VRBA - The Virtual Reality Bar: Miesto, v ktorom okrem kávy a drinkov ponúkajú aj virtuálny zoskok z mrakodrapu

Ak ste ešte nepočuli o virtuálnej realite je najvyšší čas, aby ste navštívili útulný bar na Panenskej ulici v Bratislave a zažijete realitu, o ktorej sa vám ani nesnívalo. Dvojica mladých chalanov sa rozhodla oživiť klasický bar o technológiu, ktorá v sekunde premení realitu na zážitok a vy sa tak stlačením gombíka ocitnete na dne oceána alebo si vyskúšate skok z mrakodrapu či jazdu na horskej dráhe.

Matej a Ján mali tesne pred tridsiatkou, keď sa na slovenský trh začali dovážať prístroje s virtuálnou realitou. V tom čase mali už vyštudovaný Matfyz na Univerzite Komenského v Bratislave a každý z nich sa venoval svojej práci – Matej programovaniu a Ján energetike. Obaja zároveň hľadali ďalší spôsob sebarealizácie, ktorý sa im napokon podarilo nájsť vďaka silnému zážitku.

Ahoj Matej, spolu s Jánom ste sa rozhodli, že začnete podnikať, prečo práve s virtuálnou realitou?

Aj pre nás to bolo prekvapenie. S virtuálnou realitou sme začali celkom nevinne – doma v garáži. Mal som zariadenie, ktoré sme po večeroch využívali ako sociálnu aktivitu s partiou. V rozbehnutí biznisu ma ovplyvnil zážitok. Okamžite som si uvedomil, že virtuálna realita má potenciál osloviť širokú skupinu ľudí. Najskôr sme si zriadili doma v garáži priestor, kde sme testovali či môže virtuálna realita fungovať ako sociálna aktivita. Už od začiatku sme plánovali niečo extra, pretože ľuďom treba ponúkať komplexné služby a niečo, na čo sú zvyknutí. Rozhodli sme sa preto spojiť virtuálnu realitu s barom, ktorý sme nazvali ako VRBA – The Virtual Reality Bar.

Mal si už s podnikaním predchádzajúce skúsenosti?

Moji rodičia mali penzión, čiže som vyrastal v podnikateľskom prostredí a minimálne som stihol odpozorovať nejaké triky. Kolega už skúšal viacero podnikateľských projektov, no mne sa v predchádzajúcich pokusoch veľmi nedarilo, z čoho som sa aspoň trochu poučil. Súčasné podnikanie vnímame spolu s kolegom ako šťastnú sériu náhod a správnych rozhodnutí.

Virtuálna realita je na slovenskom trhu ešte stále novinkou. Mnohé prevádzky už ponúkajú tento typ zážitkov. V čom ste iní ako vaša konkurencia?

Prístroj na premietanie virtuálnej reality je možné kúpiť v každom špecializovanom obchode. Je to pomerne mladé zariadenie, ktoré je na trhu presne rok. Okrem nášho baru existujú priestory určené na zážitky z virtuálnej reality, no ide skôr o herne pre technicky zdatných hráčov, ktorí sú schopní ovládať tento prístroj sami. My sme rozdielni v tom, že máme k dispozícii animátorov, ktorí sa naplno venujú ľuďom, vysvetlia im ovládanie, odporučia vhodné zážitky a vyriešia prípadné technické problémy.

Odkedy funguje bar VRBA a koľko ľudí je vo vašom tíme?

Bar funguje od novembra minulého roka. Momentálne sme dvaja spoločníci, ktorí riešia celý biznis a štyria externí pracovníci so zameraním na programovanie, architektúru, dizajn a grafiku. Na začiatku sme boli len dvaja, naučili sme sa ovládať celý proces, dlhé mesiace sme robili akcie a teambuildingy, aby sme dokázali vysvetliť ľuďom, ako majú prístroj používať. Na základe našich technologických zdatností sme postupne získali svoje know how, vychytali sme chyby, naučili sa, ako pristupovať k zákazníkom a ako hru odprezentovať tak, aby bol každý zážitok dokonalý.

Čo okrem nápojov ponúkate vo vašom bare?

Sústredíme sa hlavne na to, aby sme ľuďom ponúkali zážitky z virtuálnej reality. Venujeme sa jednotlivcom, ale aj skupine ľudí, ktorí si u nás často objednávajú teambuildingy a narodeninové oslavy. Mali sme tu aj oslavu 40-tky, čo by sa mnohým mohlo zdať ako skupina ľudí, ktorých už počítačový svet nezaujíma, no my sme sa veľakrát presvedčili o tom, že virtuálna realita je zaujímavá pre všetky vekové kategórie.

Aké druhy zážitkov si môže u vás zákazník objednať?

Ponúkame základné prehliadkové zážitky, vďaka ktorým sa ľudia dostanú na miesta, ktoré pravdepodobne reálne nikdy nenavštívia. Môžu sa prechádzať po morskom dne alebo si zalietať v kilometrových výškach a vystúpiť na Mont Everest. Náročnejší zákazník si môže vybrať aj adrenalínové situácie v podobe zoskoku z mrakodrapu a pre aktívnych máme akčné strielačky, pri ktorých človek zapája svoje telo a pohybuje sa v celom hracom priestore. Výnimočné sú aj hororové zážitky, kde si človek musí svietiť baterkou a nakoniec job simulátor, v ktorom sa ľudia virtuálne vrátia späť do práce.

Článok pokračuje pod reklamou

Plánujete sa v oblasti vášho podnikania posúvať ďalej?

Naším cieľom je zaradiť sa do okruhu možností, nad ktorými ľudia uvažujú pri hľadaní miesta na teambuldingy, oslavy či netradičnejšie strávenie večera. Dnes existuje plno možností, ako stráviť čas s priateľmi, ľudia chodia na motokáry, laser games, idú si zahrať paintball a podobne. V biznise sme zatiaľ pol roka a pokiaľ sa bude náš bar postupne zaraďovať medzi tieto možnosti, naša úloha a prvotné ciele budú splnené. Ľudia, ktorí do nášho baru vstupujú po prvý krát nevedia, čo majú od virtuálnej reality očakávať a často to porovnávajú s 3D kinom.

Aký je rozdiel medzi 3D kinom a zariadením virtuálnej reality?

V prvom rade je rozdiel v tom, že v 3D kine sa človek nemôže pohybovať v priestore a pozerá sa len na vybraný statický obraz. Virtuálna realita je vstup do dokonalej priestorovej ilúzie, pričom príslušné zariadenie reaguje na pohyby človeka a prenáša ich do virtuálneho sveta. Človek sa môže voľne pohybovať a interagovať v priestore 3 x 3 metre.

Ako reagujú ľudia, keď prídu do baru a vyskúšajú si pocit virtuálnej reality?

Reakcie ľudí sú väčšinou pozitívne a sú aj takí, ktorí sa k nám vracajú v pravidelnej perióde počas sviatkov, výročí a podobne. Bežne sa nám stáva, že sa ľudia do baru vrátia aj desať krát a privedú so sebou aj svojich známych.

Robíte si vlastný marketing alebo sa ľudia o vás dozvedia iba cez referencie iných?

Snažíme sa byť aktívni na sociálnych sieťach, popri tom riešime internetovú reklamu a takisto fungujeme aj na forme rôznych spoluprác s agentúrami, ktoré riešia eventy a teambuildingy pre firmy. Zúčastňujeme sa rôznych podujatí, boli sme na Profesia days, Dňoch príležitostí a na technologickom evente Metro Online v Poprade. Okrem toho chodíme aj na externé eventy s celým zariadením virtuálnej reality, kde prezentujeme naše podnikanie.

Disponujete viacerými zariadeniami virtuálnej reality. Ako pokrývate náklady na ich kúpu a údržbu?

Na začiatku podnikania sme si postavili finančný model s cieľom určitej návratnosti za dané obdobie. Zatiaľ nám všetky výpočty sedia, aj napriek tomu, že v biznise sa vždy vyskytnú výdavky naviac, s ktorými človek vopred neráta.

Je podmienkou využiť službu virtuálnej reality po vstupe do kaviarne?

Nie, ľudia chodia do nášho baru bežne aj kvôli dobrému pivu, širokému výberu nápojov a miešaných drinkov bez toho, aby využívali zariadenie virtuálnej reality. Tým, ktorí si virtuálnu realitu ešte nevyskúšali ponúkame krátku ukážku zdarma.

Aké sú vaše priority a ambície do budúcnosti?

Momentálne rozširujeme naše aktivity o vývoj VR (virtuálna realita) aplikácií. Snažíme sa vytvárať vlastný obsah a tvoríme VR hry a tiež vizualizácie vo virtuálnej realite Všetci členovia tímu ovládame prácu s technológiami, a preto sa nebojíme púšťať ani do náročnejšej oblasti vývoja. Je to pre nás veľký priestor na realizáciu, pričom sa tešíme z toho, že mnohé firmy majú záujem o našu spoluprácu.

Ako by ste s odstupom krátkeho času ohodnotili vaše podnikateľské začiatky?

Zo súčasného pohľadu sa nám naše podnikateľské začiatky zdajú smiešne. Cítime veľký progres v tom, ako riešime väčšinu činností teraz a ako sme to robili pred pol rokom. Je dôležité spomenúť, že okrem odhodlania a ťažkej práce nám v podnikaní pomohla aj naša naivita. Keby sme mali vopred spočítané všetky prekážky týkajúce sa byrokracie a rôznych vybavovačiek, tak je dosť pravdepodobné, že by sme sa do projektu vôbec nepustili. To, že sme rozbehli biznis s virtuálnou realitou je možno nová a netradičná technológia, ale stále je dôležité dodržiavať rovnaký prístup, ako v každom inom biznise, pretože je to služba pre ľudí, ktorú treba robiť s chuťou, odhodlaním a v plnom nasadení.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Netradičné ubytovanie v Česku, Poľsku, Rakúsku a Maďarsku

Rozprávková dedinka, pobyt v „skale“ či vo vínnom sude. Čím lákajú turistov podnikatelia v okolitých krajinách?

Atrakcie (nielen) pre deti: inšpiratívne biznis nápady zamerané na rodiny

Odpoveď na otázku „Kam na výlet s deťmi?“ ponúkajú viacerí podnikatelia. Inšpiratívne príklady zo Slovenska, Česka či Rakúska ako ukážka toho, že kreativite sa v biznise medze nekladú.

Zážitkové ubytovanie na Slovensku ako dovolenkový biznis

Podnikatelia zákazníkom ponúkajú netradičné ubytovanie na Slovensku so zážitkom. Spanie na úľoch, v lietadle, mongolskej jurte či Draculovom apartmáne – čím lákajú hostí?

Darčeky, pozvánky či menovky pre svadobných hostí: originálne nápady podnikateľov

Aby každá svadba bola nezabudnuteľnou pre ženícha, nevestu aj hostí, podnikatelia prichádzajú s rôznymi kreatívnymi nápadmi a produktmi. Čo netradičné ponúkajú?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky