Backspace Studio: miesto, kde sa rodia spoločensky prospešné firmy

Jons Jannsen je úspešný podnikateľ, ktorý založil viacero technologických firiem. Najúspešnejšiu z nich s názvom Marvia predal pred niekoľkými rokmi nadnárodnej spoločnosti DutchPost, vďaka čomu sa mohol pustiť do nových výziev.

Po predaji firmy pôsobil Jons ako mentor v inkubátore Rockstart, kde si uvedomil, že startupom väčšinou nechýba len know-how či rada od skúseného podnikateľa, ale plnohodnotný člen tímu, ktorý by dokázal startup doplniť a vyvážiť. Rozhodol sa preto s obchodným partnerom založiť platformu, v rámci ktorej získajú začínajúci podnikatelia nielen 24-mesačný program rozvoja ich firmy, ale predovšetkým si doplnia nekompletný tím. Táto platforma dostala názov BackSpace Studio a dnes sa jej tím venuje trom perspektívnym projektom, ktoré (možno) zmenia svet.

Jons, mohol by si sa nám prosím v krátkosti predstaviť? 

Mám 33 rokov a pomáham startupom rozvíjať obchodnú stránku ich podnikania. V minulosti ma startupy zaujímali viac po stránke technologickej, postupne som si však uvedomil, že venovať sa pozitívnemu dopadu technológií na spoločnosť je oveľa prínosnejšie ako samotná tvorba skriptov.

Aká bola Tvoja cesta k založeniu BackSpace Studia?

Ešte počas štúdia som založil niekoľko firiem. Moja prvá spoločnosť si dala za cieľ odstrániť nevzhľadný dizajn vtedajších počítačov bežiacich pod operačným systémom Windows pridaním rozhrania Macov. Hodnotím to ako dobrú skúsenosť, aj keď sa mi na projekte nepodarilo zarobiť.

Po ukončení štúdií som spoločne s mojím partnerom Arnoundom založili spoločnosť Marvia. V čase, keď sa tvorba webových aplikácií len rozbiehala, sme vytvorili aplikáciu, ktorá zautomatizovala tvorbu dizajnérskej práce a tlačových podkladov. Naše riešenie sa dá prirovnať k tomu, ako dnes funguje Wordpress pre vytvorenie web-stránok. Naša aplikácia bola niečo podobné, ale pre profesionálnu tlač. Myslím si, že sme boli v tom čase prelomová spoločnosť.

Prečo ste sa jej potom rozhodli vzdať?

Marvia bola výborná firma, sústredili sme sa ale príliš na samotný produkt, teda technickú stránku veci. Inak povedané, nedokázali sme náš produkt škálovať tak, aby si ho zakúpila malá aj veľká firma. Keď záujem prejavila DutchPost, vedeli sme, že ju dokáže vďaka svojej nadnárodnej obchodnej sieti posunúť podstatne ďalej, ako by sme ju posunuli my.

Vďaka predaju sme dostali priestor na náš nový projekt: BackSpace Studio. Pozor, nezamieňajte si ho s pojmom inkubátor :)

Čomu sa venuje BackSpace Studio? A prečo sa vyhýbate pomenovaniu inkubátor?

Náš model je odlišný od klasického inkubátora. Spoločne s dvomi spoluzakladateľmi pomáhame mladým firmám naštartovať ich podnikanie. Neobmedzujeme sa len na poradenstvo alebo mentoring. Naopak – snažíme sa týmto firmám suplovať člena tímu, ktorý im chýba. Zo skúsenosti viem, že každá úspešná technologická firma zvyčajne potrebuje troch ľudí: technológa, dizajnéra a obchodníka. My týmto firmám suplujeme práve jednu z týchto profesií. Namiesto mentorov sa stávame spoluzakladateľmi, čo so sebou prináša úplne iné výzvy. Náš program beží 24 mesiacov a po skončení programu by mala spoločnosť fungovať ziskovo a zároveň mať kompletný tím, nezávislý na našom štúdiu.

Ako si prišiel k myšlienke založenia BackSpace Studia?

V minulosti som v rámci mentoringu stretával veľa firiem, ktoré mali napríklad výborného developera a dizajnéra, na obchod už im ale veľa času neostalo. Ako ale môžete predať špičkový produkt, ak o vás nie je nikde počuť?

Povedali sme si preto: čo keby sme hľadali spoločnosti, ktorým chýba jeden člen tímu – a je jedno, či to je IT odborník, dizajnér alebo obchodník a spoločne s nimi počas 24 mesiacov vybudovali firmu?

Fungujeme síce len od začiatku roku 2015, no musím povedať, že tento koncept funguje skvelo. Týždenne nám chodí 5-7 žiadostí o vstup do BackSpace Studio, pretože robíme veci dobre a poctivo.

Článok pokračuje pod reklamou

24 mesiacov znie ako dosť dlhá doba. Aký je biznis model vášho štúdia?

24 mesiacov je doba, počas ktorej by mala spoločnosť dosiahnuť tzv. product market fit, t.j. presne adresovať existujúci problém na trhu a vyriešiť ho. Neznamená to ale, že peniaze začíname zarábať až po dvoch rokoch. Naopak, do štúdia prijímame len také startupy, ktoré disponujú funkčným prototypom produktu, prvé príjmy teda dosahujú niekedy medzi prvým a 24 mesiacom.

Čo sa týka nášho biznis modelu: BackSpace Studio získava podiel na spoločnosti, sme teda zainteresovaní aj pri prípadnom predaji firmy. Druhým zdrojom príjmov je podiel na cash-flow spoločnosti. A napokon, ak sa podarí nášmu startupu nájsť nového investora, dostaneme zaplatenú prácu, ktorú sme vykonali. Ale len do výšky našich skutočných nákladov.

Je pre vás BackSpace Studio viac projektom, v ktorom robíte zmysluplnú prácu alebo zdroj príjmu? Vidím to skôr na tú prvú možnosť

To máš pravdu. Backspace je naša firma snov. Umožňuje nám robiť nielen to, čo nás baví, ale prostredníctvom firiem, s ktorými spolupracujeme, tiež zlepšiť svet, v ktorom žijeme.

Vysvetlím to na prípade startupu Soverin. Ide o poctivého poskytovateľa emailových služieb. Veľa ľudí to nevie, ale ak máte svoju emailovú komunikáciu na Gmaile, celá Vaša korešpondencia sa ukladá do databáze Google. Hoci si myslíte, že využívanie emailovej schránky je zdarma, v skutočnosti to tak nie je: platíte totiž svojimi dátami. Ak nedovolíte svojmu poštárovi otvárať listy, ktoré dostávate, prečo to dovolíte Googlu? Soverin vám garantuje 100% súkromie a anonymitu vašej korešpodencie. A čím viac ľudí, sa o tomto projekte dozvie a bude ho využívať, tým bezpečnejšie sa budú cítiť.

Nechceme totiž vybudovať len lepšie firmy, ale prispieť k zlepšeniu spoločnosti, v ktorej žijeme. To je pre nás podstatné.

Je teda jednou z podmienok pre vstup do BackSpace Studia to, aby mala firma spoločenský prínos?

Presne tak, je to jedným z najdôležitejších kritérií. Ďalej sa musí tiež jednať o technologickú firmu a napokon nás musia zakladatelia presvedčiť, že sú odborníkmi vo svojom obore.

Našim konečným cieľom je, aby naše firmy získali tzv. B-Corp certifikát. Tento certifikát dostanú len tie firmy, ktoré svojim podnikaním riešia spoločenské alebo enviromentálne problémy. Čím viac sa im darí, tým lepšie pre spoločnosť. Súčasne je to aj meradlo kvality našej práce – čím viac firiem s týmto certifikátom pomôžeme vybudovať, tým lepšie našu prácu robíme.

Máte podobne prísne kritériá aj pri výbere investorov, ktorí do startupov vkladajú svoje peniaze?

Áno, máme. Investičný syndikát, ktorý sme založili, nemá za cieľ hľadať investorov, ktorí neprinesú startupu nič viac, ako peniaze. Naopak, vyhľadáme takých investorov, ktorí vedia startupu poradiť vďaka svojemu know-how a skúsenostiam. Títo investori majú za sebou väčšinou 2-3 úspešné investície z rovnakého odvetvia. Vedia, na aké prekážky startupisti väčšinou narazia a pomáhajú sa im týmto problémom vyhnúť alebo ich spoločne riešiť.

Náš investičný syndikát má ambíciu stať sa značkou kvality. Rovnako ako pri hudobnom vydavateľstve očakávate kvalitné CD nosiče, tak aj pri našom syndikáte dostanete prístup ku kvalitným a spoločensky prospešným firmám. Aj bez znalosti konkrétnych čísel sa tak môžete spoľahnúť, že investujete správne.

Aká je veková štruktúra podnikateľov, ktorí sa do BackSpace Studia hlásia?

Je to rôznorodé. Máme podnikateľov, ktorí sa k nám pripojili hneď po strednej školy v 19 rokoch, ale máme aj veľa tridsiatnikov. Bez ohľadu na vek ich spája spoločná charakteristika: v tíme ich chýba jeden človek, ktorého sa im pokúšame vďaka našim skúsenostiam nahradiť.

Kde vidíš BackSpace Studio o 5 rokov?

Moja odpoveď asi bude prekvapením, ale nemáme žiadne vopred zadefinované metriky, koľko nových startupov by sme chceli získať, alebo aký obrat by startupy mali dosiahnuť. Naopak, našim cieľom je stať sa značkou kvality. Súčasne sa chceme zamerať na zmenu kultúry. Nejde nám totiž o vybudovanie startupu, ale nového systému. Systému, ktorý generuje spoločensky prospešné firmy a pomáha spoločnosti. Ideálny výsledkom bude, ak sa náš model podarí skopírovať tiež do iných miest a štátov.

Technológie chceme využívať tak, aby sa tento svet stal lepším miestom. To je naša misia. Nikdy nechceme naše štúdio predať – možno sa predá nejaký startup, ale nie celé štúdio. Pre nás je toto naša firma snov – a my ten sen chceme žiť ďalej.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Podpora literárnych prekladov a propagácie kníh: EÚ rozdelí 5 miliónov eur

Európska Komisia zverejnila výzvu na šírenie európskych literárnych diel na rok 2024. Kto a dokedy môže o financie žiadať a aké sú podmienky?

Dotácia na budovanie nabíjacích staníc: kto a koľko môže získať?

Podnikatelia môžu požiadať o príspevok na vybudovanie nabíjačky pre elektromobily, stanovené podmienky ale stavajú do nevýhody menšie prevádzky. Ako postupovať?

Inovačné a digitálne vouchery v roku 2023

Firmy môžu získať poukážky, na základe ktorých im bude preplatená časť nákladov na inovačné a digitálne projekty. Aké sú podmienky a postup žiadania či výška príspevku?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky