Financie, finančný manažment, hodnota - základné princípy

Financie, finančný manažment, hodnota - základné princípy

Absolventka študijného odboru Aplikovaná matematika na STU v Bratislave. Medzi jej záujmy patrí okrem matematiky aj politika, ekonómia a ekológia. Momentálne pôsobí v Amsterdame, kde pracuje ako konzultant pre technológiu blockchain a kryptomeny, klientmi sú finančné inštitúcie, právnické kancelárie, poisťovne, štát a komerčné spoločnosti rôzneho druhu. Tiež podniká v oblasti organizovania podujatí venovanej tejto technológii. V jej sieti kontaktov sa nachádzajú mnohí svetoví odborníci pre túto technológiu, s ktorými úzko spolupracuje. Rada cestuje, číta a stále hľadá spôsob, akým môže zlepšiť svet okolo seba.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Financie sú oblasť, s ktorou sa stretáva každý z nás v rôznych podobách, preto je relatívne užitočné poznať základné princípy tejto disciplíny. Veľa ľudí žiada o hypotéky, ale myslíte, že vedia, o čo vlastne ide? Nemusíme hneď vedieť z hlavy vypočítať splátku, ale bolo by fajn poznať aspoň princíp fungovania a finančné dôsledky pri použití tohto nástroja. Keď si spočítame všetky hypotekárne splátky a porovnáme ich s výškou úveru, pravdepodobne dostaneme niekoľkonásobne vyššiu sumu v prospech splátok. Ako to vlastne je? Preplácame kupovanú nehnuteľnosť či nie?

Nedávno som čítal inzerát na predaj apartmánov vo Vysokých Tatrách, ktorý ponúkal možnosť prenajať zakúpený apartmán správcovskej spoločnosti, pričom majiteľ apartmánu zinkasuje 7% z kúpnej sumy počas 3 rokov. Dá sa týchto 7% rovnocenne porovnávať s povedzme 3% úročenými v banke? Určite nie, ale pre vysvetlenie treba jednoducho čítať ďalej. Posledný príklad uvediem od dealera automobilov Mazda. Možno ste zaregistrovali možnosť kúpy vozidla tejto značky na „tretinové“ financovanie, čo znamená, že zaplatíte tretinu z ceny dnes, tretinu o rok a tretinu o dva. Dá sa táto ponuka kvantifikovať? Inak povedané, viem povedať, aká jednorázová zľava vykompenzuje výhodu „tretinového“ financovania? Viem. Sami vidíte, že financie sú všade a je praktické si o nich niečo povedať.

Keď sa preorientujeme z civilného života do toho firemného, každá spoločnosť si musí zodpovedať dve komplexné otázky:

  1. Aké investície bude firma realizovať?
  2. A z čoho bude tieto investície financovať?

Cieľ každej firmy je tvoriť hodnotu, ktorú je schopná vytvoriť len vtedy, keď zdroje financovania budú lacnejšie ako výnosy z realizovaných investícii. Celkom jednoducho sa to píše, už ťažšie sa to realizuje. Warren Buffett nedávno povedal, že jeho spoločnosť Bershire Hathaway si vie v Japonsku požičať kapitál za 1% ročný úrok, čiže úloha je nájsť projekt, ktorý vygeneruje väčší ako 1% výnos a hodnota by bola na svete – takýto projekt však Berkshire Hathaway nenašiel. Asi tá tvorba hodnoty fakt nebude taká jednoduchá.

Článok pokračuje pod reklamou

Pre lepšie pochopenie finančného manažmentu každej firmy je vhodné vnímať spoločnosť izolovane od všetkých subjektov, ktoré ju financujú ako napr. akcionári či banky. Každá firma potrebuje široké spektrum rôznych aktív, od budov, automobilov, strojov až po stoly, stoličky či atramentové perá pre ich riaditeľov. Za tieto aktíva však treba zaplatiť, čiže pred tým ako ide firma čokoľvek kupovať, musí získať potrebnú hotovosť, čo vie zrealizovať predajom „nárokov“ na tento majetok ako aj na cash flow, ktorý tento majetok vygeneruje v budúcnosti. Tieto „nároky“ voláme cenné papiere. Napríklad, keď si spoločnosť požičia peniaze z banky, banka dostane písomný prísľub o splatení tohto dlhu spolu s úrokom. Takže banka prakticky vymení peniaze za cenný papier. Cenných papierov je nespočetné množstvo, napríklad bežné akcie, dlhopisy a iné, pričom väčšinou nastane výmena peňazí za určitý prísľub spoločnosti smerom do budúcnosti. Finančný manažér stojí teda medzi dvoma základnými otázkami, ktoré sme si položili na začiatku, a síce medzi získavaním kapitálu a jeho investovaním. Finančný manažér musí najprv získať potrebný kapitál pre nákup aktív výmenou cenných papierov za hotovosť. Ak všetko ide podľa plánu, nakúpené aktíva začnú časom generovať peniaze, ktoré sa buď reinvestujú alebo vrátia držiteľom cenných papierov.

Zopakujem naše dve známe otázky ešte raz, keďže odpovede na ne predstavujú dva základné princípy finančného riadenia spoločnosti. Aké investície bude firma realizovať? Z čoho bude tieto investície financovať? Odpoveď na prvú otázku je investičné rozhodovanie firmy. Odpoveď na druhú otázku je rozhodovanie o financovaní firmy. Keď firma identifikuje investičnú príležitosť, finančný manažér sa najprv musí spýtať či má projekt väčšiu hodnotu ako kapitál potrebný na jeho realizáciu. V prípade, že odpoveď je „áno“ môže začať zvažovať ako bude tento projekt financovať. Miesto, kde finančný manažér môže získať potrebný kapitál, sa volá finančný trh, ktorý je dnes doslova medzinárodný a nepozná hranice. Egyptská firma môže získať kapitál emitovaním akcii kdekoľvek na svete, môže si požičať od banky sídliacej v Japonsku či vo Fínsku a tieto cenné papiere môžu meniť majiteľa veľmi jednoducho s nízkymi nákladmi. Jednoducho povedané, finančné trhy môžeme chápať ako zdroj financovania firiem investujúcich tento získaný kapitál do svojich projektov. Hovoríme vlastne o mechanizme presmerovania úspor ľudí, spoločností či vlád do investičných projektov tvoriacich hodnotu.

V ďalšom článku si povieme o tom, na základe čoho sa finanční manažéri rozhodujú, povieme si teda niečo o súčasnej hodnote peňazí.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Jana Petkaničová

Absolventka študijného odboru Aplikovaná matematika na STU v Bratislave. Medzi jej záujmy patrí okrem matematiky aj politika, ekonómia a ekológia. Momentálne pôsobí v Amsterdame, kde pracuje ako konzultant pre technológiu blockchain a kryptomeny, klientmi sú finančné inštitúcie, právnické kancelárie, poisťovne, štát a komerčné spoločnosti rôzneho druhu. Tiež podniká v oblasti organizovania podujatí venovanej tejto technológii. V jej sieti kontaktov sa nachádzajú mnohí svetoví odborníci pre túto technológiu, s ktorými úzko spolupracuje. Rada cestuje, číta a stále hľadá spôsob, akým môže zlepšiť svet okolo seba.


Ako na 2. pilier v roku 2019? (Ne)prišiel mi výpis, čo mám robiť

Ako správne nastaviť fondy v 2. pilieri a čo je potrebné s 2. pilierom robiť, nielen kvôli vyššiemu dôchodku.

Ako fungujú kolektívne pôžičky?

Potrebujete si požičať, ale v bankách ste z rôznych dôvodov nepochodili? Nemusíte zúfať. Riešením pre vás môžu byť aj kolektívne pôžičky. Prečítajte si o výhodách, ale aj nevýhodách tohto moderného typu úverov.

Zradné ponuky na investovanie peňazí

Rozmýšľate, kam investovať voľné peniaze z podnikania? Vybrať si správnu ponuku môže byť rovnako komplikované ako vybrať si dobrý úver.

Výhody a nevýhody lízingu v podnikaní

Ak začínate podnikať a potrebujete peniaze na auto či technológiu k vášmu podnikaniu, do hry okrem úveru prichádza aj lízing. Pozrite sa na to, kedy sa vám oplatí.