Prvé úspechy dosiahol v zámorí, potom sa vrátil domov

Prvé úspechy dosiahol v zámorí, potom sa vrátil domov
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Na začiatku každého úspechu, či už rodinného alebo podnikateľského je potrebný obrazne povedané stavebný materiál. Za ním sa zasa skrýva úspech spoločnosti bauMax, to ako za začal rozpovie tento podnikateľský príbeh.

Krátka história, ale silné meno

História úspešného podniku bauMax sa začala písať pred viac než 30 rokmi. Bol to rok 1976 kedy sa otvorila prvá predajňa spoločnosti bauMax v Kindbergu/Štajersko. Jej zakladateľom je rakúsky podnikateľ Karlheinz Essl st., ktorý sa narodil 16. apríla 1939 v Hermagore ako syn veľkopredajcu potravín. Už od mladosti vypomáhal v rodinnom podniku a po ukončení obchodnej školy v Grazi jeho kroky smerovali do Nemecka, Švajčiarska a neskôr aj USA, kde najskôr rozvíjal svoje vzdelanie v oblasti vývoja supermarketov, popri ktorom sa zároveň venoval štúdiu umenia, kde sa spoznal aj so svojou manželkou Agnes. Neskôr získal on, ale i manželka titul profesor.

Už ako 20 ročný nastúpil do spoločnosti svojho svokra (Spoločnosť Schomer v Klosterneuburgu), ktorá v danom období mala len niečo okolo 30 zamestnancov, a v roku 1973 vybudoval v rámci nej Schomer L + S betonárne. V roku 1976 prevzal spoločnosť od svojho svokra a tak založil prvú predajňu bauMax v Kindbergu.

Táto spoločnosť sa od svojich prvých krokov snažila o presadenie nápadu Do-it-yourself a aj vďaka tejto myšlienke už v roku 1983 dosahovala v Rakúsku prvenstvo v oblasti stavebných materiálov. Po páde „železnej opony“ v roku 1989 sa im podarilo pomerne rýchlo preraziť aj do strednej a juhovýchodnej Európy konkrétne Maďarska a Českej republiky (1992), Slovenskej republiky (1994), Slovinska (1995).

Ďalšie úspechy podniku bauMax sú už spájané so synom jej zakladateľa Martinom Esslom, ktorý stál na čele predstavenstva spoločnosti v rokoch 1999 až 2014. Od marca 2014 je členom dozornej rady spoločnosti. Všetky svoje skúsenosti Martin nazbieral počas niekoľko ročného zaúčania sa od svojho otca a následne ich zúročil . BaumMax pod jeho vedením napredoval a rozširoval svoje podnikanie do ďalších krajín ako Chorvátsko, Rumunsko, či Bulharsko a Turecko.

Dnes má spoločnosť bauMax zastúpenie celkom v 8 krajinách. Práve Martinovi Esslovi bola v roku 2006 udelená významná cena Podnikateľa roka v Rakúsku, čo dokazuje jeho vynikajúce schopnosti v oblasti riadenia podniku.

Prepojenie stavebníctva a umenia

Je možné, že niektorým sa meno rodiny Esslovcov nespája výlučne so stavebným materiálom, ale skôr s umením. Pravda je na jednej aj na druhej strane. Je známe, že prof. Karlheinz Essl a jeho manželka prof. Agnes Essl sú známi aj vďaka založeniu Essl Museum v Klosterneuburgu vo Viedni, ktoré vzniklo v roku 1999. Essl Museum patrí k najvýznamnejším súkromným zbierkam v Európe a to aj preto, že disponuje zbierkou viac než 7000 diel súčasného umenia a zároveň zahŕňa najvýznamnejšiu kolekciu rakúskeho maliarstva od roku 1945.

Princípy firemnej kultúry

Duchovným základom spoločnosti, ktorú vybudovala rodina Esslovcov je kresťanská etika, ktorá tvorí východisko pre všetky ďalšie aktivity v oblasti napredovania spoločnosti a jej budúceho vývoja.

Jednou zo stanovených priorít, ktoré si spoločnosť kladie za cieľ, je ponúkať svojim zákazníkom výhodné ceny spojené s kvalitou a tak pomáhať uskutočňovať ich želania v oblasti bývania. Rovnako tak spoločnosť dbá na spokojnosť zamestnancov, a keďže bauMax je rodinný podnik a tak je v zmysle rodiny chápané zároveň aj celé spoločenstvo ich zamestnancov. Je namieste vyzdvihnúť, že v roku 2005 bol podnik bauMax zaradený americkým hospodárskym magazínom Fortune medzi top 10 zamestnávateľov v Európe.

Firmu BauMax možno označiť za priekopníka vo veciach domáceho majstrovania v strednej a juhovýchodnej Európe. Bol to práve bauMax, ktorý položil základy myšlienky Do-it-yourself a v súčasnosti spoločnosť oslovuje nie len domácich majstrov aj malé a stredné podniky.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Lýdia Hamarčáková
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.


J. K. Rowlingová: Z nezamestnanej slobodnej matky jedna z najlepšie zarábajúcich autoriek sveta

Predala vyše 450 miliónov výtlačkov a jej knihy sa preložili do 80 jazykov. Dnes meno J. K. Rowling pozná milióny ľudí, no pred vyše 20 rokmi bola Joanne Rowlingová nezamestnaná slobodná matka, ktorá žila z 80 eur na týždeň.

Slovák absolvoval prestížny podnikateľský kurz MIT Bootcamp. Nebojte sa chýb a zlyhania, odkazuje

Má len 23 rokov, no už stihol založiť vlastnú firmu, absolvovať jeden z najprestížnejších podnikateľských programov na Massachusetts Institute of Technology a dostať sa na Harvard University.

Život za značkou: Mladý podnikateľ z Rohožníka rozbehol unikátny projekt s vtipným názvom Krtkodom

Hneď po vysokej škole sa Martin Pribila chytil myšlienky nového ekologického bývania. Vytvoril projekt pasívneho domu, v ktorom smart riešenia zabezpečuje príroda.

Veronika Cifrová Ostrihoňová (SIT DOWN stories): Nemám Show Jana Krausa, no je moja a milujem ju

Študovala politológiu a históriu, dnes robí televíznu redaktorku a na Instagrame ju sleduje 120-tisíc ľudí. Má vlastnú show v rádiu a živý formát, s ktorým vypredáva 250-miestne sály.