod na zápis konečného užívateľa výhod

Ako zvládnete zápis svojpomocne krok po kroku.

Zistiť viac
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky