Malvéru napádajúceho mobilné bankovníctvo prudko pribúda

Objem škodlivého softvéru na odcudzenie osobných údajov alebo peňazí z bankových účtov používateľov vzrástol v prvom kvartáli až dvaapolnásobne v porovnaní s predošlým kvartálom.

Trójske kone zamerané na mobilné bankovníctvo, tzv. bankári, sú v kybernetickej komunite všeobecne známou hrozbou a dôvod pre tento typ útokov je zrejmý. Využíva sa najmä na krádež finančných prostriedkov priamo z bankových účtov mobilných používateľov. Tieto škodlivé programy zvyčajne vyzerajú ako legitímna finančná aplikácia, ale keď sa obeť pokúsi dostať do svojej skutočnej bankovej aplikácie a zadá svoje bezpečnostné údaje, aj útočníci k nim získajú prístup.

V prvom štvrťroku 2020 spoločnosť Kaspersky odhalila viac než 42 tisíc modifikácií viacerých rodín bankových trojanov, čo je najvyšší počet za posledných 18 mesiacov.  

Počet inštalačných balíkov trójskych koňov zameraných na mobilné bankovníctvo detegovaných spoločnosťou Kaspersky v období Q1 2019 – Q1 2020. Zdroj: Kaspersky
Počet inštalačných balíkov trójskych koňov zameraných na mobilné bankovníctvo detegovaných spoločnosťou Kaspersky v období Q1 2019 – Q1 2020. Zdroj: Kaspersky

Navyše, podiel tzv. bankárov figurujúcich v prehľade mobilných hrozieb sa v priebehu prvého štvrťroka zvýšil na 3,65 %, čo oproti poslednému štvrťroku 2019 predstavuje nárast o 2,1 percentuálneho bodu.

Najviac zasiahnutou krajinou podľa podielu používateľov napadnutých trojanmi zameranými na mobilné bankovníctvo bolo Japonsko (0,57%), nasledované Španielskom (0,48%) a Talianskom (0,26%).

„V čase sociálneho dištancovania a uzavretých prevádzok používame naše mobilné zariadenia častejšie aj na vybavovanie finančných služieb – či už ide o komunikáciu na diaľku, platby alebo transakcie. Tieto zariadenia sa stali jedným z našich hlavných nástrojov, ktoré máme po ruke a preto by sme nemali podvodníkom dovoliť, aby ich zneužili najmä v dobe, kedy sa na ne tak spoliehame,“ upozorňuje Miroslav Kořen, generálny riaditeľ spoločnosti Kaspersky pre východnú Európu.

Ako znížiť riziko infikovania bankovým malvérom?

  • Mobilné aplikácie inštalujte iba z dôveryhodných zdrojov, ideálne z oficiálneho obchodu s aplikáciami ako napríklad Google Play.
  • Používajte bezpečnostné riešenia na ochranu svojich mobilných zariadení pred škodlivým softvérom a možným zneužitím.
  • Zariadenie nerotujte, pretože tým kyberzločincom poskytnete neobmedzené možnosti na zneužitie vášho zariadenia.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Telefonické podvody: útočníci vás presvedčia, že volá banka

Využívajú na to metódy zvané vishing a spoofing. Na čo dať pozor a ako neprísť o všetky svoje úspory?

Riadenie prístupu k firemným dátam ako pilier kyberbezpečnosti

Ako môže riadenie prístupu zabrániť kybernetickým útokom či úniku hesiel? V článku približujeme význam, princípy aj osvedčený postup.

Podvody s použitím umelej inteligencie: pozor na deepfake

Podvodníci vedia pomocou AI vytvoriť uveriteľnú kópiu nadriadeného a zneužiť dôverčivosť zamestnancov. Na čo dať pozor a ako postupovať, ak sa stanete obeťou?

Hackeri najčastejšie kradnú dôverné dáta: ako sa vyhnúť riziku?

Hrozba kybernetických rizík na Slovensku silnie. IT experti vo firmách očakávajú nárast útokov, no manažment situáciu často podceňuje. Na čo dať pozor a ako tomu predísť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky