Vláda upravuje pre koronavírus otváracie hodiny – ktorým prevádzkam a ako?

Dokedy budú zatvorené prevádzky a ktoré budú musieť zavrieť aj v nedeľu? Prinášame Vám prehľad aktuálnych informácií.

Prvý prípad ochorenia COVID-19 sa u nás potvrdil 6.3.2020.  Opatrenia, ktoré odvtedy Slovenská republika prijala sú v porovnaní s okolitými štátmi EÚ prísnejšie. Zakázané sú kultúrne, spoločenské, športové alebo iné hromadné podujatia. Zatiaľ sú zatvorené všetky maloobchodné prevádzky, okrem tých, ktoré nevyhnutne každý z nás potrebuje. Na včerajšom rokovaní vlády bolo schválených viacero zmien týkajúcich sa otváracích hodín prevádzok

Kvôli zvýšenému riziku nákazy na verejných priestranstvách, či reštauráciách, hoteloch sa Krízový štáb SR dňa 16.3.2020 rozhodol uzavrieť vybrané prevádzky na 14 dní. 23.3.2020 boli prijaté zmeny.

Premiér I. Matovič na tlačovej besede informoval verejnosť o približne 40 nových opatreniach, ktoré vláda schválila v noci, 23.3.2020.  Viaceré schválené opatrenia sa týkajú obmedzenia bezplatného cestovania,  používania ochranných prostriedkov na verejnosti, či prísnejšieho fungovania nemocníc a zariadení sociálnych služieb, či denných stacionárov. Schválené zmeny sa však dotknú aj otváracích hodín prevádzok a podmienok správania zákazníkov.

Ktoré prevádzky môžu otvoriŤ a za akých podmienok od 30. marca 2020, nájdete v článku Podmienky otvorenia prevádzok od 30. marca 2020.

Ako budú otvorené prevádzky od 24.3.2020

Vládou schválené opatrenia týkajúce sa prevádzok:

 1. zatvorené zostávajú všetky zariadenia spoločného stravovania, reštaurácie, cukrárne, kaviarne, bary apod. (pozn. reštaurácie môžu fungovať v obmedzenom režime – výdaj jedál podľa objednávok do menu boxu alebo vlastného obedára),
 2. maloobchodné prevádzky, ktoré sú zatiaľ zatvorené ostávajú zatvorené, rozhodnutie o ďalšom postupe bude v stredu (26. 03. 2020) alebo vo štvrtok (27. 03. 2020),
 3. každú nedeľu budú zatvorené predajne potravín, lekárne, drogérie, predajne tlače a obchody s krmivom pre zvieratá  – toto opatrenie je potrebné kvôli sanitácii prevádzok a bude slúžiť aj na oddych ich zamestnancov; bude trvať až do odvolania,
 4. otvorené zostávajú:
 • pošty,
 • banky,
 • čerpacie stanice,
 • stravovacie prevádzky,
 • práčovne a čistiarne odevov,
 • taxislužby pri prevoze tovaru,
 • autoservisy,
 • pneuservisy a
 • odťahové služby.

Aké budú podmienky vstupu do prevádzok a správania ich zákazníkov

Prečítajte si tiež
 • ľudia starší ako 65 rokov majú vyhradený čas na nákup potravín, návštevu lekára čas od 9:00 do 12:00 hod.,
 • povinné nosenie rúšok, resp. inej ochrany úst a nosa na verejnosti od 25. 03. 2020,
 • Úrad verejného zdravotníctva vydá usmernenie, ktorým odopručí merať teplotu od 30. 3. 2020 pri vstupe do nemocníc a priemyselných podnikov. Pôvodne malo ísť o povinnosť a mala sa týkať aj aj obchodov, ale toto ustanovenie je zatiaľ pozastavené.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Potvrdenie o výnimke pri ceste do práce alebo za podnikaním počas zákazu vychádzania

Ako preukázať výnimku pri kontrole počas zákazu vychádzania, ak idete do zamestnania alebo za výkonom podnikateľskej činnosti? Inšpirujte sa našimi vzormi.

Nákupné hodiny pre seniorov podľa obchodníkov nemajú význam: čo navrhujú?

Vyhradený nákupný čas pre dôchodcov je opatrením oboch pandemických „vĺn“. Má však skutočne opodstatnenie? Prečo sú obchodníci proti?

Uvedenie priestorov do prevádzky pri pokračovaní v rovnakej činnosti

Zavedenie výnimiek z povinnosti podnikateľa žiadať o uvedenie priestorov do prevádzky mnohým výrazne zjednodušilo život. Na niektoré bežne sa vyskytujúce situácie sa ale zabudlo.

Prvú vlnu prežili vďaka online priestoru: Ako si zákazníkov udržalo kníhkupectvo Artforum?

Pandémia prinútila mnohých obchodníkov pôsobiť na istý čas výlučne na internete. Ako sa ale dá do online priestoru presunúť netradičné kníhkupectvo, ktoré je zároveň kultúrnym bodom mesta?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky