Ako napísať knihu?

Napísať knihu je snom mnohých ľudí. Každého motivuje niečo iné. Niekto chce vidieť svoje meno na poličke v kníhkupectve, ďalší sa chce podeliť so svojimi skúsenosťami a zážitkami. Ako to dosiahnuť?

Častou domnienkou je, že na napísanie knihy potrebujete talent. Moja skúsenosť však hovorí, že ak hrá pri písaní knihy talent nejakú rolu, tak je zanedbateľná. Na to, aby ste napísali knihu, potrebujete iné zručnosti.

Pri písaní knihy buďte zvedaví a osobní

Sú dve skupiny ľudí – tí, ktorí už majú nápad, o ktorom by chceli písať a tí, ktorí by písať chceli, ale nevedia o čom. V oboch prípadoch je zvedavosť tým správnym začiatkom.

Nech už ste sa rozhodli napísať knihu o akejkoľvek téme alebo o akomkoľvek nápade, rozhodne je to pre vás niečo osobné a pokladáte to za dôležité. Ak ešte neviete, o čom písať, pýtajte sa sami seba, čo vás zaujíma a čo považujete za podstatné. Nehľadajte všeobecné témy, ktoré trápia spoločnosť, ale to, čo sa týka vás. Je to domáce násilie? Je to online podnikanie? Alebo vzťah odlúčených súrodencov, ktorí sa po rokoch znova stretnú a hľadajú si k sebe cestu? Myšlienku na tému knihy už v sebe máte, dôverujte jej.

Skúmajte nápad, o ktorom píšete.

Skúmajte nápad, o ktorom píšete. Vyhľadávajte si informácie, oslovte niekoho, kto by mohol vedieť viac ako vy. Nesúďte, či je váš nápad dobrý, či niekto kúpi rukopis a podobne. V tomto momente musíte veriť vlastnej intuícii. Neodchádzajte od svojho námetu na knihu, ale ho naopak rozširujte. Dobrú knihu napíšete iba vtedy, ak námet považujete za intímny.

Zvedavosť je štart. Pomaly sa pretaví do vášne a len čo začnú na papier padať prvé slová nebudete vedieť zastaviť.

Píšte pravidelne a vytvorte si návyk

K napísaniu knihy potrebujete vytvoriť mnoho, mnoho obsahu, a to z dvoch dôvodov. V prvom rade potrebujete text, s ktorým neskôr v ďalších konceptoch budete pracovať – budete ho meniť, mazať, prerábať, dopĺňať… (O konceptoch si povieme nabudúce) Druhý dôvod je však, paradoxne, o dosť podstatnejší.

Aby ste napísali knihu, potrebujete si vytvoriť návyk. Zvyky tvoria náš život. Vďaka zvykom vyštudujete školu, naučíte sa prebaľovať dieťa, vypracujete si sixpack na bruchu alebo sa naučíte parkovať bez toho, aby ste poškriabali lak na aute.

Osobne si myslím, že nepísať celý týždeň a potom si dať za cieľ napísať za víkend 5 000 slov je hlúposť. Je to rovnaké, akoby ste mesiac nechodili do fitness centra a potom si chceli dať 100 kg na legpresse. Je to veľký cieľ, ktorý nemôžete zvládnuť. Potom sa budete cítiť zle a odradí vás to od ďalšieho písania.

Pracovať dlhodobo a systematicky je jediná cesta.

Píšte každý deň, alebo viac krát do týždňa. Začnite pomaly. Dajte si za cieľ napríklad písať 30 minút alebo 250 slov. To sú malé ciele. Pokrok v písaní knihy vás bude motivovať, pravidelné písanie vo vás vytvorí zvyk. Ak máte rodinu, malé dieťa alebo náročnú prácu, určite nemáte veľa voľného času. Myslite však na to, že pracovať dlhodobo a systematicky je jediná cesta. Zvládajú to mnohí iní, zvládnete to aj vy.

Článok pokračuje pod reklamou

Buďte zameraní a pokračujte… až k The End

Dostávame sa do brucha veľryby a k najdôležitejšiemu bodu, ako napísať knihu. Vďaka zvedavosti začnete, vďaka zvyku budete pokračovať, ale je to práve fokus, vďaka čomu knihu aj dopíšete. A vo finále je dopísanie knihy to jediné, na čom záleží.

Prečítajte si tiež

Nebudem vám klamať. Knihu budete písať dlho – niekoľko týždňov, mesiacov a možno aj viac ako rok. Počas tohto obdobia to budete chcieť mnoho krát vzdať, budú vás lákať iné námety, iné projekty, iné nápady. Namiesto vyhradeného času na písanie pôjde v televízii váš obľúbený seriál, kamaráti vás budú volať na pivo a sesternica na párty. A stále ste v bode, kedy neviete, či je váš nápad dobrý, či niekto knihu vydá a či sa vám všetko to úsilie niekedy vráti.

Zostaňte sústredení na svoj cieľ – napísať knihu. Nemusíte dávať zbohom osobnému životu, ale hľadajte balans, pri ktorom vaše úsilie neutrpí. Bude normálne, ak budete mať pochybnosti, ale prekonajte ich písaním. Jednoducho pokračujte ďalej.

Určite ste už počuli všetky tie reči o vnútornej motivácii. No, nie sú to len reči. Vnútorná motivácia je to, z čoho bude váš fokus prameniť. Na to, čo vás ženie vopred, si však odpoveď musíte nájsť sami. Musí to byť niečo, čo vás ráno vytiahne z postele aj v ten najupršanejší deň.

Prečítajte si tiež

Písanie knihy je práca. Aj tí najskúsenejší s nálepkou “New York Time Bestseller author” si musia každý deň sadnúť k notebooku a podať výkon. Aj títo ľudia majú nabitý čas, aj títo ľudia majú malé deti a rodinu, aj títo ľudia majú pochybnosti. Len si predstavte, aké očakávania musia byť od autorov ako je Dan Brown alebo Stephen King, keď im vychádza nová kniha. Za tie roky si vytvorili vďaka fokusu a zvyku určitú disciplínu. A vďaka nej plnia police kníhkupectiev. Vedľa ich kníh môže byť aj vaše dielo.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zoznam vydavateľstiev kníh na Slovensku

Prehľad slovenských knižných vydavateľstiev, ktorý uľahčí rozhodovanie, kam s dokončeným rukopisom.

Zdaňovanie príjmov autorov v roku 2021

Autori môžu svoje príjmy zdaňovať dvomi spôsobmi, a to zrážkovou daňou alebo v podanom daňovom priznaní. Ktorý je pre nich výhodnejší v roku 2021?

Vydanie knihy podľa vydavateľky: dôvera vo vzťahu s autorom je kľúčová

Začiatky vydavateľstva E. J. Publishing sa spájali s troškou naivity aj nesprávnymi rozhodnutiami. Čo je na vydávaní kníh náročné a ako vyzerá spolupráca s autormi?

Digitálna knižnica ponúka za mesačný poplatok viac ako 60 000 e-kníh

Legimi ako prvá v Poľsku ponúkla používateľom za predplatné prístup k tisíckam elektronických knižných titulov. Iná je však aj ich spolupráca s vydavateľmi. Ako funguje tzv. Spotify pre e-knihy?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky