Osobitný odvod pre reťazce – kto ho vo finále zaplatí

Po bankách, regulovaných podnikoch a poisťovniach majú byť osobitným odvodom zasiahnuté aj obchodné reťazce. Veľké obchody majú už od budúceho roka odvádzať 2,5 percenta z ich čistého obratu. Štát by si tak mohol prilepšiť o 100 miliónov eur. Odborníci varujú, že účet zaplatia občania.

Proti návrhu sa nepostavili len samotné reťazce, ktoré hovoria o negatívnych dopadoch na budúce investície a aj na dodávateľov. Odvod odmietajú aj zamestnávatelia, odbory a mestá. Obávajú sa, že v konečnom dôsledku na to doplatí spotrebiteľ – nový odvod sa podľa nich môže premietnuť do cien tovaru. Túto možnosť nevylučujú ani obchodné reťazce.

Kritikom sa taktiež nepáči, že zavedenie nového osobitného odvodu navrhuje SNS cez poslancov a nie cez ministerstvo. K návrhu tak nebolo začaté pripomienkové konanie a neprebehla ani žiadna odborná diskusia.

Predkladatelia z SNS si ale stoja za svojím a od presadenia nového odvodu nechcú ustúpiť. Tvrdia, že výsledkom má byť každoročná systémová podpora pre potravinárov, pôdohospodárov a spracovateľov.

Čo si o navrhovanom odvode myslí Martin Krajčovič zo Slovenskej aliancie moderného obchodu a analytik INESS Martin Vlachynský si môžete pozrieť v najnovšej relácii Poďme k veci.

Nemáte možnosť sledovať video? Vypočujte si podcast - zvukovú stopu

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Vyslanie zamestnancov a živnostníkov: Slovensko v EÚ vyniká

Ako sa vyvíja počet vyslanej pracovnej sily zo Slovenska, aké pravidlá platia pri opakovanom vyslaní, v čom je iné vyslanie cudzincov so slovenskou živnosťou a aké riziká vysielanie má?

Letné detské tábory z hľadiska legislatívy

Ako organizovať detský tábor, aké povinnosti vyplývajú zo zákonov, v čom sa líšia pravidlá pre pobytové a denné tábory a čo musia dodržiavať organizátori?

Odpustenie či zníženie pokuty: zmeny v ukladaní sankcií od 1. 7. 2024

Od 1.7.2024 platí nový zákon o ochrane spotrebiteľa. Aké zmeny priniesol v oblasti sankcií?

Prechodný pobyt na účel zamestnania: ako ho získať?

Aby mohla firma zamestnať cudzinca na Slovensku, musí mu byť udelený prechodný pobyt pre tento účel. Aké doklady treba k jeho získaniu a čo rieši zamestnávateľ?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky