Vláda upravuje pre koronavírus otváracie hodiny – ktorým prevádzkam a ako?

Dokedy budú zatvorené prevádzky a ktoré budú musieť zavrieť aj v nedeľu? Prinášame Vám prehľad aktuálnych informácií.

Prvý prípad ochorenia COVID-19 sa u nás potvrdil 6.3.2020.  Opatrenia, ktoré odvtedy Slovenská republika prijala sú v porovnaní s okolitými štátmi EÚ prísnejšie. Zakázané sú kultúrne, spoločenské, športové alebo iné hromadné podujatia. Zatiaľ sú zatvorené všetky maloobchodné prevádzky, okrem tých, ktoré nevyhnutne každý z nás potrebuje. Na včerajšom rokovaní vlády bolo schválených viacero zmien týkajúcich sa otváracích hodín prevádzok

Kvôli zvýšenému riziku nákazy na verejných priestranstvách, či reštauráciách, hoteloch sa Krízový štáb SR dňa 16.3.2020 rozhodol uzavrieť vybrané prevádzky na 14 dní. 23.3.2020 boli prijaté zmeny.

Premiér I. Matovič na tlačovej besede informoval verejnosť o približne 40 nových opatreniach, ktoré vláda schválila v noci, 23.3.2020.  Viaceré schválené opatrenia sa týkajú obmedzenia bezplatného cestovania,  používania ochranných prostriedkov na verejnosti, či prísnejšieho fungovania nemocníc a zariadení sociálnych služieb, či denných stacionárov. Schválené zmeny sa však dotknú aj otváracích hodín prevádzok a podmienok správania zákazníkov.

Ktoré prevádzky môžu otvoriŤ a za akých podmienok od 30. marca 2020, nájdete v článku Podmienky otvorenia prevádzok od 30. marca 2020.

Ako budú otvorené prevádzky od 24.3.2020

Vládou schválené opatrenia týkajúce sa prevádzok:

 1. zatvorené zostávajú všetky zariadenia spoločného stravovania, reštaurácie, cukrárne, kaviarne, bary apod. (pozn. reštaurácie môžu fungovať v obmedzenom režime – výdaj jedál podľa objednávok do menu boxu alebo vlastného obedára),
 2. maloobchodné prevádzky, ktoré sú zatiaľ zatvorené ostávajú zatvorené, rozhodnutie o ďalšom postupe bude v stredu (26. 03. 2020) alebo vo štvrtok (27. 03. 2020),
 3. každú nedeľu budú zatvorené predajne potravín, lekárne, drogérie, predajne tlače a obchody s krmivom pre zvieratá  – toto opatrenie je potrebné kvôli sanitácii prevádzok a bude slúžiť aj na oddych ich zamestnancov; bude trvať až do odvolania,
 4. otvorené zostávajú:
 • pošty,
 • banky,
 • čerpacie stanice,
 • stravovacie prevádzky,
 • práčovne a čistiarne odevov,
 • taxislužby pri prevoze tovaru,
 • autoservisy,
 • pneuservisy a
 • odťahové služby.

Aké budú podmienky vstupu do prevádzok a správania ich zákazníkov

Prečítajte si tiež
 • ľudia starší ako 65 rokov majú vyhradený čas na nákup potravín, návštevu lekára čas od 9:00 do 12:00 hod.,
 • povinné nosenie rúšok, resp. inej ochrany úst a nosa na verejnosti od 25. 03. 2020,
 • Úrad verejného zdravotníctva vydá usmernenie, ktorým odopručí merať teplotu od 30. 3. 2020 pri vstupe do nemocníc a priemyselných podnikov. Pôvodne malo ísť o povinnosť a mala sa týkať aj aj obchodov, ale toto ustanovenie je zatiaľ pozastavené.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Lex korona - mimoriadne opatrenia vo finančnej oblasti

Zákon o mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti, tzv. „lex korona“ upravuje napr. lehotu na podanie daňových priznaní, hlásení o vyúčtovaní dane, odklad splatnosti dlžnej dane a mnohé iné. Prinášame prehľad.

Nájomné zmluvy – aké má nájomca možnosti počas korona krízy?

Štát v súvislosti s bojom proti koronavírusu uzavrel niektoré maloobchodné prevádzky. Môže nájomca požiadať o zľavu z nájomného, odmietnuť platiť nájomné alebo jednoduchšie vypovedať zmluvu?

Odklad daňového priznania v roku 2020 posúva „lex korona“ do konca mesiaca po skončení pandémie

Parlament schválil v prvom čítaní návrh zákona, ktorým sa upravuje aj lehota na podanie daňových priznaní k dani z príjmov. Lehota na podanie daňových priznaní sa pravdepodobne posunie až po skončení obdobia pandémie.

Príspevok pre podnikateľov, ktorým poklesli tržby kvôli koronavírusu

Štát zavádza príspevok pre podnikateľov, ktorým poklesli tržby kvôli koronakríze. Kto má na príspevok nárok a ako sa oň bude žiadať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky