Pop-art umelec Charles Fazzino: Tajomstvo úspechu? Buďte vytrvalí a experimentujte

Viera v samého seba, podpora rodiny, experimentovanie a vytvorenie vlastného jedinečného štýlu. To sú ingrediencie úspechu najpopulárnejšieho a zberateľmi najviac vyhľadávaného súčasného amerického popového umelca, ktorého obrazy nájdete v zbierkach viacerých prezidentov a svetových celebrít.

Príbeh výtvarného pop-artistu Charlesa Fazzina je inšpiráciou pre mnohých začínajúcich umelcov. Tajomstvo jeho úspechu spočíva v jedinečnej umeleckej technike kreslenia, vyrezávania, lepenia a spájania jednotlivých objektov do 3D celku. Pestrofarebné obrazy svetových veľkomiest vytvorené z tisícov miniatúrnych častí zachytávajú v štýle pop-art realitu do najmenšieho detailu.

Vďaka spôsobu, akým sa dotýka svojich fanúšikov a zachytáva najlepšie časti ich súčasného života je označovaný za historika popkultúry. Pokračuje v myšlienke priekopníkov pop-artu, ako sú Andy Warhol, Keith Haring, Red Grooms a Roy Lichtenstein.

Pouličné začiatky Fazzinovej kariéry v New Yorku

Charles sa narodil v roku 1955 ako syn fínskej sochárky a talianskeho obuvníckeho dizajnéra. Umenie ho sprevádzalo od malička. Už ako dieťa bol fascinovaný farebnými pop-up leporelo knižkami, ktoré mu kupovali rodičia. Počas štúdií maľoval klasické ploché, ale veľmi podrobné obrazy veľkomiest. Už v tom čase dokázal zachytiť detaily a mal neuveriteľnú fotografickú pamäť. Inšpiráciu pre tvorbu hľadal v cestovaní a krajinách, ktoré navštívil. A tak je to dodnes. Pre portál Podnikajte.sk namaľoval jeho spomienku na Bratislavu, keď ňou prechádzal autom cestou na svoju vernisáž.

Originálna kresba pre návštevníkov vytvorené počas vernisáže. Zdroj: Podnikajte.sk
Originálna kresba pre návštevníkov vytvorené počas vernisáže. Zdroj: Podnikajte.sk

Školu výtvarných umení v New Yorku absolvoval v roku 1977. V tej dobe americká ekonomika smerovala k recesii a nezamestnanosť z roka na rok rástla zo štyroch až takmer k jedenástim percentám. V čase, kedy bol na trhu práce nedostatok príležitostí (nielen) pre umelcov, vytvoril unikátnu techniku, a to práve vďaka inšpirácii z detstva. Rozrezaním viacerých už vytvorených plochých obrazov zhotovil dielo v 3D podobe. Svoj prvý trojrozmerný umelecký experiment prezentoval vedľa svojich bežných obrazov v uliciach New Yorku na veľkej prehliadke mladých a začínajúcich umelcov.

Z jedného veľtrhu do celého sveta

Návštevníci pouličnej výstavy boli jeho 3D kúskom nadšení a okamžite si tento štýl zamilovali. „Nemal som žiadnu umeleckú galériu, v ktorej by som diela vystavoval. Moje umenie sa šírilo ústnym podaním a časom sa o 3D tvorbu začali zaujímať aj galérie v New Yorku,“ spomína Fazzino. Začiatkom 90. rokov začal svoje diela predvádzať na International Art Expo v New Yorku. V tom čase to bol najväčší medzinárodný umelecký veľtrh na svete. „Prišli tam majitelia galérií z celého sveta. Vďaka veľtrhu sa moje diela prvýkrát dostali do galérií v Nemecku, Japonsku a postupne do celého sveta,“ dodáva.

Prečítajte si tiež

Originálne detailné 3D obrazy zachytávajú rôzne druhy športového umenia vrátane futbalu a baseballu, podrobné panorámy miest a krajín z celého sveta. „Ak nemáte možnosť cestovať po svete, moje výtvory vám ju ponúkajú. Prostredníctvom týchto obrazov môžete navštíviť Benátky, Londýn, New York a mnoho iných miest,“ hovorí.

Článok pokračuje pod reklamou

Z ponuky si vyberie každý fanúšik

Charles Fazzino má veľmi premyslený aj biznis model vďaka ktorému dokáže potešiť každého svojho fanúšika. Tvorí dva základné druhy obrazov v odlišných cenových úrovniach. Originálne maľby a limitované edície. Originálne maľby sú zberateľskými skvostami. Pozostávajú z niekoľkých vrstiev objektov, ktoré Fazzino osobne ručne maľuje. Následne ich s pomocou svojich spolupracovníkov vystrihuje a lepí na prvé plátno, aby vytvoril efekt 3D. Cenovo prístupnejšie (zhruba 2 až 3-krát lacnejšie) sú diela vytvárané v limitovaných edíciách. Najmä pri ich tvorbe spolupracuje Fazzino s približne 50 pracovníkmi. Z Fazzinom namaľovaného diela sa urobí scan, ktorý sa tlačí a neskôr ručne vyrezáva a lepí, podobne ako originálne dielo. Nakoniec Charles dorába detaily a dozdobuje diela kryštálikmi Swarovski. Tie pôvodne začal používať preto, že potreboval niečo na zakrytie chýb pri rezaní a strihaní. Ľudia z nich však boli nadšení a postupne sa stali stabilnou súčasťou jeho tvorby.

Krištáľmi Swarovski zakrýval nedostatky obrazov.

Základom jeho tvorby sú obrazy, no v ponuke sú aj iné umelecké kúsky, napríklad baseballové loptičky či poháre na víno s jeho jedinečným umeleckým štýlom. To, že podnikateľsky využíva svoju popularitu naplno, dokresľuje aj široká ponuka darčekov s jeho jedinečným štýlom. Kúpiť si možno puzzle, stolové hry, cestovné kufre, obaly na smartfóny alebo mini printy či plagáty.

Exit Ramps around Manhattan. Zdroj: Podnikajte.sk
Exit Ramps around Manhattan. Zdroj: Podnikajte.sk

„Zelená“ pre umenie v celej rodine

V každom diele slávneho pop-artistu vidieť kus precíznej a detailnej práce. „Hoci sú za mojimi dielami dlhé hodiny a dni tvorby, treba byť trpezlivý,“ radí Fazzino. Na ceste k úspešnej umeleckej kariére mu pomohla aj podpora rodiny. Charles zdôrazňuje, že ak sa deti rozhodnú vydať na umeleckú dráhu, nejde vôbec o samozrejmosť.

„Mnohí rodičia dnes odhovárajú deti od umenia, pretože sa boja, že sa ním nedokážu uživiť. Mne boli rodičia, naopak, vzorom,“ spomína Fazzino. „Mal som inú východiskovú situáciu ako väčšina tvorcov. Otec bol známym dizajnérom obuvi a aj mama bola úspešná umelkyňa, ktorá mu pomáhala viesť firmu Salvadore Style Studios v New Yorku. Chcel som ich nasledovať a stať sa uznávaným umelcom. Vždy som veril, že ak odvediem dobrú a poctivú prácu, budem úspešný ako moji rodičia. Neúspech som si nepripúšťal. Nikdy som nemyslel na to, že táto cesta možno bude ťažká. Bol som presvedčený, že je super byť umelcom,“ zdôrazňuje výtvarník. Aj keď v živote stretnete veľa neprajníkov, Fazzino odkazuje: „Nedajte na to, čo hovoria ostatní, pretože úspešným môžete byť len vtedy, ak veríte v seba samého.“

V kariére Charlesa Fazzina nie je jeden zlomový moment. Slávnym a úspešným sa stal postupne. Veril v seba a vedel, že sa musí od ostatných odlíšiť. „Mojej dcére, ktorá je začínajúcou umelkyňou zdôrazňujem, aký dôležitý je postoj. Musíte si veriť a mať pozitívny prístup k životu,“ radí umelcom na prahu kariéry. „V umení je dôležité prekračovať hranice svojich možností a neustále skúšať nové veci. Choďte za hlasom svojho srdca a robte niečo, v čom budete jedineční. To je cesta ako sa stať známym,“ dodáva.

Diela Charlesa Fazzina v zbierkach svetových celebrít

Fazzino získal počas svojej viac ako tridsaťročnej kariéry množstvo významných cien a bol tiež oficiálnym umelcom viacerých festivalov, charitatívnych organizácií či udalostí po celom svete. Jeho umelecké diela majú v súkromných zbierkach mnohé medzinárodne uznávané osobnosti, ako Paul McCartney, Bill Gates, Julia Roberts či Morgan Freeman, ale aj prezidenti Bill Clinton a George H. W. Bush, či fínska prezidentka Tarja Halonnová. Medzi jeho prvých klientov patrili spevák Michael Jackson a súčasný americký prezident Donald Trump. Diela na objednávku vytvoril aj pre športové hviezdy Michaela Jordana, Toma Bradyho či Dereka Jetera.

Na otázku, ako sa dostal k celebritným zákazníkom, odpovedá: „Postupne. Počas kariéry som mal príležitosť prezentovať svoje diela viacerým významným ľuďom, či už ako darček, oficiálny umelecký kúsok svetoznámych eventov alebo na charitatívnych aukciách. Na začiatku milénia si napríklad Michael Jordan kúpil moje dielo, ktoré som venoval na najväčší ceremoniál udeľovania cien v cestovnom ruchu vo Veľkej Británii, The White Rose Awards.“

Prezentácia na sociálnych médiách je nevyhnutnosť

„Keď som začínal, sociálne médiá neexistovali. Dnes je ich používanie nevyhnutnosť. No aj tento svet sa veľmi dynamicky mení. Každých pár rokov príde nová platforma, nový spôsob prezentácie. Je to náročná, ale dôležitá súčasť prezentácie umelcov,“ dodáva na záver výtvarník.

Charles Fazzino – kresba vytvorená ako pozitívna správa pre jeho fanúšikov. Zdroj: Newsletter Charlesa Fazzina
Charles Fazzino – kresba vytvorená ako pozitívna správa pre jeho fanúšikov. Zdroj: Newsletter Charlesa Fazzina

Tesne pred zavedením karanténnych opatrení mal Charles vernisáž svojej predajnej výstavy v Bratislave. Organizuje ju Viktoria´s Gallery v centre Bratislavy a bude trvať do leta. Keďže je momentálne zatvorená, sociálne médiá sú jedinou možnosťou ako vidieť jeho obrazy. A že s pozitívnym prístupom k životu a usilovnou prácou nezaháľa ani v čase koronakrízy, dosvedčujú jeho najnovšie kúsky. Pre svojich fanúšikov vytvoril nielen zábavné obrázky, ale dokonca sériu omaľovánok o stratégiách, ktoré používa na boj proti koronavírusu. Stavojim fanúšikom sa tak postaral o zábavu, ktorá pomôže uvoľniť myseľ a znížiť stres v dobe karantény.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zdaňovanie a odvody z príjmov autorov v roku 2024

Akými spôsobmi si môžu vysporiadať daň z príjmov autori? Aké si môžu uplatniť výdavky? Môže z tohto príjmu vzniknúť povinnosť uhrádzať mesačne odvody na sociálne a zdravotné poistenie?

Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Dobrovoľné príspevky do umeleckých fondov od 1.7.2023

Povinný príspevok do umeleckých fondov sa ruší, zostane dobrovoľný. Dokedy treba poslednýkrát príspevok odviesť, ako sa zmena dotkne dedičov autorských práv a ako budú fondy financované?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky