Vláda upravuje pre koronavírus otváracie hodiny – ktorým prevádzkam a ako?

Dokedy budú zatvorené prevádzky a ktoré budú musieť zavrieť aj v nedeľu? Prinášame Vám prehľad aktuálnych informácií.

Prvý prípad ochorenia COVID-19 sa u nás potvrdil 6.3.2020.  Opatrenia, ktoré odvtedy Slovenská republika prijala sú v porovnaní s okolitými štátmi EÚ prísnejšie. Zakázané sú kultúrne, spoločenské, športové alebo iné hromadné podujatia. Zatiaľ sú zatvorené všetky maloobchodné prevádzky, okrem tých, ktoré nevyhnutne každý z nás potrebuje. Na včerajšom rokovaní vlády bolo schválených viacero zmien týkajúcich sa otváracích hodín prevádzok

Kvôli zvýšenému riziku nákazy na verejných priestranstvách, či reštauráciách, hoteloch sa Krízový štáb SR dňa 16.3.2020 rozhodol uzavrieť vybrané prevádzky na 14 dní. 23.3.2020 boli prijaté zmeny.

Premiér I. Matovič na tlačovej besede informoval verejnosť o približne 40 nových opatreniach, ktoré vláda schválila v noci, 23.3.2020.  Viaceré schválené opatrenia sa týkajú obmedzenia bezplatného cestovania,  používania ochranných prostriedkov na verejnosti, či prísnejšieho fungovania nemocníc a zariadení sociálnych služieb, či denných stacionárov. Schválené zmeny sa však dotknú aj otváracích hodín prevádzok a podmienok správania zákazníkov.

Ktoré prevádzky môžu otvoriŤ a za akých podmienok od 30. marca 2020, nájdete v článku Podmienky otvorenia prevádzok od 30. marca 2020.

Ako budú otvorené prevádzky od 24.3.2020

Vládou schválené opatrenia týkajúce sa prevádzok:

 1. zatvorené zostávajú všetky zariadenia spoločného stravovania, reštaurácie, cukrárne, kaviarne, bary apod. (pozn. reštaurácie môžu fungovať v obmedzenom režime – výdaj jedál podľa objednávok do menu boxu alebo vlastného obedára),
 2. maloobchodné prevádzky, ktoré sú zatiaľ zatvorené ostávajú zatvorené, rozhodnutie o ďalšom postupe bude v stredu (26. 03. 2020) alebo vo štvrtok (27. 03. 2020),
 3. každú nedeľu budú zatvorené predajne potravín, lekárne, drogérie, predajne tlače a obchody s krmivom pre zvieratá  – toto opatrenie je potrebné kvôli sanitácii prevádzok a bude slúžiť aj na oddych ich zamestnancov; bude trvať až do odvolania,
 4. otvorené zostávajú:
 • pošty,
 • banky,
 • čerpacie stanice,
 • stravovacie prevádzky,
 • práčovne a čistiarne odevov,
 • taxislužby pri prevoze tovaru,
 • autoservisy,
 • pneuservisy a
 • odťahové služby.

Aké budú podmienky vstupu do prevádzok a správania ich zákazníkov

Prečítajte si tiež
 • ľudia starší ako 65 rokov majú vyhradený čas na nákup potravín, návštevu lekára čas od 9:00 do 12:00 hod.,
 • povinné nosenie rúšok, resp. inej ochrany úst a nosa na verejnosti od 25. 03. 2020,
 • Úrad verejného zdravotníctva vydá usmernenie, ktorým odopručí merať teplotu od 30. 3. 2020 pri vstupe do nemocníc a priemyselných podnikov. Pôvodne malo ísť o povinnosť a mala sa týkať aj aj obchodov, ale toto ustanovenie je zatiaľ pozastavené.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Otváracie hodiny počas veľkonočných sviatkov 2024

Prehľad otváracej doby jednotlivých reťazcov počas Veľkej noci - od 29.3.2024 do 1.4.2024. Kto (ne)musí prevádzku zatvoriť?

Ako označiť prevádzkareň?

Čo je prevádzkareň a ako ju správne označiť? Aké sankcie hrozia podnikateľovi v prípade jej neoznačenia?

Opatrenia od 21.4.2022: zmeny v nosení rúšok aj v pravidlách karantény

Od 21.4.2022 sa uvoľňujú ďalšie pandemické opatrenia – takmer úplne sa ruší povinnosť nosiť respirátor či rúško, zmeny nastanú aj v povinnej karanténe. Čo platí po novom?

Uvoľnenie Covid opatrení od 6.4.2022 a odporúčania hygienika

Od 6.4.2022 sa mení režim na hraniciach a upravujú pravidlá nosenia respirátorov či rúšok. Pozrite si prehľad noviniek aj odporúčaní hlavného hygienika SR.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky