Brompton - bicykel ocenený anglickou kráľovskou rodinou

O skladacom bicykli exkluzívneho dizajnu, ktorého zloženie nezaberie viac ako pár sekúnd, mnohí zrejme ešte nepočuli. Nejde však o žiadnu novinku, ale legendu medzi bicyklami. Získal si srdcia fanúšikov po celom svete.

Začínajúci podnikateľ, ktorý so žiadosťou o úver na rozbehnutie svojich podnikateľských aktivít neuspel v banke, ešte nemusí zúfať. Zažiadať o prostriedky na rozbehnutie podnikania môže v Slovak Business Agency, ktorá poskytuje prostriedky formou výhodného úveru, a to nielen podnikateľom s dlhšou podnikateľskou históriou, ale aj tým začínajúcim. Túto možnosť sa rozhodol využiť aj Ing. Pavol Kavecký, spolumajiteľ predajne s bicyklami, ktorá na slovenský trh priniesla netradičný skladací bicykel Brompton.

Skladací bicykel Brompton

Tento bicykel sa počas svojej viac ako 30-ročnej histórie stal veľmi populárnym. Vďaka svojím praktickým rozmerom a nízkej váhe je možné použiť ho ako dopravný prostriedok prakticky kamkoľvek. Je možné ho zaparkovať v kancelárií, v bare, pod stolom či pri návšteve kina alebo divadla. V prípade, že vás zastihne nepriaznivé počasie, nie je problém vziať si bicykel do autobusu, električky alebo vlaku. Ručná výroba tohto exkluzívneho bicykla je situovaná v jedinej fabrike v Londýne a za svoj dizajn dokonca získal niekoľko prestížnych ocenení. Rozprávali sme sa s Pavlom Kaveckým a zisťovali sme, aké sú jeho skúsenosti s mikropôžičkou a v čom ďalšom spočíva výnimočnosť skladacieho bicykla Brompton.

Hneď v úvode by ma zaujímalo, čo bolo prvotným podnetom pre to, aby ste sa začal zaoberať predajom tak trochu netradičných skladacích bicyklov? Predpokladám, že išlo o inšpiráciu zo zahraničia.

Predajom bicyklov značky Brompton sa zaoberáme od roku 2009, pričom išlo o produkt, na ktorý ma upozornil môj brat. Našiel si totiž záľubu v meste Londýn, kde sa tieto bicykle vyrábajú. My sme v tom čase hľadali do nášho obchodu s bicyklami niečo, čím by sme sa vedeli odlíšiť od klasických cyklistických obchodov. Ide o ručnú výrobu, ktorá je situovaná v jednej fabrike v Londýne. Nemyslím si však, že by cena bicykla bola vysoká, keďže ide o ručnú výrobu. Naše ceny sú porovnateľné s okolitými štátmi, možno aj trochu nižšie.

O týchto skladacích bicykloch elegantného vzhľadu mnoho Slovákov ešte nepočulo. Mohol by ste byť konkrétnejší a priblížiť čitateľom, čo si pod týmto pojmom majú predstaviť?

Tento bicykel je okrem dizajnu, za ktorý bol v roku 2009 ocenený cenou princa Filipa za dizajn, a v roku 2010 získal ďalšie ocenenia anglickej kráľovskej rodiny, výnimočný svojou kvalitou, na ktorú sa pri výrobe kladie obrovský dôraz. Výroba tohto bicykla už trvá viac ako 30 rokov, jeho vynálezca Andrew Ritchie je stále súčasťou fabriky a obetoval tomuto bicyklu celý svoj život, aby ponúkol ľuďom ľahko skladateľný, elegantný bicykel, ktorý si môžete zobrať vždy so sebou a nezaberá Vám veľa miesta. A to sa mu podarilo!

Mohol by ste bližšie popísať, v čom spočíva okrem dizajnu výnimočnosť tohto bicykla?

Naše bicykle sú vysoko funkčné a sú konštruované na dennodenné skladanie a rozkladanie. Rozmery zloženého bicykla sú 56x58x27 cm, čo umožňuje tento bicykel si brať so sebou všade, pričom ho viete zložiť a rozložiť v priebehu 10 – 20 sekúnd.

Kde je možné zakúpiť si tento skladací bicykel? Ide o kamenné obchody alebo máte aj internetový predaj?

Aktuálne máme predajňu v Bratislave, Košiciach a, samozrejme, aj internetový obchod www.cyklospeciality.sk

Na rozbehnutie košickej pobočky ste využili prostriedky z mikropôžičkového programu Slovak Business Agency. Čo bolo hlavným dôvodom, že ste sa rozhodli využiť mikropôžičku?

Dôvodom využitia mikropôžičkového programu Slovak Business Agency bolo hlavne financovanie zásob, keďže naše produkty majú relatívne dlhú dodaciu dobu (približne dva mesiace), a keďže je cyklistika sezónny šport, bolo potrebné predzásobenie novootváranej pobočky.

Kde ste sa o možnosti využitia mikropôžičky dozvedel? Aké sú podľa Vás kladné a záporné stránky mikropôžičkového programu?

O možnosti podať žiadosť o mikropôžičku som sa dozvedel z podnikateľských kruhov. Medzi záporné stránky patrí podľa môjho názoru byrokracia, množstvo tabuliek a času, čo strávite nad žiadosťou. Na druhej strane, po schválení bolo čerpanie bez komplikácií a došlo k nemu presne v deň, ktorý mi v Slovak Business Agency oznámili. Medzi prednosti programu patrí jednoznačne nižší úrok ako ponúka banka na rovnaký objem požadovaných prostriedkov.

Bol podľa Vás proces vybavovania mikropôžičky náročný, napríklad v porovnaní s bankou?

Oproti banke bol náročnejší, ale je to asi neporovnateľné, keďže v banke sme o úver z dôvodu výšky úrokových mier nežiadali.

Ako dlho približne trvalo, kým došlo k čerpaniu mikropôžičky od dňa podania žiadosti?

Toto si, bohužiaľ, úplne presne nepamätám, ale zhruba za dva mesiace sme boli schopní prostriedky čerpať, čo bolo ale ovplyvnené aj inými lehotami.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Glamping vo svete: pestrá paleta netradičných ubytovaní so zachovaným komfortom

Novodobý trend medzi ubytovacími zariadeniami sa teší veľkému záujmu. Ako ho uchopili podnikatelia a akým spôsobom svojim zákazníkom prinášajú netradičné kempovanie?

SIH antikorona kapitál pre inovatívne spoločnosti postihnuté pandémiou COVID-19

SIH v spolupráci so Slovenskou alianciou pre inovatívnu ekonomiku a podporou Ministerstva financií pripravili finančný nástroj na podporu inovatívnych spoločností. SIH zverejnila výzvu pre malé a stredné podniky.

Netradičné ubytovanie na Slovensku: nápady podnikateľov, ktorí k pobytu pridali zážitok

Ponúknuť k ubytovaniu aj netradičný zážitok môže byť dobrý spôsob, ako sa odlíšiť od konkurencie a vryť do pamäte hostí. Čo vymysleli slovenskí podnikatelia a majitelia penziónov?

Študenti s potenciálom dobiť medzinárodný trh: v škole vyrábajú vlastný ekologický čistič

Košickí študenti získali Európsku cenu za ekologické podnikanie. Školské podnikanie plánujú premeniť na reálny biznis a so svojím ekologickým čističom chcú preraziť aj v zahraničí.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky