VPN - prostriedok ochrany pri pripojení na internet

VPN - prostriedok ochrany pri pripojení na internet
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Čo je VPN a ako vám pomáha bezpečnejšie využívať WIFI siete v obchodných centrách, kaviarňach a letiskách?

Čo je VPN

VPN (z angl. Virtual Private Network – virtuálna privátna sieť) je typ siete, ktorá spája viacero geograficky oddelených zariadení do jednej súkromnej siete. Toto prepojenie je zabezpečené, hoci používa na prenos dát nezabezpečenú sieť – internet.

Rozdiel v prehliadaní webu s a bez VPN

VPN vytvára zabezpečený tunel zo zariadenia na server. Týmto tunelom sú následne posielané všetky dáta. Ak by aj niekto odpočúval sieť pred VPN serverom, nevedel by dáta prečítať pretože súzašifrované. Na serveri sú nainštalované pokročilé bezpečnostné programy a preto je oveľa viac zložitejšie napadnúť takýto server ako odpočúvať komunikáciu na verejnom mieste. VPN server býva často súčasťou podnikovej siete. Na pripojenie na takýto server potrebujete VPN klienta. Toho si môžete bezplatne stiahnuť z internetu.

4 dôvody prečo používať VPN

1. Šifrovaná a bezpečná komunikácia

Keď sa bezdrôtovo pripájate na internet, vaše dáta môže zachytiť hocikto vo vašom okolí alebo hocikto, kto získa kontrolu nad sieťou, typicky nad routrom. Vtedy môže útočník sledovať celú komunikáciu medzi vašim zariadením a serverom. Pokiaľ nepoužívate šifrované spojenie (známy zelený zámok HTTPS), môže si útočník pozerať komu píšete, aké stránky prezeráte, čo ste nakúpili a pod. Z toho dôvodu by ste sa nemali prihlasovať na nezabezpečené weby cez verejné WIFI siete bez VPN.

Prečítajte si tiež

V prípade, že už používate šifrované spojenie pomocou HTTPS, znižujete riziko, ktorému sa vystavujete. Existuje však ešte celá škála útokov, ktoré vám môžu uškodiť. Aby ste sa im vedeli efektívne brániť, je potrebné využiť VPN služby. V tomto prípade je úspešný útok na vaše zariadenie prakticky vylúčený.

2. Možnosť pripojenia sa do inej virtuálnej siete

Jednou z veľkých výhod virtuálnych sietí je pripojenie a využívanie zdrojov lokálnej siete. Po pripojení do práce pomocou VPN viete použiť tlačiareň alebo server so súbormi. Viete sa pripojiť na interné aplikácie, ktoré z hľadiska bezpečnosti nemôžu byť prístupné z internetu.

3. Prístup ku blokovanému obsahu

VPN sa často používajú „iba“ kvôli zmene geografickej polohy. Týmto spôsobom môžete obísť obmedzenia a získať prístup k obsahu, ktorý televízie alebo poskytovatelia internetu blokujú. Jednoducho sa pripojíte na server do Anglicka a môžete sledovať BBC One. Pripojíte sa do USA a môžete sledovať Netflix s väčšou ponukou filmov a seriálov ako na Slovensku.

V krajinách kde vládne komunizmus sa VPN používa na obídenie cenzúry.

4. Ochrana pred marketingovým sledovaním

Ako všetci dobre vieme, každý web zbiera štatistiky o návštevnosti. A keďže skoro všetci využívajú službu Google Analytics, Google si vie pospájať čo ste kde a kedy robili. Ak použijete VPN, viete sa čiastočne chrániť. Odporúčame ľudom, ktorí nechcú o sebe zdieľať množstvo informácií.

Aké sú nevýhody VPN

  • Použitie VPN služieb znižuje rýchlosť prehliadania. Pri správnej implementácie vlastného riešenia je zníženie rýchlosti minimálne. Pri využívaní komerčných služieb záleží, na ktorý server sa pripojíte a ako je tento VPN server vyťažený. To záleží od počtu pripojených ľudí.
  • Pri využívaní komerčných služieb nemusíte mať vždy zaručenú bezpečnosť. Je potrebné vyberať kredibilného partnera.
  • Tvorba vlastného VPN servera nie je jednoduchá. Budete potrebovať pomoc odborníka.
Článok pokračuje pod reklamou

Vlastná VPN alebo využiť externú službu?

Vlastné VPN riešenie pozostáva z prenájmu alebo nákupu servera (alternatívou je nepoužívaný počítač) a nainštalovania špeciálneho softvéru. Tento softvér je bezplatný. K tomu potrebujete od poskytovateľa internetu verejnú IP adresu. Po nastavení softvéru technikom stačí v počítači alebo mobile nastaviť údaje na pripojenie a hotovo. Vaša skutočná IP adresa a poloha budú skryté. Všetky weby uvidia iba polohu a IP adresu vášho servera. Ak chcete pristupovať ku geograficky blokovanému obsahu, budete potrebovať server v krajine, ktorá tento obsah neblokuje.

Externé VPN služby – poskytovatelia VPN služieb ponúkajú bezplatné a platené verzie. Bezplatné účtu sú často sponzorované reklamou alebo poskytujú nižšiu rýchlosť. Z toho dôvodu vznikol mýtus, že VPN pripojenie je pomalé. Pri bezplatných verziách sa môžete stretnúť s obmedzením iba na jedno zariadenie. Oproti tomu platené verzie ponúkajú viacero výhod: vyššiu rýchlosť, prehliadanie z viacerých zariadení, nezobrazujú reklamu a ponúkajú na výber veľké množstvo serverov, na ktoré sa môžete pripojiť.

Prečítajte si tiež

Kvalitné sieťové routre disponujú možnosťou pripojenia na zahraničný VPN server. Pri tomto riešení používajú VPN automaticky všetky zariadenia pripojené na takýto router. Výhodou je jednoduchosť pripojenia nových zariadení. Nevýhodou je strata všetkých výhod spojených s VPN po odchode z kancelárie.

Za najjednoduchšie riešenie považujeme inštaláciu prehliadača Opera, ktorý disponujú zabudovanou funkcionalitou VPN. Používanie je bezplatné a rýchle.

Pohľad na zapnuté VPN v prehliadači Opera

Ochrana pomocou VPN na cestách

Pokiaľ často cestujete a potrebujete mať zabezpečenú komunikáciu na rôznych miestach, môžete využiť ako vlastné tak i externé riešenie. V prípade vlastného riešenia je ťažšie prvotné nastavenie pripojenia. Požiadajte o pomoc technika, ktorý vám vytvoril vlastný VPN server. Externé riešenia často ponúkajú aplikácie na mobilné zariadenia a počítate. Stačí ich jednoducho stiahnuť, prihlásiť sa a kliknúť na pripojiť.

Vyššie spomenutá Opera ponúka aplikácie aj pre mobilné zariadenia.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Vojtyla
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.


Telefonické podvody: útočníci vás presvedčia, že volá banka

Využívajú na to metódy zvané vishing a spoofing. Na čo dať pozor a ako neprísť o všetky svoje úspory?

Riadenie prístupu k firemným dátam ako pilier kyberbezpečnosti

Ako môže riadenie prístupu zabrániť kybernetickým útokom či úniku hesiel? V článku približujeme význam, princípy aj osvedčený postup.

Podvody s použitím umelej inteligencie: pozor na deepfake

Podvodníci vedia pomocou AI vytvoriť uveriteľnú kópiu nadriadeného a zneužiť dôverčivosť zamestnancov. Na čo dať pozor a ako postupovať, ak sa stanete obeťou?

Hackeri najčastejšie kradnú dôverné dáta: ako sa vyhnúť riziku?

Hrozba kybernetických rizík na Slovensku silnie. IT experti vo firmách očakávajú nárast útokov, no manažment situáciu často podceňuje. Na čo dať pozor a ako tomu predísť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky