Podnikateľské desatoro pre začínajúcich podnikateľov

Ivan Jakúbek, prezident Slovenskej asociácie rozvojového kapitálu a viceprezident Enterprise Investors (najstaršia a jedna z najväčších private equity spoločností v strednej a východnej Európe) sa sa nami podelil o 10 rád pre podnikateľov, ktorí chcú vybudovať svetové firmy.

"Podnikateľské desatoro" pre začínajúcich podnikateľov:

  1. Kým nevieš predať seba, svoj produkt či službu, nepokúšaj sa stať vlastníkom.
  2. Obchodná zručnosť je nevyhnutná v akomkoľvek biznise.
  3. Ambiciózne vízie inšpirujú teba aj partnerov, kolegov, zamestnancov a investorov.
  4. Rob, čo ťa baví. Zvyšuje to šance prekonať prekážky.
  5. Rob to v čom si dobrý a odtrhneš sa od pelotónu.
  6. Nepodnikaj bez porozumenia základom firemných financií.
  7. Buď opatrný, keď si berieš úver. Osobný úver nech je malý. Pri veľkom nájdi niekoho, kto ho v prípade potreby splatí.
  8. Víťazi obyčajne prehrávajú až dovtedy, kým nezvíťazia.
  9. Nestagnuj a nezaspi na vavrínoch. Ten, kto stojí, neprežije.
  10. Podnikanie je tímový šport.

Za hlané nedostatky, ktoré sa opakovane vyskytujú u mladých začínajúcich podnikateľov Ivan Jakúbek ozančuje chýbajúcu víziu a vidinu rýchleho úspechu.

 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Prečo vznikol náš nový e-book o podnikaní

Ďalší z e-bookov pre začínajúcich podnikateľov má názov Vitajte v biznise! Poďme sa pozrieť na to, prečo sme ho vytvorili.

Nebezpečenstvo prirýchleho rastu malých firiem

Príliš rýchly rast malých firiem môže byť tak nebezpečný ako rast žiaden. Pripadáte si, že neustále fungujete v krízovom režime a zrazu detailne nepoznáte každého človeka v tíme. Firma je tá istá, ale okolnosti sa zmenili. A je nutné sa im prispôsobiť. Aké sú nebezpečenstvá prirýchleho rastu a ako sa im vyhnúť?

Ako začať podnikať

Máte skvelý nápad na vlastný biznis, každý večer zaspávate s myšlienkou na jeho rozbeh a dokonca sa vám o ňom už aj sníva? Skvelé! No na rozbeh podnikania toho potrebujete oveľa viac.

Päť vecí, ktoré zistíte, až keď začnete podnikať

Ak sa seriózne pohrávate v hlave s myšlienkou na podnikanie, ste veľmi odvážni. Vo svete, ktorý má rád istoty, zabehané stereotypy, bezchybné procesy a pravidelný príjem, môžete ako podnikatelia buď zažiariť alebo úplne pohorieť. A oboje si vyžaduje veľkú dávku odvahy.