TripAdvisor: Ako z cestovania urobiť úspešný biznis

TripAdvisor: Ako z cestovania urobiť úspešný biznis
Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Nech sú ľudia kdekoľvek na svete, radi zdieľajú a píšu recenzie na svoje zážitky z hotelov, reštaurácií a turistických atrakcií. TripAdvisor, ako najväčšia on-line cestovateľská stránka, všetkých týchto nadšencov spája dohromady. Súčasne je najlepším príkladom toho, že aj z cestovania sa dá vybudovať úspešný biznis.

Byť o krok vpred!

V minulosti, keď ľudia chceli cestovať, neraz boli odkázaní iba na kusé informácie z cestovných kancelárií a sprievodcov. Dnes je to neporovnateľne jednoduchšie. Počas 15 rokov svojej existencie TripAdvisor zmenil cestovanie na skutočnú zábavu. Dokazuje to viac ako 300 miliónov reálnych návštevníkov stránky mesačne.

Samotný vznik portálu sa viaže na február roku 2000, malú kanceláriu nad pizzeriou v meste Needham v štáte Massachusetts a dve mená - Langley Steinert a Stephen Kaufer. Druhý menovaný je súčasný CEO TripAdvisoru. Vtedy študoval v poslednom ročníku na Harvarde a bol frustrovaný z plánovania svojej cesty do Mexika. Nemal dostatok informácií kam, ako a kedy vycestovať, čo sa oplatí vidieť. Prvotná myšlienka na vznik TripAdvisora bola tak na svete.

Zaujímavosťou je skutočnosť, že pôvodne TripAdvisor bol určený pre B2B klientelu. Stretol sa ale s veľkým neúspechom. Stephen Kaufer sa však dokázal z prehry poučiť a zmenil zameranie stránky. Byť o krok vpred sa vyplatilo. Po roku od svojho vzniku TripAdvisor začal uverejňovať prvé recenzie od užívateľov. A TripAdvisor začal okamžite rásť. Dnes tam môžete nájsť viac ako 200 miliónov užívateľských recenzií a názorov na najrôznejšie miesta na našej planéte.

Ako zarábať peniaze?

TripAdvisor nezačal prinášať peniaze okamžite. Tak, ako mnoho iných podnikateľských príbehov, aj tento sa potýkal s tým, ako premeniť dobrú myšlienku na zárobok. Stephen Kaufer bol presvedčený, že stránka prináša benefity, ktoré ľudia dokážu oceniť, neprináša však potrebný zisk. Ako často spomína, na začiatku podnikania, keď TripAdvisor bol ešte neznámou stránkou, nemal čas ani na večeru s rodinou. Zmena nastavenia biznis modelu a orientácia na svojich zákazníkov priniesla vytúžený zisk. Primárny zisk začali generovať hotely a reštaurácie, na ktoré boli návštevníci stránky presmerovaní. Základom pri budovaní tohto typu projektov je podľa Stephena Kaufer vedieť „kto sa chystá zaplatiť a ako veľmi.“ Firmy sa často totiž dopúšťajú chyby a orientujú sa viac na svojich výrobcov, ako na to, komu a ako predávať.

Ako ďalej?

Jedna vec je začať podnikať, druhá úspešný podnik ďalej rozvíjať. Stephen Kaufer bol vždy presvedčený, že rozhodovanie veľkých spoločností je pomalé a neefektívne. Ako sa teda vysporiadal s týmto problémom vo svojej firme? Kľúčom úspechu je podľa neho preniesť rozhodovanie na ľudí a zabezpečiť, aby sa zamestnanci vždy cítili ako súčasť firmy a podieľali sa na jej smerovaní. Každá veľká firma, ktorá nie je transparentná a otvorená pre svojich zamestnancov, nemá šancu na ďalší rozvoj. Sám dlhodobo podporuje iniciatívu a kreatívne nápady a ich premieňanie na reálne činy. Druhým a nesporným faktom ďalšieho napredovania firmy je neuspokojiť sa s dosiahnutým výsledkom. Preto od roku 2004 boli pridané na stránku aj reštaurácie, ktoré môžu návštevníci hodnotiť. Oceňovanie sa nastavilo prostredníctvom tzv. bublín a nie hviezdičiek ako sme zväčša zvyknutí. O dva roky neskôr TripAdvisor už expandoval vo Veľkej Británii, Írsku, Taliansku, alebo Španielsku. Rýchly úspech sa už nedal zastaviť.

Článok pokračuje pod reklamou

Nadšenie rozhoduje

Ďalší vývoj TripAdvisoru bol logickým vyústením niekoľkoročnej snahy. Stepfen Kaufer je presvedčený, že ak niečo skutočne robíte s vášňou a odhodlaním, zákazníci si to všimnú. Po dlhom hľadaní TripAdvisor našiel úspešný podnikateľský model, ktorý spočíva v kombinácii sociálnych médií a generovaného obsahu priamo od užívateľov. Obsah TripAdvisoru je totiž zadarmo, ľudia sa spontánne chcú podeliť o svoje skúsenosti s cestovaním, hotelom alebo reštauráciou. Viac ľudí navštevujúcich stránku znamená viac jeho obsahu a tým viac možností na výber konkrétnej destinácie a súčasne aj viac reklamy. Jednoduchý, ale pritom účinný biznis model. Nastal tak čas prepojiť TripAdvisor s možnosťou priamej rezervácie ubytovania alebo reštaurácie. Vývoj správnym smerom dokazuje viac ako 200 miliónov recenzií a hodnotení v roku 2014.

Inšpirujte sa Stephenom Kauferom

V čom vidí Stephen Kaufer úspech TripAdvisoru? Odpoveď je pre neho jednoznačná. Je to päť základných pravidiel, ktoré vám napomôžu vybudovať úspešný biznis:

  1. Buďte pripravený na zmenu.
  2. Rozhodujte sa rýchlo.
  3. Vygenerujte dopyt po vašich výrobkoch
  4. Definujte si, čo chcete a ako to chcete dosiahnuť.
  5. Urobte pre to všetko.

Máte aj vy skvelý nápad a odhodlanie?

Nebojte sa ho rozvíjať. Pomocnú ruku nájdete v coworkingových centrách, inkubátoroch, podnikateľských združeniach alebo v Slovak Business Agency, ktorej podporné programy začínajúcim podnikateľom ponúkajú tak finančnú (napríklad mikropôžičky) ako aj nefinančnú pomoc. Pomôcť slovenským startupom stať sa svetovými hviezdami má program Startup Sharks, v rámci ktorého môžu napríklad navštíviť svetové startupové eventy.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Ondruš
Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.


Fintech startupy, ktoré podporí Elevator lab

Spomedzi 336 spoločností z 56 krajín vybrala Raiffeisen Bank International (RBI) šesť startupových spoločností, ktoré sa zúčastnia akceleračného programu v oblasti finančných technológií pod názvom „Elevator Lab”. Pozrite sa, v ktorých fintech startupoch je budúcnosť.

Fizzics: Na nápad domáceho výčapného systému sa poskladali tisícky Američanov obľubujúcich dobre načapované pivo

Zážitok z dobre načapovaného piva a nadýchanej peny si chceli preniesť priamo do obývačky. Vyrobili si vlastný domáci výčapný systém, na ktorého výrobu sa im poskladali samotní fanúšikovia chmeľového moku. Spoznajte startup ako z amerického sna, ktorý ohrozuje existenciu pohostinstiev, pubov aj pivární.

House My Dog - Írsky startup, ktorý prezývajú aj Airbnb pre psov

Podľa ceny za noc, referencií a polohy ubytovania si už môžete vyberať aj to, kde strávi váš štvornohý miláčik čas, kým vy budete odcestovaní. Írsky startup HouseMyDog rieši dokonca aj nonstop linku či poistenie v prípade úrazu psa.

Eventbrite: Ako spraviť z predaja lístkov na lokálne akcie miliardový biznis?

Eventbrite je globálna platforma umožňujúca organizátorom vytvoriť a predávať lístky na svoju akciu. Rovnako slúži aj potenciálnym návštevníkom, ktorí majú možnosť prehliadať a vyberať si z akcií, napríklad v ich okolí. Eventbrite bol založený v roku 2006, v San Franciscu Kevinom a Juliou Hartz spolu s Renaudom Visage.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky