Čo treba vedieť predtým, ako oslovíte investora?

Čo si potrebujete pred oslovením investora ujasniť, čo o podniku zaujíma investora a aké skutočnosti ho od investície odrádzajú.

O tom, či je podnikateľ, resp. jeho firma pripravená na oslovenie investora rozhoduje viacero faktorov. Investičná pripravenosť sa odlišuje podľa toho, v akej fáze životného cyklu sa firma nachádza a aký typ investora hľadá. Ak však nespĺňa základné parametre, oslovovanie investorov je zbytočná strata času na oboch stranách. Do hľadania sa pustite, až keď si budete istí, že máte jedinečný produkt, dobrý tím a váš biznis vie skutočne zarábať. A samozrejme, na podnikanie s investorom musíte byť 100 % pripravení aj vy.

Keď zatvoríte oči, musíte byť schopní vašu firmu detailne opísať. Až keď toho budete schopní, môžete začať zháňať peniaze. Marcel Vašš, eTarget

Je jedno či budete oslovovať podnikateľského anjela, alebo fond venture kapitálu. Skôr ako sa rozhodnete osloviť nejakého investora, mali by ste mať kladné odpovede na nasledujúce otázky:

 • Chcete sa podnikaniu venovať na 100 %? Investori zvyčajne nemajú radi, ak má podnikateľ viac priorít, je to zvyčajne predzvesť problémov. Na viacerých koňoch naraz sa nedá jazdiť, v takomto prípade určite spadnete. Investor to tuší a pri zvažovaní svojej investície tento faktor vezme do úvahy. Podnikateľ, ktorý sa uchádza o priazeň investora, musí byť pripravený so svojím podnikom ráno vstávať a chodiť s ním večer spať, venovať mu všetku svoju energiu.
 • Máte ambíciu byť najlepší? Investori hľadajú unikátne nápady, ktoré majú potenciál uspieť na globálnom trhu a tímy, ktoré majú ambíciu tento úspech dosiahnuť.
 • Máte dostatočný prehľad o svojej konkurencii? Viete, aký veľký je trh, na ktorom chcete pôsobiť? Viete, aké sú výsledky vašich konkurentov, aký je potenciál rozširovania sortimentu a geografickej expanzie?
 • Máte podnikateľský model? Podnikateľský model opisuje logiku toho, ako podnik vytvorí hodnotu, ako ju doručí zákazníkom a ako uchová jej výnosy. Zjednodušene možno povedať, že ide o to, na čom a ako bude podnik zarábať.
 • Máte podnikateľský plán? Podnikateľský plán nie je slohové cvičenie, ale popis všetkých kľúčových aspektov vášho podnikania. Investor si z neho musí vedieť urobiť názor na unikátnosť vášho produktu, trhový potenciál, konkurenciu v danej oblasti a bariéry vstupu ďalších konkurentov. Kľúčovou časťou podnikateľského plánu sú finančné projekcie a ich reálnosť.

Nezabúdajte, že investor bude chcieť vedieť, prečo by mal získať podiel vo vašej firme a kedy a komu ho môže predať.

V prípade, že sa rozhodnete osloviť podnikateľského anjela, mali by ste byť podľa panelistov, ktorí vystúpili na Prvom stredoeurópskom fóre podnikateľských anjelov v Bratislave, pripravení na to, že investor bude hľadať odpovede približne na tieto otázky:

 1. Aký a čí problém produkt (výrobok alebo služba) rieši?
 2. Prečo by mal zákazník chcieť produkt?
 3. Aký je potenciál trhu, na ktorom chce podnikateľ pôsobiť?
 4. Čím je produkt výnimočný?
 5. Bude produkt v praxi fungovať?
 6. Ak bude fungovať, bude sa predávať?
 7. Ak sa bude predávať, dá sa predajom vytvoriť aj zisk?
 8. Ak sa dá vytvoriť zisk, aký veľký?
 9. Je mi sympatická osoba podnikateľa?
 10. Vedel by som s touto osobou spolupracovať?
 11. Je podnikateľ schopný podnik riadiť?
 12. Má podnikateľ tím, ktorý je schopný zrealizovať podnikateľský plán?
 13. Má podnikateľ reálnu predstavu o kapitálovej potrebe?
 14. Sú predložené finančné projekcie reálne?
 15. Má podnikateľ premyslený a prepracovaný podnikateľský model a podnikateľský plán?
 16. Je spôsob predaja a marketing premyslený a reálny?
 17. Sú finančné zdroje, ktoré podnikateľ požaduje, určené na rast podniku a nie iba na zaplatenie mzdy podnikateľa?
 18. Je podnikateľova predstava o cene za ponúkaný podiel primeraná?
 19. Aké sú možnosti exitu investície?

Zaujímavé sú aj skutočnosti, ktoré podľa Klubu podnikateľských anjelov Slovenska investora zvyčajne od investície odrádzajú. Ide o nasledovné body:

 1. ak máte len jeden produkt – čím menšia diverzifikácia, tým je väčšia hrozba podnikateľského rizika,
 2. jednorazový predaj – ak máte produkt, ktorý si zákazník kúpi len jedenkrát a vy musíte hľadať ďalšieho zákazníka,
 3. jednoduchosť produktu – ak je produkt jednoduchý, ľahko sa kopíruje, a vtedy je vaša konkurenčná výhoda len krátkodobá,
 4. nízka kvalita produktu – investora odradia náklady na reklamácie a poškodenie dobrého mena,
 5. príliš malý trh,
 6. podnikateľ bez sebadôvery,
 7. nedostatočný dôraz na financie a čísla – projekcie finančných výkazov sú veľmi dôležité, preto je potrebné venovať im veľkú pozornosť. Investorov zaujímajú plánované výnosy, náklady, marža a pod.,
 8. strmé grafy – začínajúce podniky majú často príliš optimistické finančné projekcie, skúsený investor to vníma ako varovanie,
 9. nejasná stratégia exitu – investorov zaujíma, ako dostanú svoje peniaze späť.

Ďalšie skúsenosti a príbehy z podnikania slovenských firiem s investormi nájdete v našej publikácii 39 rád ako budovať svetovú firmu s investorom na Slovensku.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


CB ESPRI Impact One: nový fond na financovanie projektov s pozitívnym spoločenským vplyvom

Na Slovensku vznikol fond zameraný na podniky s merateľným spoločenským dopadom. Koľko plánuje investovať, do akých firiem a aké podmienky treba splniť?

Riaditeľ UVP TECHNICOM: ako prezentovať startup na súťaži či pred investorom

František Jakab radí, na čo dať pozor pri prezentovaní inovatívneho nápadu na súťaži a približuje, kto a ako môže využiť tzv. inkubátor či s čím pomáhajú experti z Technickej univerzity v Košiciach.

GymBeam získal najväčšiu e-commerce investíciu v histórii Slovenska

Najrýchlejšie rastúca e-commerce platforma v strednej a východnej Európe získala investíciu od Crowdberry a Slovak investment holding.

METRO Group & Techstars vyberajú inovátorov pre multikanálový predaj

Na základe minuloročného úspešného ročníku sa aj tento rok môžu start-upy zo Slovenska prihlásiť do projektu METRO Retail Accelerator v spolupráci s Techstars. Desať najlepších získa príležitosť zapojiť sa do trojmesačného akceleračného programu v Berlíne, kde sa im bude venovať viac ako 100 mentorov z celého sveta a môžu získať investíciu až 120 000 eur. Start-upy sa môžu prihlásiť až do 2. februára 2018.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky